m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Zwiedzamy Świątynię Bayon. Ruiny stolicy imperium khmerskiego o nazwie Angkor Thom. Starożytne miasto zostało wybudowane pod koniec XII na rozkaz króla Dżajawarman VII. Po środku terenu miejskiego opartego na kształcie kwadratu powstała świątynia zawierająca kamienne twarze Bayon. Kompleks świątynny Angkor od strony bramy Babhuon. Świątynia z 54 wieżami, z których obserwuje nas 216 twarzy Buddy Awalokiteśwara . Wybudowana została przez tego samego króla, który ufundował klasztor Ta Phrom, czyli Dżajawarmana VII Według legend, kamienne twarze przedstawiają podobiznę samego króla. Ze świątynią Bayon związane jest też określenie: Uśmiech Angkoru
Mijamy grób buddy i przenosimy się na pierwszy dziedziniec. To wejście prowadzi do następnego dziedzińca, który pokazuje nam historię zapisaną w kamieniu... Przejście przez dolne korytarze świątyni okazuje się tym bardziej interesujące... Tu spędzimy troszkę czasu, żeby obejrzeć te dzieła ludzkich rąk i wysłuchać historii ich powstania oraz zrozumieć, co przedstawiają. Ściany ozdabiają ciągnące się szpalerami płaskorzeźby, przedstawiające sceny z hinduskich świętych ksiąg i wydarzeń historycznych. Wśród misternie rzeźbionych reliefów występują często dewaty t.j. boginie i absary, nieśmiertelne tancerki.
Reliefy były kiedyś kolorowo malowane, a prangi lśniły z oddali złotem. Przedstawiono na nich bardzo realistycznie obrazy tego, co według legendy działo się na powierzchni ziemi i w morskich odchłaniach. Chodząc po Świątyni, odnoszę wrażenie, że ciągle ktoś na mnie patrzy... No tak, wszystko jasne...jesteśmy przecież we wnętrzu świątyni Bayon, w której to znajdują się 54 wieże (prasaty), na których to widnieją wspaniałe kamienne bayońskie twarze. Jest ich dokładnie 216. Przejście przez Świątynię, przez wszystkie korytarze, nie jest takie łatwe. Wszędzie na ścianach i kolumnach widnieją płaskorzeźby...
...nieśmiertelne tancerki, czyli absary... Naukowcy i różne źródła spierają się co one dokładnie przedstawiają. Według jednej teorii kamienne twarze Bayon to oblicze Buddy Awalokiteśwary (dosłowne tłumaczenie oznacza Pan patrzący w dół). Natomiast inna teoria głosi, że to ziemskie wcielenie samego Buddy w postaci króla Dżajawarman VII i to jego wizerunek został uwieczniony w płaskorzeźbach.  Gdzie leży prawda? Pewnie gdzieś po środku. Jedno jest pewne: wszystkie w delikatnym, skromnym lub wręcz wstydliwym uśmiechu spoglądają na przybyszów. Spodziewałam się, że bayońskie twarze będą większe. Mają zaledwie 2-3 metry wysokości, a mimo to, tworzą specyficzny i niepowtarzalny klimat. Przez świątynię można przechodzić przez kolejne sale, korytarze, nie tylko dołem, ale również można wspinać się na jej kolejne poziomy, by znależć się w bezpośredniej bliskości twarzy boga.
Co można wyczytać z twarzy, z grymasu ust ??? Czy uosabia on współczucie?. To taka trochę kambodżańska Mona Lisa :) Dosyć strome schody wprowadzają nas na kolejne poziomy. W tym miejscu jest coś niesamowitego. Różne źródła podają, że w tamtych czasach, twarze były dodatkowo pokryte warstwą złota???... ...Jeśli tak było, to musiało robić piorunujące wrażenie... Po drodze mijamy tancerki... ...ale niestety już było po występie... szkoda!
Dosłownie 200 metrów dalej wyłania się przed nami coś ogromnego... to Baphuon!, zwane Sanktuarium Złożone na nowo!...Jedna  z najstarszych zachowanych budowli Wielkiego Miasta i od niego starsza. Ukończono ją i konsekrowano już w roku 1060. Wzniesione na wzgórzu świątynnym stanowiło centrum stolicy króla Udayaditywarmana II (1050-66). Według opinii znawców świątynia ta zbudowana została niezbyt udanie. Biblioteka Bapuon, drugi zwiedzany przez nas obiekt na terenie kompleksu Angkor, przypomina swym kształtem piramidę. Widać ją bardzo ładnie z prowadzącego do niej mostu. Świątynia okazała się za duża i za ciężka. Jej budowniczowie musieli w związku z tym poszczególne bloki kamienne oraz elementy świątyni: galerie, gopuramy, wieże narożne i tarasy łączyć klamrami. Zbudowana na planie prostokąta o bokach 425 x 1125 m. i otoczona murami Baphuon ma, jak niemal wszystkie świątynie Angkoru główne wejście od wschodu. Przeszliśmy przez częściowo przykryty stropem pawilon i stanęliśmy przed kolejną bramą, prowadzącą do właściwej świątyni.
Po drodze minęliśmy jeszcze dwie budowle, zwane bibliotekami.  Wejścia po kamiennych schodach na kolejne z 5 poziomów... i patrzę w górę...hm...jest chęć wejścia na szczyt...idę ! Przeszliśmy kolejny poziom... ...i wcale nie jesteśmy wyżej, czy tylko mi się zdaje? Tak. Teraz już spoglądając w dół, widzimy różnicę poziomów... Galerie na wyższym poziomie, ale przed nami jeszcze daleka droga.
Na samą górę wchodziło się po stromych drewnianych schodach, ale było warto wejść i zobaczyć wszystko z góry. Jesteśmy na najwyższym dostępnym poziomie...Widok z góry...super! ufff... padłam, ale weszłam :) :) :) Jestem na najwyższej galerii. Wyżej wejść nie można !Wejście jest zamknięte. Dotarliśmy na galerie. Wreszcie centralny prasat na platformie 42 x 36 m.
Wierzchołek wieży, obecnie 24 metrowej, nie zachował się. W przeszłości musiała ona mieć co najmniej 50 m wysokości. Dziękuję. CDN...

najbliższe galerie:

 
Kambodża - ANGKOR WAT
1pix użytkownik karol odległość 0 km 1pix
Czar Angkoru
1pix użytkownik michal1988 odległość 1 km 1pix
KAMBODZA... OBIEŻYŚWIAT - PASJA FOTOGRAFOWANIA
1pix użytkownik deszcz odległość 1 km 1pix
W dżungli Angkoru-Kambodża
1pix użytkownik baracuda77 odległość 1 km 1pix
Kambodża cz.VII - Angkor. Bayon.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
KAMBODŻA...ANGKOR WAT - TA PROHM
1pix użytkownik deszcz odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 21.03.2020 21:03

Kolejna przepiękna Świątynia...też odczułam spojrzenia z kamiennych twarz.... ...niesamowite miejsce.....
pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 03.03.2020 20:57

jarek59 - To prawda, bardzo magiczne, ale dla mnie bardziej magiczne jest to: KAMBODŻA - TA PHROM TEMPLE - http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=36899
Każda ze Świątyń w Angkor ma magię, specyficzny klimat i ogroną tajemniczość. Byłam w kilku i w każdej czułam podobnie, taką samą aurę. To niesamowite miejsca.
Dziękuję, pozdrawiam serdecznie.

jarek59 użytkownik jarek59(wpisów:28) dodano 03.03.2020 19:47

Magiczne miejsce. Tylko ilość turystów jest przerażająca. Pozdr. Jarek

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!