m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Wat Preah Prom Rath, to Świątynia buddyjska w centrum miasta. Jest bardzo centralnie położona w Siem Reap, w pobliżu Starego Rynku, rzeki i Pub Street. Najlepszy czas na wizytę to późne popołudnie, kiedy już nie ma tam nikogo i upał mniejszy:). Nie ma opłaty za wstęp. Jeśli lubisz kolory i dziwactwo, to właśnie ta świątynia stanowi dobry kontrast z bardziej starożytnymi i imponującymi, ale wręcz artystycznymi dziełami w budownictwie. Ta pagoda jest pięknie utrzymana i ma cudowną historię. Teren świątyni jest ogromny, mieści kilka budynków, w tym główną halę (budynek Preah Vihear), budynek uniwersytecki i zdobione wieże rozmieszczone na całym terenie.
Jest to jedno z wielu centrów duchowych w mieście. Niektórzy mnisi buddyjscy, z którymi się spotkałam na terenie świątyni, byli bardzo przyjaźni. Chociaż nie wymieniliśmy ani słowa, za każdym razem witali mnie uśmiechem. Zawsze miło jest czuć się mile widzianym w takim świętym miejscu. Podczas gdy wiele kolorowych wież otaczających główną świątynię było naprawdę atrakcyjnych, najbardziej interesującą budowlą na zewnątrz była replika łodzi z mnichem na niej, trzymającej garnek. Myślałam, że to nie ma żadnego znaczenia, dopóki nie weszłam do świątyni, gdzie na tablicy zapisano krótką historię tego miejsca. Prawdopodobnie w 1500 roku naszej ery zbudowano kolosalną statuę leżącego Buddy i umieszczono ją w głównej świątyni Wat Preah Prohm Rath. Co spowodowało, że  buddyści zbudowali posąg??? Pewien mnich buddyjski, który zawsze podróżował łodzią, aby poprosić o jedzenie w Long Vek, starożytnej stolicy Kambodży, która znajduje się w pobliżu stolica Phnom Penh.
Ilekroć wracał z Long Vek do tego miejsca, ryż w garnku był wciąż świeży, dlatego ludzie nazywali go  Preah Ang Chong Han Hoy , co oznacza „mnich ze świeżo gotowanym ryżem w garnku”. Pewnego dnia, gdy podróżował łodzią, rekiny zaatakowały łódź. Łódź rozpadła się na dwie części. Zamiast zanurzyć się w jeziorze, jeden kawałek łodzi popłynął do Wat Boribo w dzielnicy Boribo w prowincji Kompong Chnang. Tam buddyści zbudowali stojący posąg. Drugi element, (część dziobową), sprowadził bezpiecznie tutaj. Z powodu tego cudownego wydarzenia buddyści postanowili zbudować posąg leżącego Buddy wykonany z drewnianego kawałka łodzi, który był przechowywany w budynku Preah Vihear. Posąg był przechowywany w budynku Preah Vihear przez ponad pół tysiąclecia. Chciałam zobaczyć leżącego Buddę w środku, ale niestety budynek był zamknięty.
Wat Preah Prom Rath jest pełen kolorowych rzeźb i stuppas. Podobnie jak w przypadku wszystkich budynków Wat i świętych budynków w Kambodży, należy ubrać się z szacunkiem przed wizytą. Dotarliśmy do frontowych drzwi świątyni „Wat Preah Prom Rath” , pod zielonymi drzewami, obok starego rynku. Po prawej stronie znajduje się szkoła buddyjska, a po lewej galeria. Przed wejściem do Świątyni należy zdjąć obuwie!!! Tam można (lub nawet trzeba) ofiarować datki do skrzynki z zasługami. Po prawej stronie jest pierwsza złota pomarańczowa ściana świątyni, druga Buddyjska Szkoła mnichów. Posadzki urzekają kunsztem i kolorami.
Rozkład Świątyń jest prosty i wszędzie można trafić bez problemu. Budynek Trzeciej Świątyni o charakterystyce khmerskiej rzeźby, czwarta duża czerwona rzeźba łodzi z wieloma złotymi dekoracjami... ...oraz piąta biała krowa i pagoda. Kolorowe posągi i bujne ogrody w centrum śródmieścia dają szansę zobaczyć, jak dziś praktykowany jest buddyzm kambodżański. Wysoce atrakcyjne jest ogrodzenie, które już z ulicy zaprasza do wejścia. Świątynię bardzo łatwo znaleźć na skraju tętniącego życiem miasta. Po wejściu do bramy można poczuć cudowną ciszę i spokój, dzięki czemu można zapomnieć o wszystkim.
Naga jest symbolem władzy i wody Khmer King w Kambodży. Płaskorzeźba na głównej bramie wejściowej. Płaskorzeźba na głównej bramie wyjściowej. Właściwie to most zwrócił moją uwagę jako pierwszy, ale moje oczy wędrowały po pobliskich miejscach i dostrzegłam pięknie ozdobną bramę z rzeźbami Buddy i jego wyznawców.

najbliższe galerie:

 
dzieciaki z kambodżańskiej wioski
1pix użytkownik nola76 odległość 2 km 1pix
Świątynie Angkor Wat
1pix użytkownik adam4101 odległość 2 km 1pix
Kambodża - kraj dwóch miast
1pix użytkownik daleko_stad odległość 3 km 1pix
KAMBODŻA - Tam gdzie pieprz rośnie...SIEM REAP,  KAMPOT
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
ANGKOR
1pix użytkownik andzia odległość 3 km 1pix
Angkor Wat (Kambodża)
1pix użytkownik romario odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 16.03.2020 11:31

tereza- Dziękuję Teresko.
Pozdrwiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 16.03.2020 11:30

rozmusiaki - Miło, że wpadłeś do mnie na chwilę. To jeszczce nie koniec świątyń. Będą jeszcze inne, równie ciekawe, choć w całkowitej ruinie. Jeśli bardzo chcesz je zobaczyć, to zapewne zdążysz, bo one są tam od wieków i na pewno będą. Polecam bardzo odwiedzić Kambodżę.
Serdecznie pozdrwaiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 16.03.2020 11:27

tereza- Dziękuję Teresko.
Pozdrwiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 15.03.2020 12:29

Oglądam Twój kambodżański serial i chce mi sie te wszystkie kolorowe miejsca zobaczyć na żywo :)
Może jeszcze zdążę .
Pozdrawiam!

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 14.03.2020 16:46

Kolejne ciekawe miejsca.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!