m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Lublin był już kilkakrotnie przedstawiany na naszym portalu. Jednak to miasto o którym warto pamiętać w wakacyjnych planach (oby wirus pozwolił). Dlatego zapraszam na krótki spacer. Dawniej w centrum miasta stał kościół farny p.w. św. Michała. Była to gotycka budowla - jedna z pierwszych murowanych świątyń na terenach wschodniej Polski. Niestety spłonęła, a pozostałości zostały rozebrane w 1846 roku. Obecnie teren zagospodarowano zaznaczając fundamenty kościoła. W miejscu tzw. starego ratusza stoi budynek Trybunału Głównego Koronnego - najwyższego sądu apelacyjnego I Rzeczypospolitej na tereny Małopolski. Warto jednak opuścić główne place i ulice... ...zagłębić się w wąskie uliczki...
...wyszukać ciekawe detale... ...poczuć atmosferę minionych lat... Przed nami Plac Łokietka i będąca symbolem miasta XIV - wieczna Brama Krakowska. Kościół Wniebowzięcia NMP. Został ufundowany w roku 1412 przez Władysława Jagiełłę, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Ale wracamy w okolice Starego Miasta.
Przed nami archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Zbudowano ją na przełomie XVI i XVII wieku w stylu barokowym. Zachwyca piękne wnętrze. Dawniej kościół należał do jezuitów, a potem ojców trynitarzy. Ruszamy dalej...
...do wieży Trynitarskiej. Ta neogotycka wieża-dzwonnica jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina. A ponieważ na szczycie jest punkt widokowy, to ruszamy w górę... ...po drodze mijamy... ...stare, zabytkowe rzeźby... I już na szczycie. Archikatedra w której przed chwilą byliśmy. Brama Krakowska, urząd miasta i kościół św. Ducha.
Trybunał Koronny. I raz jeszcze Brama Krakowska. I już schodzimy...
Kolejny kościół to Bazylika pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. To kościół dominikanów zwany także Bazyliką Relikwii (Drzewa) Krzyża Świętego. Obecny kościół został zbudowany w XIV wieku, z fundacji Kazimierza Wielkiego w 1342 r. Relikwie Krzyża Świętego od początku otaczane tu czcią zostały skradzione w 1991 roku. Choć niektóre, nawet ważne, budynki czekają na renowację... ...to Stare Miasto robi miłe wrażenie.
Czas je jednak opuścić... ...bo przed nami lubelski zamek. Choć powstał w XII wieku był wielokrotnie przebudowywany. Na jego terenie miały miejsce ważne wydarzenia historyczne, a w ostatnim okresie po II wojnie światowej w latach 1944-1954 więziono tu około 35 tys. ludzi. Komunistyczne władze straciły tu 333 osoby. Będąc tu trzeba odwiedzić kaplicę Trójcy Świętej. Kaplica została zbudowana pomiędzy latami 1341 a 1370, w czasach panowania Kazimierza Wielkiego.
Ale z inicjatywy Władysława Jagiełły kaplica została przed 1418 rokiem ozdobiona malowidłami bizantyjskimi. Możemy tu znaleźć dwa wizerunki króla Władysława Jagiełły - na koniu... ...i jako fundatora, na klęczkach przed Matką Bożą z Dzieciątkiem. Możemy przypuszczać, że przedstawia ona rzeczywisty wizerunek króla, którego autor fresków widział przecież na żywo. Malowidła ukończono w 1418 roku. Na początku XIX wieku wnętrza otynkowano... ...i dopiero w 1897 roku odkryto fragmenty XV-wiecznej polichromii. W latach 1917-1918 odsłonięto dalsze partie malowideł.
Obecnie to jedna z największych atrakcji Lublina. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Lubelszczyzna
1pix użytkownik caroline95 odległość 0 km 1pix
Lublin - moje miasto. [I]
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Lublin
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
NOC KULTURY w Lublinie.
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
LUBLIN WOKÓŁ STAREGO MIASTA
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Lublin 3 - Stare Miasto
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1313) dodano 28.03.2020 11:41

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odwiedziny i miłe słowa.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 28.03.2020 00:03

Lublin fajne miasto, zwiedzałem bardzo dawno temu ..., a z góry zawsze warto popatrzeć:)
Pozdrawiam:)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:343) dodano 27.03.2020 18:58

Spacer po Lublinie? Ja zawsze chętnie. Uwielbiam lubelskie Stare Miasto.
Pozdrawiam :)

wo użytkownik wo(wpisów:381) dodano 27.03.2020 14:04

dziękuję za wizytę w Lublinie. mam szczególny sentyment do tego miasta. to miasto mojej młodości, okres studiów. bardzo miło wspominam... przyznam się, że nigdy nie wchodziłem na Wieżę Trynitarską. pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4949) dodano 27.03.2020 13:51

Lublin kojarzę z piekną Starówką i przepysznym jedzeniem w knajpie Sielsko Anielsko :)
Bardzo ładne miasto :)
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1313) dodano 27.03.2020 12:52

Tereza, Wielkopolanka Lublin jest piękny i warto go odwiedzić nawet na krótki czas.
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 27.03.2020 10:25

Piękny ten Lublin...wycieczka super tym bardziej, że tam nie byłam a jest dużo ciekawych miejsc,...spacer przyjemny..
pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 26.03.2020 17:58

Lublin to niewątpliwie jedno z ładniejszych miast w Polsce.
Miło powspominać. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!