m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Hierapolis zostało zbudowane w miejscu, gdzie już znacznie wcześniej istniało osadnictwo a zamieszkujące tu ludy oddawały cześć bogini - matce ziemi. Około 500 r. p.n.e. znajdowało się tu miasto zwane Cydrara. Lecznicze źródła przyciągały mieszkańców spacer wiedzie przez Nekropolie . Chorzy tak licznie przybywający do leczniczych źródeł Pamukkale nie zawsze wracali do domów po odbytej kuracji. Część z nich nie odzyskiwała zdrowia a po śmierci ciała ich chowano na miejscowym cmentarzu. Stąd nekropola Hierapolis należy do największych cmentarzy Anatolii. Zmarłych chowano w trzech miejscach: na północ, południe i wschód (w niedalekiej odległości od martyrium św. Filipa) od miasta. W zależności od pozycji zmarłego, obyczajów grupy narodowościowej, do której należał, odnaleziono na terenie cmentarza różne typy grobowców. Są tu masywne budowle koła z komorą w jej wnętrzu (tolosy), grobowce rodzinne i publiczne oraz pojedyncze, ozdobne sarkofagi
W ruinach wspaniałego niegdyś miasta można sobie wyobrazić, jak wyglądało życie w pierwszych wiekach naszej ery. Współistnienie elementów pogańskich, rzymskich, żydowskich i wczesnochrześcijańskich złożyło się na niepowtarzalny charakter Anatolii. Brama Domicjana.
Kolumnada głównej ulicy Łaźnia Rzymska-ruiny term Nimfeum
Nimfeum znajduje się w pobliżu świątyni Apolla. Był to dwukondygnacyjny budynek na planie litery U zbudowany w II wieku z wielkich, kamiennych bloków.
Niegdyś Hierapolis było potężną metropolią, czego dowodzi m.in. okazały antyczny teatr na 20 tys. miejsc widoczny w oddali Teatr Rzymski to jeden z najlepiej zachowanych na terenie Hierapolis obiektów. Zbudowany w II na polecenie cesarza Hadriana.
Pamukkale-miejscowość położona w dolinie Cürüksu (w starożytności zwanej Doliną Lycos),  Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami, dzisiaj ciekawie ukształtowane formy są nazywane Bawełnianym zamkiem albo Bawełnianą twierdzą. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia wytrącany węglan wapnia, którego osady układają się w malownicze nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda.
 basen Kleopatry. Jest to przedziwny zbiornik wody źródlanej, którego temperatura jest stała i wynosi 36ºC. Legenda głosi, że kąpała się w nim Kleopatra.
Basen ten, to zbiorowisko kanałów, które łączą większe i mniejsze zbiorniki. Woda jest tu idealnie przejrzysta - jak kryształ. Na dnie wszędzie leżą połamane kolumny, bloki skalne i głazy.

najbliższe galerie:

 
Dardanele i Canakkale
1pix użytkownik jo_ta odległość 42 km 1pix
Tureckie wspominki - I część
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 59 km 1pix
Troja
1pix użytkownik jo_ta odległość 59 km 1pix
Troja - miasto z Iliady
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 60 km 1pix
Troja
1pix użytkownik mirak odległość 60 km 1pix
Troja i Hellespont
1pix użytkownik hana odległość 60 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 20.04.2008 13:12

Podpisuję się pod wmp57.Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 19.04.2008 20:14

dziękuję wmp57 za miły komentarz :)pozdrawiam :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2065) dodano 19.04.2008 19:14

Tobie nawet napozór nieciekawe ruiny ładnie "wychodzą".
I ta umiejętnośc unikania w kadrze Homo sapiens.
Za mało ujęc w stylu 28 i 30.
Też zatęskniłem... do tych kąpieli termalnych i wapiennego błotka.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!