m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Najpierw udaliśmy się na znany punkt widokowy na Górze Strękowej, by z góry spojrzeć na dolinę Narwi. Od razu szok - wszystko suche, szaro-żółte, jakby to była jesień. Ani śladu wody. A tak to samo miejsce wyglądało dokładnie 2 lata temu. Jedziemy kawałek dalej w stronę Narwi i przed mostem na rzece skręcamy w kierunku wsi Grądy Woniecko. Droga prowadzi przez łąki, które w tej chwili wyglądają jak na zdjęciu - suche, burożółte, jakby martwe. Normalnie o tej porze roku tereny te są całkowicie zalane wodą, żółte od kaczeńców, pełne żerujących bocianów i z gracją pływających łabędzi. Nagle z daleka zauważamy niewielką wodę. Skręcamy więc w piaszczystą drogę biegnącą przez łąkę. Nie pamiętam, by kiedykolwiek wiosną dawało się tu wjechać. Dojeżdżamy do rowu pełnego wody, gdzie pływa samotny łabędź. Powstało też niewielkie rozlewisko, ale tylko dlatego, że zanieczyszczony przepust na rowie uniemożliwia odpływ wody. Wokół jednak niesamowicie sucho, nic się nie zieleni.
Wracamy do szosy i tuż za miejscowością Grądy Woniecko skręcamy w gruntową drogę do wsi Bronowo i Koty. To jedna z najpiękniejszych znanych mi w tej okolicy kaczeńcowych miejscówek. Dziś jednak te łąki wyglądają przygnębiająco. W rowie wzdłuż drogi jest trochę wody, więc gdzieniegdzie można spotkać jedynie pojedyncze kępki kaczeńców… Zatrzymujemy się wszędzie, gdzie widzimy trochę wody, ale jest potwornie sucho. Łąki wokół wyglądają tak, jakby to była późna jesień. A normalnie, w poprzednich latach to samo miejsce wyglądało tak… I jeszcze dla porównania charakterystyczny punkt tych łąk - dziś… … i w latach poprzednich.
Dojeżdżamy do miejsca, gdzie będziemy skręcać w kierunku wsi Bronowo, a droga biegnie prosto - do wsi Koty. Jest to jednocześnie ścieżka przyrodnicza słynna z obecności stad różnorodnego ptactwa wodno-błotnego, gdzie można też obserwować tokujące bataliony. Dziś jednak jest sucho, cicho i pusto… Nie uwierzycie, ale to jest to samo miejsce przed dwoma laty - woda i ptaki. Drogą można było pospacerować w dobrych kaloszach lub boso. Dziś kalosze, które miałam w bagażniku na nic się nie przydały 😟 A tak dziś wygląda droga do Bronowa, którą za chwilę pojedziemy… Chcecie to wierzcie, chcecie nie wierzcie… ale ta droga zwykle tak wyglądała o tej porze roku… A jeśli komuś zamarzył się spacer do Bronowa, to mogło to wyglądać tak… lub tak...😆
A widoki wokół takie... ... Dziś jednak na drodze nie ma ani jednej kałuży, więc bez problemów dojeżdżamy na drewniany most na Narwi w Bronowie. Widok z mostu na Narew… czy to naprawdę koniec kwietnia, czy może jesień? Przecież teraz okoliczne łąki nad Narwią powinny wyglądać tak… Przejeżdżamy most i drugim brzegiem Narwi - przez Bronowo i Wiznę jedziemy nad Biebrzę. 
Wkrótce docieramy do Burzyna - na punkt widokowy im. Wiktora Wołkowa, znanego podlaskiego artysty-fotografa. To najpiękniej położony punkt widokowy w dolnym odcinku Biebrzy.
Znajdujemy się na wysokiej skarpie, z której widok na Biebrzę i okoliczne łąki w końcu kwietnia zwykle tak wygląda… lub tak - w końcu marca lub na początku kwietnia. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. Fotografują biebrzańskie widoki i ptaki… A jeśli są rozlewiska, to i ptaków nie brakuje - i tych przelotnych, i tych mających swoje lęgowiska w dolinie Biebrzy. Niektórzy przyjeżdżają tu po prostu na spacer. Ale dziś jest inaczej. Łąki są suche i puste. Nie ma żadnych rozlewisk.
Gdzieniegdzie zauważymy w oddali niewielką kałużę. Z pomocą dobrej lornetki można wypatrzeć, że tam właśnie starają się gromadzić ptaki. Schodzimy ze skarpy na sam brzeg rzeki, żeby zobaczyć taki widok… 

