m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Drzewo wbite palcami w ziemię prowadzi nas do miejsca wyjątkowego... Mijamy wielkie mury, groble i jakieś dziwne symbole, którymi ozdobione są drogi, prowadzące do budowli, która zadziwiająco wpisuje się w owe miejsce. Czy przeniesienie stolicy imperium tak daleko w odległe miejsce Koh Ker może mieć coś wspólnego z konkretnym miejscem, w którym osadzone jest Prang? Innymi słowy, czy Prang i linga na nim zostały zbudowane specjalnie do przekazywania energii, która według  Jayavarmana IV  była tutaj najsilniejsza? Koh Ker to współczesna nazwa starożytnego miasta Lingapura, ważnej bazy Imperium Khmerów. Przez pewien czas funkcjonował również jako stolica.
Shiva był wówczas kultowym bóstwem w mieście. Bez wątpienia wiele świątyń, dużych i małych, poświęconych wielbieniu Śiwy zostało zbudowanych tutaj w IX i X wieku.
Koh Ker jest wyjątkowy wśród świątyń z epoki Khmerów, ponieważ jego główny kompleks świątynny ma świątynię w kształcie ogromnej piramidy, której nigdzie indziej w regionie nie ma. Kiedy tu dotrzesz, wyobraź sobie, że wpatrujesz się w piramidę Majów na środku Jukatanu w Meksyku . Tylko tym razem jesteście gdzieś głęboko w dżungli Kambodży, a nie na Jukatanie. Docieramy do najważniejszej części świątyń Koh Ker. Siedmiopoziomowa piramida zwana Prang prawdopodobnie była państwową świątynią Dżajawarmana IV.
Budowę świątyni rozpoczęto w 928 r. Na pierwszym poziomie, bok kwadratowego budynku ma 62 m (203 stopy). Wysokość wynosi 36 m (118 stóp). Pierwotnie na najwyższej platformie stał olbrzymi lingam o wysokości prawdopodobnie ponad 4 m (13 stóp) i wadze kilku ton. Napisy mówią, że był to najwyższy i najpiękniejszy Shiva-ling-am. Ling-am prawdopodobnie stał w świątyni, która według niektórych badaczy mogła mieć około 15 m wysokości. Po północnej stronie piramidy znajdują się strome schody prowadzące na szczyt. Oryginalne schody są w bardzo złym stanie, podobnie jak bambusowa drabina, która została zbudowana w XX wieku, dlatego nie można wspinać się na szczyt piramidy tą drogą. Istnieją jednak nowe schody, za pomocą których można wspiąć się na najwyższy szczyt piramidy.
Jeśli chodzi o siódmy poziom, niektórzy naukowcy twierdzą, że była to platforma świątyni, ponieważ po bokach wykonano piękne płaskorzeźby Garudasa.  Jest tylko jedna świątynia Khmerów, która przypomina świątynię Baksei Chamkrong w Angkor. To ta piramida przyciągnęła nas do Koh Ker. Byliśmy ciekawi, dlaczego król zbudował coś tak odmiennego, różniącego się strukturą od innych światyń. Zobaczyliśmy o wiele więcej, kiedy tu dotarliśmy.To niesamowite przeżycie. Piramida składa się z siedmiu poziomów. Ze szczytu widać góry Dangrek, wysoki płaskowyż na granicy Kambodży i Tajlandii. Podczas wyszukiwania Koh Ker Kambodży zwykle trafiasz na artykuły o głównej świątyni lub Prasat Thom (świątyni z piramidą) .
Jest to nie tylko największa ze wszystkich świątyń Koh Ker, ale także jedna z najbardziej imponujących. Po głębszym kopaniu odkryjesz, że Koh Ker to miasto prawie 200 świątyń. Wiele z nich zaginęło w dżungli, zapadło się w ruinę, zostało wchłoniętych przez dżunglę... Decyzja była natychmiastowa !!! Wchodzę na górę!!! Kiedyś na szczycie było jeszcze sanktuarium, w którym znajdował się ogromny ponad czterometrowy lingam. Hmmm...warto było. Piramida ma wysokość 36 metrów, a po drodze w górę znajduje się wiele fajnych punktów widokowych. Bardzo chciałam zobaczyć to, co jest na górze i to, co widać z góry. Warto to zrobić, gdyż z góry roztacza się wspaniały widok na okolicę.  Szczyt piramidy jest w ruinie, ale można na mim dostrzec wiele ciekawych rzeźb. Między innymi lwy, trzymające w górze coś ciężkiego. Może dźwigają niebo według wierzeń???
Za dziedzińcem z siedmiopoziomową piramidą znajduje się sztuczne wzgórze porośnięte drzewami.  Nazywa się Grób Białego słonia .  „Biały słoń” to bardzo znana legenda w południowo-wschodniej Azji. Istnieją różne teorie na temat wzgórza. Niektórzy twierdzą, że ta struktura może być fundamentem drugiej piramidy. Inni twierdzą, że może to być grób Jayavarmana IV. Stroma ścieżka prowadząca na szczyt wzgórza jest teraz zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Po zejściu z piramidy znajdujemy wiele ścieżek, z których można oglądać piramidę pod każdym kątem.
Opuszczamy to wspaniałe, magiczne miejsce... Unikalna wśród wszystkich świątyń khmerskich, położona jest w prowincji Preah Vihear, w północnek Kambodży Koh Ker był stolicą imperium Khmerów między 928 a 944 ne, zbudowanym przez króla Jayavarmana IV. Przy wyjściu ze Świątyni spotkaliśmy grupę chłopców, pokazujących na palcach ile trzeba im zapłacić dolarów za zdjęcie. Oczywiście w ręku banknot, żeby nie pomyśleć że pokazują riel kambodżański :) :) :) 1 $ = 4 119,76 riel kambodżański... Chętnie skorzystałam z propozycji. Chłopcy byli szczęśliwi, ja zadowolona :) :)
Biedne kambodżańskie dzieci, bawiące się w ruinach świątyń... ...nie chodzą do szkoły... zarabiają na rodzinę.... Pora wracać do hotelu ... odpocząć i zadumać się w historii Kambodży. ... ...
Dziękuję za wspólne ogląnie i zwiedzanie tych magicznych miejsc, zaklętych w kamieniu.

najbliższe galerie:

 
KAMBODŻA -  PRASAT THOM,  PRASAT LINGA I
1pix użytkownik afrodyta odległość 19 km 1pix
Kambodżańskie Świątynie
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 21 km 1pix
KAMBODŻA - BENG MEALEA CZ. 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 26 km 1pix
KAMBODŻA - BENG MEALEA CZ. 2,  PRASAT PRAM
1pix użytkownik afrodyta odległość 28 km 1pix
PZ-KAMBODZA. Kambodzanska Wies.
1pix użytkownik irolek odległość 32 km 1pix
KAMBODŻA - Klejnoty Angkoru
1pix użytkownik klavertjevier odległość 42 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!