m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Doszedłem do przekonania, że tak jak u nas rodzinnym sportem narodowym w normalnych czasach jest grillowanie, to w Maroko czymś takim jest rodzinne piknikowanie nad rzeką. Widziałem coś podobnego w 2008 w Dolinie Ouriki, a 11 lat później w Wąwozie Todra, gdy wracaliśmy z Ergu Chebbi. Ludzie rozkładają koce na brzegu i rozsiadają się w cieniu wąwozu albo pod wielkimi płachtami materiału. Brodzą i pluskają się w nurcie górskiego potoku. Zważywszy, na miejscowe obyczaje wygląda to dość oryginalnie
Zwłaszcza w przypadku kobiet, które zażywają kąpieli w tradycyjnych galabijach i abayach i z hidżabem albo chimarem na głowie. Wąwóz Todry leżący we wschodniej części Atlasu Wysokiego, ma około 15 km długości. Podróż do niego z oddalonego o 360 km Marrakeszu, czy z leżącego 170 km Ouarzazate, drogami kręto oplatającymi masywy gór dostarcza niezapomnianych wrażeń. Najbardziej imponująca część to ostatnie 600 metrów na końcu Wąwozu Todra. Z odległości zaledwie 10 metrów od jednej ściany do drugiej kanion staje się naprawdę wąski. W tej części wąwozu gigantyczne ściany z czerwonej skały sięgają 160 metrów. Są częstym cel wspinaczki skałkowej. Wszystko zaczęło się to w 1977 r., kiedy grupa francuskich wspinaczy zaczęła rozwijać ten sport w rejonie wąwozu. Obecnie w czerwonych ścianach z litego wapienia wykonano ponad 350 tras wspinaczkowych. W okolicy są też doskonałe warunki do trekkingu. Trasy również są urozmaicone - od bardzo krótkich 2-3 godzinnych pętelek wokół wąwozu, przez całodniowe, a nawet 2-3 dniowe wycieczki. Jeżeli ktoś znalazł się tu nie tylko przejazdem warto coś takiego zaplanować.
Wąwóz Todra znajduje się jakieś 15 km od miasteczka Tinghir. Na skraju owego najbardziej spektakularnego odcinka wąwozu znajduje się sporo infrastruktury turystycznej: hoteli i drogich jak na marokańskie warunki restauracji.W samym wąwozie też jest sporo różnych zabudowań. Wąwóz trochę przez to traci na uroku. Tak uznana atrakcja przyrodnicza chyba powinna być pozbawiona takich ozdób. Najbardziej szpetna to jest chyba droga dopuszczająca wszelki ruch kołowy w kanionie. Jest on umiarkowany, ale mimo wszystko… Drogą przemierzają spacerowicze. Miejscowi i turyści. Nie mogę powiedzieć aby było tłoczno. Ilość ludzi jest umiarkowana. Po obu stronach kanionu lokalni rzemieślnicy sprzedają różnorodne towary i usługi. Najwięcej straganów jest na końcu kanionu, od północnej strony. Można zaopatrzyć się na nich w ręcznie tkany dywan, wyroby z drewna czy egzotyczne instrumenty muzyczne.
Można napić się soku ze świeżych pomarańczy. Godny polecenia w ten upał. Bardzo często, na każdym przystanku w drodze do Marrakeszu zatrzymywaliśmy się na szklankę soku z pomarańczy, albo po to by coś na szybko przekąsić. W kanionie było sporo czasu, więc wdawałem się w rozmowy z miejscowymi. Sami zagadywali, nawet nic nie oferując. Dzieciak, syn mężczyzny z 20 i brat chłopaka z 23-24. Lokalny amant. Dyskutował przez 40 minut o relacjach damsko-męskich w kontekście obu naszych ciut odmiennych kultur.
Para Parka Kopacz żwiru Azhar w geście zwycięstwa Umykający umywszy słoiki. Dziewczęta transportujące wodę pitną. Ta pierwsza ma ubaw z tej ostatniej. Bo ostatnia boi się iść. Dla wyjaśnienia: w kanale płynie woda do irygacji pól i celów gospodarczych, a dziewczyny posuwają się po brzegu kanału o szerokości 10 cm.
Wielopokoleniowo Dzieciaki Wyrostki Pląsają przy małym wodospadzie Trzeba uważać mimo wszystko. Spójrzcie na te druty. Co to ma być w ogóle? No ale mimo wszystko warto zahaczyć o to miejsce. To tyle. Dziękuję

najbliższe galerie:

 
Wąwóz Todra
1pix użytkownik ken_wywietrznik odległość 1 km 1pix
Wąwóz Todra
1pix użytkownik agna odległość 5 km 1pix
Wąwóz Tudra
1pix użytkownik dispar odległość 6 km 1pix
Maroko cz. 10 - Todra i Dades.
1pix użytkownik wmp57 odległość 10 km 1pix
Thingir
1pix użytkownik dispar odległość 10 km 1pix
MAROKAŃSKIE PEJZAŻE - ATLAS WYSOKI I ŚREDNI
1pix użytkownik afrodyta odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 18.04.2020 13:42

No fajny ten wąwóz - sporo się w nim dzieje :)
Pozdrawiam !

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 16.04.2020 21:55

Uwielbiam wąwozy. Szkoda ,ze urodę tego zeszpecili cywilizacją. Mogłoby nie być tej drogi no nie? Ale miejsce warte odwiedzin.
pozdrówki :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1320) dodano 09.04.2020 13:50

Wmp - dziękuję za odwiedziny . Fakt koleś lustra miał jak się patrzy :-). Pozdrawiam serdecznie

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2373) dodano 09.04.2020 13:25

Się było i widziało się. Ładnie wyszedłeś na 24. 30 wygląda ekstremalnie, przyprawia o dreszcz emocji.
Pozdrawiam.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1320) dodano 09.04.2020 12:10

Nola, to prawda. Maroko ma sporo do zaoferowania. I geograficznie i kulturowo . Dziękuję Ci za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 09.04.2020 08:50

Nieźle się ten wąwóz prezentuje, zwłaszcza z drogi dojazdowej. Maroko w ogóle fajne jest;) pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!