m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
To widok z okna naszej kwatery na półwyspie Peljesać w miejscowości Orebić - Perna, 90 km na północ od Dubrownika i 1,5 km od miasta i wyspy Korćula. Tuż obok, patrząc w kierunku zachodnim, znajduje się wioska Kućište. Nabrzeże przy drodze. Okolica z góry. Od północy miejscowość osłania Góra Św. Ilija. Kućište oddzielone jest małym cyplem, pełnym naturalnych, kamienistych plaż. Udając się na zachód od miejscowości dotrzemy do zatoki Zamosce, wschodnią granicę stanowi natomiast Perna. Na pograniczu Kućište i Perny są chyba jedne z najlepszych plaż na półwyspie. Ale ludzie rozkładają się gdzie popadnie. Wszędzie są takie kamienne mola. Naprzeciw naszej kwatery także. Na czymś takim najczęściej przypada mi się leżeć. Na szczęście to tylko tydzień, a poza tym na każdy dzień mam zaplanowane jakieś atrakcje dodatkowe.
Oczywiście nabrzeże jest różne. To w Kućište całkiem przyjemne. Białe gładkie kamyki…. Znajduje się tu szkoła windsurfingu i kitesurfingu. W tym miejscu Chorwacji zwykle bywa ciepło... średnia temperatura w okresie od czerwca do września nie spada poniżej 22°C, a średnia temperatura wody to około 24°C. Słońce, ciepły wiatr i woda sprawiają, że amatorzy windsurfingu pływają tu bez pianek. W ciągu całego sezonu mają praktycznie nieograniczoną ilość słońca. Do tego sprzyjające wiatry. Mistral i Tramuntana.
Kanał Peljesać pomiędzy Półwyspem Peljesać, a wyspą Korćulą (najbardziej nasłonecznioną wyspą w Chorwacji) tworzy dyszę, wzmacniającą siłę termicznego wiatru. Przy normalnej wyżowej pogodzie, rano flauta, wieczorem flauta, a w dzień 4-6 z północnego -zachodu. W Kućište, które leży tuż za wąskim przesmykiem między Orebićem a Korćulą wieje nawet wtedy,  gdy w innych miejscowościach na południu półwyspu jest flauta. Miejsce zatem jest odpowiednie zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych miłośników windsurfingu, a Kućište wraz z okoliczną wioską Viganj (którą miałem okazję zwiedzić po zejściu ze Świętego Eliasza) należy do najbardziej popularnych miejsc wśród żeglarzy i windsurferów nad całym chorwackim Adriatykiem. W okolicy jest wypożyczalnia sprzętu.
Można tam wypożyczyć deskę albo np. małą łódź, którą bez problemu będzie można odkrywać piękno otaczających wód, małe wyspy i obserwować bogate życie morskie. Można też spróbować nurkowania. Wody w rejonie  Peljesca są niezwykle atrakcyjne dla tego typu działalności. Czyli jednak jest co robić, gdy ktoś bardzo chce. Można brodzić wzdłuż brzegu i obserwować widoki. Mam na myśli widok na Korćulę ;) Uczyć się zachowywać równowagę. Akwen roi się od żeglarzy na deskach.
Niektórzy ślizgają się z dużą prędkością Są i zwolennicy kite’ów Aż ciasno. Z widokiem na lasy wyspy albo z piękną Korćulą w tle. Aż do zachodu słońca.

najbliższe galerie:

 
Rejs 2006 Korczula
1pix użytkownik robertos odległość 1 km 1pix
Mały Dubrownik czyli. . . Korcula!
1pix użytkownik imod odległość 2 km 1pix
Korčula
1pix użytkownik czupur odległość 2 km 1pix
Korcula
1pix użytkownik jedrek odległość 2 km 1pix
Korcula
1pix użytkownik awol odległość 2 km 1pix
Peljesac podróże dookoła
1pix użytkownik fotorazdwa odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 04.04.2020 20:44

No właśnie Darku, też się zastanawiam, co robić, by szlag nie trafił;) zwłaszcza ,że zakazali wstępu do lasów.
Pozostają wspomnienia , a Twoje fajne są :)
pozdrówki :)

zib użytkownik zib(wpisów:18) dodano 04.04.2020 07:27

Darku co robic aby nie zwariowac??

zib użytkownik zib(wpisów:18) dodano 03.04.2020 22:02

Darku co robic aby nie zwariowac??

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.03.2020 09:44

:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!