m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jestem przed rezydencją króla Norodom Sihanouk (1922-2012), ojca obecnego króla Kambodży. 11 marca 1967 roku w Battambang wybuchło powstanie chłopskie, które rozprzestrzeniło się na cały rejon. Lol Non pod nieobecność Shinaouka (który przebywał wtedy we Francji), lecz działając za jego zgodą, ogłosił stan wojenny. W wyniku represji zginęły setki chłopów, a całe wioski zostały zniszczone. Shinaouk po powrocie do kraju nakazał aresztowanie czołowych działaczy bardziej radykalnej lewicy (z której część uczestniczyła w jego wcześniejszych rządach). W styczniu 1968 roku Czerwoni Khmerzy rozpoczęli pierwszą ofensywę militarną. Po dojściu Czerwonych Khmerów do władzy w kwietniu 1975 na krótko ponownie stał się głową państwa, faktyczną władzę sprawował jednak Pol Pot. Po konflikcie z Czerwonymi Khmerami 4 kwietnia 1976 został usunięty ze stanowiska. Od egzekucji uratowała go jedynie osobista interwencja premiera Chin Zhou Enlai. Po tych wydarzeniach wyjechał z kraju i przebywał w ChRL i Korei Północnej. Battambang po khmersku oznacza zaginiony kij (w wolnym tłumaczeniu zgubiona pałka). Wszystko przez legendę o Ta Dumbongu, który wypasał krowy na okolicznych wioskach i znalazł w krzakach magiczną pałkę.
Dzięki jej tajemnym mocom obalił króla i został lokalnym władcą. Syn króla tak się przestraszył, że ukrył się w lesie i zaczął się przyuczać na mnicha. Ta Dumbong miał wielki sen, ale nie przyśnił mu się rodzinny dom, lecz święty na białym koniu, który zostanie zwyciężony. Postanowił przywołać wszystkich mnichów i ich zabić. Gdy książę-mnich dowiedział się o planowanej akcji, to nagle spotkał pustelnika, który obdarował go koniem. Koń był biały. I do tego umiał latać. Mnich przyleciał do miasta i stanął oko w oko z posiadaczem magicznej pałki. Koszmar senny Ta Dumbonga się ziścił. Mnich rzekł: siedzę na koniu, a pałka poszła w ruch. Ta Dumbong cisnął kijem w mnicha, ale nie trafił. Tak się zawstydził swoją porażką, że uciekł i słuch po nim zaginął. Nie wiem do końca dlaczego, to on dostał pomnik, jest głównym bohaterem legendy i codziennie mieszkańcy Battambang składają mu ofiary.Dlaczego ???  Cała historia nieźle ryje beret :) :) :) Teraz czeka nas niezapomniana przygoda...BAMBOO TRAIN... Bambusowy pociąg, nie wiem czy można tak nazwać to, czym jechaliśmy, ale nieźle dawało po torach.
Przyglądałam się z uwagą, jak montują to dziwne urządzenie, czy jest bezpieczne ??? Tak to wygląda z bliska. Deski, dwie osie i koła !!! Mieści 4 osoby i maszynistę ! Sama przejażdżka jest fascynująca, ale bambusowe pociągi mają swoją długą historię. Po wojnie domowej w Kambodży (krwawy przewrót Czerwonych Khmerów 1970-1975), drogi były zrujnowne i niebezpieczne. W taki sposób odbywał się transport towarów. Zdarzały się wypadki śmiertelne, spowodowane podkładaniem min na torach. Ryzykowali życiem, ale nie mieli wyjścia. Radzili sobie jak mogli. Kilka bambusowych desek, silnik, koła... Częściami do zbudowania pojazdu były prawdopodobnie resztki wojskowych samochodów lub czołgów.
