m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Witam w części 2. Świątynia została oczyszczona z min w ostatniej dekadzie, więc dopiero niedawno stała się realną atrakcją turystyczną. Świątynia była prawdopodobnie centrum miasta i leży na starożytnej królewskiej autostradzie, która prowadzi do Preah Khan w prowincji Preah Vihear. Pięciogłowa Naga na głównym trakcie. Prasat Beng Mealea został zbudowany przez króla Surawarmana II, na początku XII wieku przez pierwotne bóstwo do Wisznu z architekturą Angkor Wat Beng Mealea (nazwa oznacza „lotosowy staw”) to świątynia w stylu Angkor Wat, na starożytnej królewskiej autostradzie do Preah Khan Kompong Svay. Lokalni przewodnicy przeprowadzają przez kompleks, pokazując najciekawsze fragmenty upadłych murów i rzeźby, z których wiele fragmentów jest niewidocznych. Wycieczkę do Beng Mealea najlepiej zaplanować rano, kiedy światło jest magiczne...
Niewiele wiadomo o historii świątyni, a atrakcja wizyty naprawdę polega na atmosferze tajemnicy i eksploracji, a nie na zawiłościach historycznych i architektonicznych jak w Angkor. Uważa się, że jako świątynia hinduska została zbudowana mniej więcej w tym samym czasie co Angkor Wat . Ze względu na podobieństwo w strukturze do Angkor Wat, Beng Mealea jest uważany za prototyp wielkiej świątyni. Wiele ozdobnych elementów znajduje się na podłodze świątyni, gdzie zawaliły się ściany i kolumny. To w pewien sposób może zwiększyć ich urok, ponieważ można dosłownie natknąć się na nie, podczas zwiedzania świątyni. Świątynia może być nieco myląca do zwiedzania, ze względu na jej zrujnowany stan. Istnieją trzy galerie, które otaczają centralne sanktuarium. Beng Mealea jest wyjątkowa, ponieważ jest jedną ze świątyń Angkor, które zostały zdominowane przez naturę, w przeciwieństwie do większości innych świątyń, które zostały odbudowane przez Francuzów w 1800 roku po wiekach zaniedbania.
Beng Mealea robi wrażenie również pomimo leżenia w ruinach ze względu na swoją wielkość. Spacerując po ruinach jest coś bardzo malowniczego, podobnie jak Ta Phrom w głównym kompleksie Angkor Beng Mealea jest znacznie większa i ma kilka poziomów, dających różne punkty widokowe w głąb świątyni. Podczas gdy Ta Phrom ma regularnie przycinane liście, aby nie zostało całkowicie pochłonięte przez dżunglę. Beng Mealea jest prawdziwą magią zaklętą w kamień i dżunglę.Jest uważana za jedną z mniejszych atrakcji Angkor, a jednak dla mnie ( po zwiedzeniu już tych najważniejszych), jest jedną z moich ulubionych. Częściowo dlatego, że niewiele osób ją odwiedza (jeśli dotrzesz tam wcześnie), częściowo dlatego, że podróż przez wiejską część Kambodży jest świetną drogą do przybycia do Świątyni ... ...oraz dlatego, że zwiedzanie odbywa się w dżungli. Brak piekącego słońca jak w Angkor Wat, czy Bayon, to luksus. Beng Mealea, to tytaniczny, drzemiący gigant zagubiony przez wieki w lasach Kambodży. Jest to najbardziej dostępna i atrakcyjna z zagubionych świątyń Angkor ( pod warunkiem, że lubisz ruiny :)
Podróżując po Kambodży, wiele osób natychmiast myśli o Angkor Wat , Angkor Thom , złotych świątyniach… Jednak być może niewielu turystów wie, że istnieje wiele innych świątyń, o których musimy wspomnieć, w tym tajemnicza Świątynia Beng Mealea. Świątynia została zbudowana w XII wieku we wspaniałym okresie Angkor, za dynastii króla Surawarmana II. Rozkazał jednocześnie zbudować Angkor Wat i Beng Mealea, więc Świątynia Mealea ma architekturę podobną do Angkor Wat.
Spacerując po dżungli, która jest przyjazna i oczyszczona z niespodzianek podziwiać można przede wszystkim roślinność dżungli. Drzewa wokół nas stają się coraz wyższe i grubsze. Banyan, dyniowce i wiele gatunków, których zupełnie nie znam...
