m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
 Perła architektury renesansowej - zamek w Baranowie Sandomierskim, nazywany kiedyś małym Wawelem położony jest w nizinie dolnej Wisły.Pierwotny rycerski dwór obronny należał do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Leszczyńscy herbu Wieniawa przejęli posiadłości w 1578. Andrzej Leszczyński - wojewoda brzesko-kujawski rozpoczął budowę zamku i założył w nim bibliotekę. Zamek odwiedzał prawdopodobnie król Stefan Batory. Ostatnim właścicielem z rodu Leszczyńskich był Rafał - ojciec Stanisława Leszczyńskiego - króla Polski. Kolejnym właścicielem był Dymitr Jerzy Wiśniowiecki (w latach 1677 - 1682), później książę Józef Karol Lubomirski herbu Śreniawa (1683 - 1720), książę Paweł Sanguszko, Jacek Małachowski, Józef Potocki, Jan Krasicki. Po pożarze w 1849 roku, Krasiccy, ze względu na wysokie koszty, nie byli w stanie wyremontować zamku. Zrujnowaną budowlę kupił w 1867 roku Feliks Dolański z Grębowa. W roku 1898 ponownie zamek płonął. Odbudowę powierzono Tadeuszowi Stryjeńskiemu. W kaplicy zamkowej zaznaczony został przez niego styl krakowskiej secesji. Witraże zaprojektowane zostały przez Józefa Mehoffera, a autorem obrazu ołtarzowego był Stanisław Wyspiański.
Ostatnim właścicielem był Roman Dolański, który stracił zamek w wyniku reformy rolnej z 1945 roku.
W styczniu 1968 roku przekazano zamek Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki Siarkopol w Tarnobrzegu. Do 1995 istniało w zamku muzeum Zagłębia Siarkowego. Od lipca 1997 roku właścicielem zamku jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie.
Część pomieszczeń jest udostępniona zwiedzającym. Możliwość wynajęcia restauracji zamkowej na imprezy okolicznościowe (sympozja, wesela). Hotel.
Obronę zamkowi zapewniały otaczające go potężne umocnienia bastionowe, prawdopodobnie jednak nigdy nie dokończone. Do dziś praktycznie nic po nich nie zostało. Sama rezydencja broniona była przez dolne strzelnice w przyziemiu poniżej dziedzińca.  Zamek ma regularną budowę. Założony jest na planie prostokąta o stosunku boków 1:2, w narożach znajdują się cylindryczne baszty, a w środku wieża z wejściem na piękny dziedziniec. Zaskakujące że dziedziniec położony jest na wysokości piętra - wchodzi się na niego po schodach! Tłumaczone to jest częstymi wylewami Wisły, woda docierała pod zamek, jednak nie zalewała dziedzińca.
Po wojnie zamek upodobał sobie Józef Cyrankiewicz. Bardzo często przyjeżdżał tu z żoną, aktorką Niną Andrycz realizując przy okazji inną swoją pasję - szybką jazdę samochodem. Drogę z Warszawy pokonywał w takim tempie, iż ochrona nie była w stanie za nim nadążyć.
Kościół Parafialny w Baranowie Sandomierskim

najbliższe galerie:

 
Zamek w Baranowie Sandomierskim
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix
BARANÓW SANDOMIERSKI 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Baranów Sandomierski
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
BARANÓW SANDOMIERSKI 2- ZAMEK LESZCZYŃSKICH
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Baranów Sandomierski
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Polska_2007 - BARANÓW SANDOMIERSKI/pałac Lubomirskich
1pix użytkownik charlie odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
scipio55 użytkownik scipio55(wpisów:1) dodano 10.10.2011 23:25

Piękne - znam to bo tam się wychowałem...

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 19.01.2010 23:41

Dziękuję za te galerię, ponieważ tak jak Reggie byłam tam późną jesienią, wieczorem. Zamek wieczorem też miał swój urok, ale dzień do oglądania jest zdecydowanie lepszy. Po za tym, robiłam też zdjęcia, które okazały się wielką klapą.
Pozdrawiam.

reggie użytkownik reggie(wpisów:10) dodano 23.05.2008 12:40

fajny zameczek, zdobylem go noca w zeszly weekend ( razem z fontanna;) ) niestety bez aparatu. dobrze zobaczyc jak wyglada w dzien...

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 18.04.2008 16:49

Łańcutowi ta galeria nie dorówna ale też jest fajna.
hejka!

jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 18.04.2008 12:35

Nie będe pisał komplementów ale to jest zajefajne.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!