W tej chwili pociąg stanowi dochód dla mieszkańców wioski. Mijaliśmy drogę, na której budowana jest autostrada. Niestety, jest to zagrożenie dla turystycznej atrakcji, a bardziej dla mieszkańców, którzy w ten sposób zarabiają. Ponadto planowane jest uruchomienie linii kolejowej z Tajlandii do Wietnamu, prowadzącej właśnie przez Kambodżę. Wiele osób straci pracę, w związku z zakazem korzystania z bambusowych pociągów. Pociąg jedzie z prędkością 40 km/h. Można podziwiać widoki po obu stronach torów. Jest tylko jeden kierunek jazdy !
Składanie pociągu trwa około 10 minut i jedziemy ! Przyznam, że przejażdżka to wielka frajda :) Jeśli chcecie przejechać się słynnym bamboo train, to w 2020 roku może być ostatnia okazja. Przy stacji końcowej oczywiście jest sporo sklepików, straganów i kilka barów z napojami. Dzieci pracują pełną parą. Sprzedają gadżety, proszą o wzięcie na ręce, czarują uśmiechem... Moja dziewczynka wyczarowała sobie bransoletkę... ...a druga pluszowego słonika... ...wszyscy korzystają z atrakcji bambusowej kolejki...
Ta Dumbong i jego wielka pałka. Główne atrakcje Battambang trudno porównać do Angkor Wat, czy chociażby bogactwa Bangkoku. Ale na pewno warto odwiedzić to miasto chociaż na dwa dni. Battambang jest drugim, po Phnom Phen, największym miastem Kambodży. Jest dość przyjemne, z interesującą architekturą kolonialną, kilkoma świątyniami i dość malowniczymi okolicznymi wioskami. Miasto słynie z efektownych posągów, zdobiących wiele publicznych miejsc. Niewielu turystów tu zagląda, co można potraktować jako dużą zaletę Battambang. W okolicy znajdują się ruiny khmerskich świątyń , a także wzgórze Phnom Sampeau z Killing Caves, pełnymi śladów zbrodniczej działalności Pol Pota.
Battambang leży nad rzeką Sangke, na Równinie Kambodżańskiej. Jest to  ośrodek administracyjny prowincji Bătdâmbâng, na zachód od jeziora Tonle Sap. Miasto posiada port lotniczy Battambang; położone przy linii kolejowej Paôypêt - Phnom Penh Taka ciekawostka, o której nie pisałam wcześniej. W hotelach przy wejściu oraz w windach umieszcone są ważne informacje. Te najważniejsze to: zakaz wnoszenia do hotelu broni palnej oraz owoców DURIAN !!! Wkrótce żegnamy się z Kambodżą, z majestatycznym Angkor i magicznymi świątyniami... ...przyznam, że bedzie mi tego brakowało...
Niedaleko miejscowości Pailin
zatrzymujemy się na krótko przy niedużej świątyni z dużym posągiem „Babci Yat”. Według legendy ofiarowała miejscowym złoża drogich kamieni w zamian za obietnicę powstrzymania się od zabijania zwierząt w dżungli. 
... ... ... Pailin, granica Kambodży z Tajlandią...ดูยา. Odprawa w kierunku Tajlandii była błyskawiczna. Dosłownie 15 minut i byłam już w Tajlandii.
... Dziękuję za wspólne wędrowanie po Kambodży.

najbliższe galerie:

 
KAMBODŻA - POIPET
1pix użytkownik afrodyta odległość 69 km 1pix
KAMBODŻA - Damrey Sor Pagoda,  BATTAMBANG
1pix użytkownik afrodyta odległość 78 km 1pix
Aranyaprathet - Poipet Legendarna Granica
1pix użytkownik sona_dora odległość 80 km 1pix
TAJLANDIA - RAYONG,  KO LAN,  PATTAYA
1pix użytkownik afrodyta odległość 99 km 1pix
Tajlandia - piękna wyspa Ko Samet
1pix użytkownik nola76 odległość 120 km 1pix
Angkor Wat
1pix użytkownik docenci odległość 139 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!