m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Świątynie Linga.
Świątynie Linga to grupa 5 świątyń w północno-wschodniej części Koh Ker. Są one nazywane świątyniami Lingi, ponieważ wszystkie z nich posiadały jednocześnie ogromne monolityczne lingi . Kilka lingów jest nadal dobrze zachowanych. Wiele jest w ruinie. Jedna z niewielu świątyń Linga na wyspie Koh Ker z nienaruszoną Lingą. Konh Ker jest odległym stanowiskiem archeologicznym w północnej Kambodży, około 120 kilometrów od 75 km od Siem Reap i starożytnego miejsca Angkor.
 Jest to region wypełniony dżunglą, który jest słabo zaludniony. W chronionym obszarze o powierzchni 81 kilometrów kwadratowych (31 mil kwadratowych) znaleziono ponad 180 sanktuariów. Turyści mogą odwiedzić tylko około dwóch tuzinów zabytków, ponieważ większość sanktuariów jest ukryta w lesie, a cały teren nie jest w pełni bezpieczny, wolny od min . Koh Ker to nowoczesna nazwa ważnego miasta imperium Khmerów. W inskrypcjach miasto jest wymienione jako Lingapura (miasto lingamów ) lub Chok Gargyar,(przetłumaczone jako miasto spojrzenia , lub jako las żelaznego drzewa ). Koh Ker znajduje się między południowymi zboczami gór Dangrek, górami Kulen ( Phnom Kulen ) na południowym zachodzie i górą Tbeng (Phnom Tbeng, niedaleko Tbeng Meanchey ) na wschodzie.
Większość pagórkowatych terenów pokrywa dżungla. Pierwszą rzeczą, którą zauważysz w świątyni, jest niezwykły design drzwi.  Te trójkątne frontony są widoczne tylko w dwóch innych świątyniach: Banteay Srei , niedaleko Angkor i Preah Vihear , w paśmie górskim Dangrek. Gdy później królowie (których rezydencji nie było w Koh Ker) zmienili się z hinduizmu na buddyzm, wydali rozkaz dokonania niezbędnych zmian w swoich świątyniach. Ze względu na oddalenie, świątynie w Koh Ker zostały oszczędzone przed tymi interwencjami. Znaleziono kilka inskrypcji, które wspominają Koh Ker jako stolicę imperium w Siem Reap , Battambang , Takeo i Kampong Cham.
Na podstawie inskrypcji odkrytych w Koh Ker szacuje się, że ponad 10 tysięcy osób mieszkało w Koh Ker, kiedy było ono stolicą (928-944 ne). Napisy wyjaśniają, w jaki sposób zorganizowano siłę roboczą: podatki w postaci ryżu zostały podniesione w całym kraju i służyły zapewnieniu pracowników pochodzących z różnych prowincji. Napis w Prasat Damrei mówi, że w sanktuarium na szczycie świątyni państwowej (Prang) znajduje się lingam o długości około 4,5 m (14 stóp 9 cali) i że wzniesienie tego symbolu Shiva spowodowało wiele problemów . Sanskrytinskrypcja w Prasat Thom świadczy o poświęceniu Shiva-lingam 921 AD, który był czczony pod nazwą Tribhuvaneshvara („Pan Potrójnego Świata”). Centrum starożytnego miasta znajdowało się w północno-wschodnim rogu baray (zbiornika na wodę). Inskrypcje mówią, że w czasach Dżajawarmana IV mieszkało tam co najmniej dziesięć tysięcy mieszkańców.
Wcześniejsi badacze uważali, że kwadratowy mur o długości boku 1,2 km (1312 jardów) chroni miasto. Jednak nowe badania wskazują, że liniowe struktury znajdujące się w tej części Koh Ker były wały starożytnych kanałów. Jeśli chodzi o drewniane budynki z czasów Khmerów, nie znaleziono artefaktów.

