m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Dojeżdżając do Chełma już z daleka widać wznoszącą się na wzniesieniu ponad miastem bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowano ją w stylu późnobarokowym w połowie XVIII wieku. Ale historia tego miejsca sięga wiele wieków wstecz. Już ok. 1260 król Rusi Daniel Romanowicz ufundował tu cerkiew prawosławną. Cerkiew po Unii Brzeskiej stała się świątynią greckokatolicką. W XVII wieku ją przebudowano ale ze względu na zagrożenie budowlane w 1735 roku została rozebrana. Nowo zbudowaną świątynię upodobniono do kościołów katolickich. Jednak pod koniec XIX wieku po kasacie kościołów unickich nadano jej cechy cerkwi prawosławnej. W 1919 świątynię przejęli katolicy. W ołtarzu replika cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej. Oryginał znajduje się w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku. Wokół zabudowania dawnego klasztoru bazylianów. Obecnie znajduje się tu między innymi dom pielgrzyma. W 1878 roku przy bazylice wzniesiono dzwonnicę chcąc nadać całemu kompleksowi charakter bizantyjsko-prawosławny. Obecnie jest ona udostępniona do zwiedzania.
Z góry widok na bazylikę... ...grodzisko tzw. Wysoka Górka. Tu pod ziemią znajdują się pozostałości palatium książęcego oraz cerkwi św. Jana Złotoustego, wybudowanych przez króla halicko-wołyńskiego Daniela Halickiego. Widok na Chełm. Przeważa tu niska zabudowa. Niepewne, kredowe podłoże, nie pozwala na budowanie wyższych budynków. Przed nami rynek - plac Łuczkowskiego. Stoi tu zrekonstruowana studnia miejska. Działała od czasów średniowiecznych do końca XVIII wieku.
Pomnik Poległych za Ojczyznę, ufundowany w 1930 r. potem zniszczony i ostatnio zrekonstruowany. Znajdują się na nim nazwiska chełmskich ochotników, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej Na końcu rynku... ...stoi kościół Rozesłania św. Apostołów. Pierwszy kościół w tym miejscu ufundował król Władysław Jagiełło. Obecny zbudowano w latach 1753-1763. Zaprojektował go Paweł Antoni Fontana czołowy architekt doby późnego baroku w Polsce. Wewnątrz późnobarokowe i rokokowe wyposażenie... ...oraz piękne polichromie.
Opuszczamy kościół... ...bo przed nami jeszcze chełmska cerkiew. Cerkiew pw. św. Jana Teologa, wybudowana w latach 1846-1849 w stylu bizantyńsko-rosyjskim. Dla wielu największą atrakcją miasta są tutejsze podziemia kredowe. Często prowadzą wzdłuż przebiegających na powierzchni ulic. Początek wydobycia kredy pisanej sięga XIII wieku.
Dawniej mieszkańcy miasta drążyli tunele i kopali kredę wprost z dna swoich piwnic. W XVII wieku na 100 domów znajdujących się w centrum miasta 80 miało wejście do podziemi. W wyniku eksploatacji powstał wielopoziomowy labirynt korytarzy sięgający ponad 2o metrów w głąb i rozciągający się poza granice miasta. Na początku XX wieku ze względu na bezpieczeństwo, groźbę zawalenia, zakazano eksploatacji złóż. W latach 60 i 70 doszło do incydentów w czasie których zapadły się ulice. Wówczas przy pomocy fachowców ze Śląska zabezpieczono korytarze. Już w 1936 roku udostępniono do zwiedzania kilkusetmetrowy odcinek korytarzy. Obecna trasa ma ok 2 km długości...
... i podczas jej zwiedzania można poznać bogatą historię tego miejsca. Pamiętać jednak trzeba o stałej temperaturze 9 stopni C. W trakcie wycieczki można też spotkać żyjącego w podziemiach ducha Bielucha. Jak to duch - nie udało się go sfotografować. Na koniec odwiedzimy chełmski cmentarz. Wiele tu pięknych nagrobków... ...i rodzinnych kaplic. Są kwatery poległych w powstaniach... ...w wojnie roku 1920...
...i poległych w II wojnie światowej. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
CHEŁM
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Rejowiec-Góra Ariańska-Stołp
1pix użytkownik tereza odległość 14 km 1pix
Krupe-zamek
1pix użytkownik tereza odległość 20 km 1pix
Zamość-wieczorem
1pix użytkownik mereks odległość 23 km 1pix
Bitwa pod Wojsławicami 2006
1pix użytkownik bilbo odległość 24 km 1pix
Krasnystaw
1pix użytkownik robson odległość 27 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!