...to drzewo zrobiło na mnie wrażenie... faktura, struktura i kolor... Zwiedzanie Świątyni nie jest trudne. Wszędzie są wyznaczone chodniki i drogi. Dewastacja wojny i skutki przyrody powodują, że nie powinno się o niej nigdy zapomnieć. Jesteśmy uprzedzeni, by nie łazić po ruinach. Nigdy nie wiadomo w którym miejscu można natknąć się na zabawki PolPota. Po wojnach służących w historii jego potężne imperium popadło w chaos, a następnie upadło.
W 1954 roku, Francuscy naukowcy mieli informacje o świątyni tak wielkiej jak Angkor Wat, w lesie, ale nie mogli znaleźć drogi do świątyni.
W 1965 roku, przybyli zachodni odkrywcy i odkryli świątynię Beng Mealea. Wtedy wiedzieli, że to miejsce pochówku króla Surawarmana II i jego skarbu.
Po 1965 roku,  Kambodża pozostała w czasie wojny, więc odkrycie Beng Mealei nie zostało dokonane. Świątynia była nadal opuszczona. Była jeszcze bardziej zdewastowana z powodu wojny. W 2003 roku, rząd Kambodży zbudował ścieżkę do świątyni Beng Mealea w celu badań i restauracji. Pomyślano także o turystach, by mogli odwiedzać miejsce, które porywa i oszołamia. Beng Mealea to bardzo duża świątynia, posiadająca spektakularną przestrzeń architektoniczną i geograficzną.Odwiedzając Beng Mealea, uświadomiłam sobie, że przebywam na polu bitwy, gdzie toczyły się zacięte bitwy. Jak bardzo do takich miejsc pasuje cytat Stefana Wyszyńskiego: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie....Poza zwykłym szlakiem turystycznym Beng Mealea, znana również jako Świątynia Dżungli. PRASAT PRAM TEMPLE  Prasat Pram to zespół pięciu świątyń (trzy świątynie i dwie biblioteki). Świątynie znajdują się w różnych stanach ruiny.
To, co niezwykłe w tych świątyniach, to fakt, że większość z nich jest całkowicie penetrowana przez korzenie uduszonych drzew figowych. Kolejny przykład pokojowego współistnienia przyrody i rzeźby. Wieże ujęte w korzenie drzew są zadziwiające. To prawie jak zobaczyć mniejszą wersję słynnej świątyni Ta Phrom. Trzy ceglane wieże stoją w rzędzie na tej samej platformie.  Centralny jest nieco wyższy niż pozostałe. W każdym z tych prasatów stał kiedyś lingam. Te pięknie rzeźbione nadproża zostały splądrowane. Przed platformą stoją dwa prasaty (zwrócone na zachód). Pierwotnie wieże były pokryte białym stiukiem; jego pozostałości wciąż można zobaczyć. Dwie wieże są obrazowo pokryte korzeniami.
Jeden jest zbudowany z cegły i ma górne otwory w kształcie rombu. Fakt ten wskazuje, że ta wieża kiedyś służyła jako sanktuarium ognia (kulty ognia były bardzo ważne w czasach królów Khmerów).  Drugi budynek jest mały, wykonany z laterytu i (w 
porównaniu z ceglanymi wieżami) w złym stanie. Pięć wież jest otoczonych ogrodzeniem. Zawalone drzwi wejściowe (gopuram) znajdowały  się po wschodniej stronie. Dwa eksponaty Prasat Pram można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Phnom Penh Chwila doskonałej samotności, bez tłumów unoszących się w tle. Beng Mealea i Prasat Prat położone są w niedalekiej odległości.
Dżungla i kamień żyją w symbiozie. Życie wprowadzają turyści i dzieci. Opanowana przez dżunglę, odwiedzana tylko przez ptaki i miejscowe dzieci bawiące się w ruinach. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
KAMBODŻA - BENG MEALEA CZ. 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
PZ-KAMBODZA. Kambodzanska Wies.
1pix użytkownik irolek odległość 10 km 1pix
PZ-KAMBODZA. Kambodzanska Wies II
1pix użytkownik irolek odległość 16 km 1pix
KAMBODŻA - Klejnoty Angkoru
1pix użytkownik klavertjevier odległość 19 km 1pix
Kambodżańskie Świątynie
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 26 km 1pix
KAMBODŻA-  PRASAT PRAM,  KOH KER
1pix użytkownik afrodyta odległość 28 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!