Lateryt, piaskowiec i cegła były używane jako materiały budowlane w Koh Ker. Lateryt i piaskowiec doskonałej jakości wydobywano w dużych ilościach w rejonie Koh Ker, więc transport kamieni na miejsce nie był żadnym problemem. Wyprodukowane cegły były małe, regularne i bardzo solidne. Zastosowano cienką warstwę zaprawy organicznej o nieznanej formule, prawdopodobnie jakąś formę soku roślinnego.
Po ponad tysiącleciu ceglane sanktuaria w Koh Ker są w znacznie lepszym stanie niż świątynie laterite. Dachy niektórych świątyń w Koh Ker miały drewnianą konstrukcję i były pokryte dachówką. W tych zabytkach znajdują się otwory na drewniane dźwigary. Główne sanktuarium (kompleks świątynny Prasat Thom / Prang) nie znajdowało się w środku starożytnego miasta. Zwiedzając świątynię można zobaczyć duże ceglane sanktuarium prasat, które pozostaje w lepszym stanie od pozostałych. Najwyraźniej kiedyś istniały tam długie struktury podparte przez  przez kolumny, z których wiele się później zawaliło. Wszędzie widać rozrzucone części kolumn, ozdobionych pięknymi rzeźbami.
W obszarze świątyni znajdziemy wiele innych budowli, głównie sanktuaria prasat, galerie, biblioteki i bramy. Niektóre z nich wciąż stoją, ale wiele z nich zamieniło się w gruz. Zanim Koh Ker stał się stolicą imperium Khmerów (928 ne), istniały już liczne sanktuaria z Shiva-lingami. Koh Ker było kultowym miejscem, w którym Shiva był wielbiony przez długi czas. Również Jayavarman IV był gorącym czcicielem tego hinduskiego boga. Świątynia jest w dość złym stanie. Miała niezwykle dużą bramę.
Dawno temu była pełna posągów różnych bóstw hinduskich. Świątynia została poświęcona w 928 roku, wyprzedzając pozostałe  o kilka dekad. Ponieważ na Koh Ker znajdował się duży kamieniołom, niegdyś były tu misternie rzeźbione posągi. Jak wspomniałam wcześniej, posągi te są teraz w muzeach w Phnom Penh lub rozprzestrzeniają się po całym świecie, głównie z powodu wcześniejszych grabieży. Zapraszam na II część. masywne „Prang”.

najbliższe galerie:

 
KAMBODŻA-  PRASAT PRAM,  KOH KER
1pix użytkownik afrodyta odległość 19 km 1pix
KAMBODŻA - BENG MEALEA CZ. 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 32 km 1pix
KAMBODŻA - BENG MEALEA CZ. 2,  PRASAT PRAM
1pix użytkownik afrodyta odległość 34 km 1pix
Kambodżańskie Świątynie
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 39 km 1pix
KAMBODŻA - Klejnoty Angkoru
1pix użytkownik klavertjevier odległość 39 km 1pix
PZ-KAMBODZA. Kambodzanska Wies.
1pix użytkownik irolek odległość 42 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 16.03.2020 20:31

artcze - Nie wiem co oznacza święcenie w tamtych czasach, według religii buddyjskiej, ale przewodnik po świątyniach Kambodży w języku angielskim, wyraźnie używa słów: effectuation, celebration, pursuance, co w języku polskim w tłumaczeniu oznacza święcenie, świętowanie, celebrowanie.
Jeśli chodzi o zwrot zdemineralizowany, (demineralized ), to rzeczywiście powinnam napisać o oczyszczeniu. Trochę się omsknęłam ze słowem demineralizacji :) :) :)
Niemniej jednak dziękuję Ci za wnikliwe czytanie opisu i wnikliwą analizę.
Serdecznie pozdrawiam.

artcze użytkownik artcze(wpisów:285) dodano 16.03.2020 16:04

ten opis to prowokacja rozumiem co by zachęcić czytelnika to wnikliwej analizy :) , ...teren nie jest w pełni zdemineralizowany... świątynia została poświęcona … ??? … Afrodyta bój się Boga :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!