a przecież bywało tak... Udajemy się jeszcze kawałek dalej, wzdłuż rzeki, na przepiękne łąki w okolicach wsi Chyliny, zwykle o tej porze żółte od kaczeńców i pełne bocianów, czapli, gęsi, kaczek i innych drobnych ptaków wodno-błotnych. Dziś wygląda to przygnębiająco… cicho, sucho, szaro-buro, smutno… Tak wyglądało to samo miejsce w poprzednich latach. Warto zapamiętać obrazy z tych łąk, bo nie wiadomo, kiedy znowu można będzie coś takiego zobaczyć.
... ... ... Proponuję jeszcze kilka fotek z innego przepięknego miejsca. Biały Grąd - tak nazywa się ścieżka o długości nieco ponad 3km, od miejscowości Mścichy do wieży widokowej, prowadząca żwirową groblą przez dotychczas zawsze zalewane wiosną łąki. O tej porze roku tam też bywało zawsze żółto od kaczeńców. A przy tym nigdzie nie widziałam takich ilości ptaków wodno-błotnych jak na tych właśnie łąkach. Nie będę wymieniać ich nazw, bo właściwie jest tam wszystko. Teraz nie pojechaliśmy na Biały Grąd, chociaż byliśmy już niedaleko. Z informacji telewizyjnych wiem, że w  Wielkanoc paliło się wiele hektarów tych właśnie łąk. To prawdziwa tragedia dla wielu ptaków, które już rozpoczęły sezon lęgowy. Nie chciałam zobaczyć, jak to miejsce wygląda teraz 😢
Proponuję więc widoki tych łąk z lat poprzednich. ... ... ... ... ...
Dziś, kiedy przygotowuję tę galerię telewizja relacjonuje właśnie kolejne pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym. Płonie wiele hektarów lasów, łąk, torfowisk. Giną cenne gatunki ptaków i zwierząt. A mamy właśnie dziś Dzień Ziemi... A wszystkim, którzy przebrnęli wraz ze mną przez tę smutną relację i którym na sercu leży dobro i piękno naszej planety, dedykuję ten skromny bukiecik kaczeńców z nadzieją, że jeszcze będzie przepięknie… jeszcze będzie normalnie… Pozdrawiam.

najbliższe galerie:

 
Rozlewiska Biebrzy-wschód słońca nad Biebrzą
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Podlaska wiosna - rozlewiska,  ptaki i żabie gody. . .
1pix użytkownik ru_da odległość 3 km 1pix
Co w trawie na Podlasiu piszczy?
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
Odskocznia od zgiełku, hałasu ...
1pix użytkownik fafolot odległość 6 km 1pix
Rozlewiska Narwi-zachód słońca nad Narwią
1pix użytkownik tereza odległość 7 km 1pix
ŁOŚ- Król Biebrzy. Bagno Ławki.
1pix użytkownik wmp57 odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
ru_da użytkownik ru_da(wpisów:386) dodano 25.04.2020 09:37

Dziękuję wszystkim, którzy odwiedzili tę galerię, i którym sprawa Biebrzy leży na sercu. Gdy zamieszczałam tę smutną galerię nie wiedziałam jeszcze, że będzie ona moją ostatnią na Obieżyświecie. Dziwny świat, absurdalna sytuacja. Ja tu mam dopiero 47 galerii, ale wielu z Was ma ich po kilkaset. Wielka szkoda i złość, że tyle cudownych opowieści o wspaniałych miejscach na świecie ma tak po prosu zniknąć.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam i do zobaczenia może gdzieś...

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1421) dodano 25.04.2020 07:19

Emocje zawsze towarzyszyły mi w czasie podróży z obiezyswiatem.org

Świat się zmienia . Smutek gdy się pomyśli o płonącym Biebrzańskim Parku .
Smutek gdy się pomyśli o losie portalu obiezyswiat.org

Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:790) dodano 25.04.2020 02:43

Tak, smutna galeria, pełna dramatyzmu. Nadzieja w tym, że przyroda potrafi się odrodzić, oczywiście człowiek nie może jej w tym przeszkadzać. Pozdrawiam serdecznie.

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 24.04.2020 14:44

A może jednak natura odzyska, to co straciła.
Dobra galeria, bo z retrospekcją.
Pozdrawiam z Północy.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 23.04.2020 20:21

Szok! Wszędzie jest tak przeraźliwie sucho. Moje ulubione mokradła w mojej okolicy wyschły.
Jestem załamana. Odkładałam wyjazd do Biebrzańskiego Parku na kiedyś tam, ale zawsze chciałam zobaczyć te kaczeńcowe łąki pełne ptaków. Spóźniłam się. Świat zmienia się na naszych oczach.
pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2373) dodano 23.04.2020 10:26

Galeria ze smutnym przesłaniem, przed laty często tam bywałem, też z aparatem fotograficznym i lornetką, teraz już tam nie wrócę, bo po co? ;-(
Już pierwsze zdjęcie mnie załamało, bywałem na tym punkcie widokowym wielokrotnie...
To wszystko nasza wina, to my ludzie sobie zgotowaliśmy ten los, a najgorsze jeszcze przed nami.
Ze smutkiem pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 22.04.2020 23:51

Jestem przerażona, że niedługo będziemy oglądać tylko na zdjęciach takie piękne widoki. To co się wydarzyło, to wielka tragedia.
Pozdtawiam.

to-ja użytkownik to-ja(wpisów:2) dodano 22.04.2020 22:17

Smutno bardzo, spaliło się 6 tys. ha łąk, lasów, traw, dalej się pali, to 10% całego Biebrzańskiego Parku, dym widać aż w Białymstoku.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1357) dodano 22.04.2020 20:15

Smutna galeria... ale może za rok będzie lepiej.
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 22.04.2020 17:57

Smutna galeria aż łezka w oku kręci się...
pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1104) dodano 22.04.2020 15:04

Pełna dramatyzmu galeria .Ostatnio widziałam w telewizji program o tych terenach , o pożarach , o tym co się tam teraz dzieje. Płakać się chce. Miejmy nadzieję , że przyroda się odbuduje i odrodzi. Ptaków żal...
Pozdrawiam .

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!