m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kłodzko miasto malowniczo położone nad rzeką Nysą Kłodzką w wąskiej dolinie pomiędzy Forteczną Górą (369m.n.p.m.) od zachodu, a Owczą Górą (346m.n.p.m.) od wschodu, będące stolicą Ziemi Kłodzkiej jednego z najpiękniejszych zakątków południowo - zachodniej Polski. 
Ratusz miejski Statuła Św.Jana Nepomucena przed frontonem kościoła oo.Jezuitów Kościół N M Pany  oo.Jezuici Krótki opis świątyni
Klasztor oo. Franciszkanów Witraż u Franciszkanów Część Klasztoru oo.Franciszkanów
Wnętrze kościoła Franciszkanów Św.Krzysztof
Rzeka Nysa Panorama Kłodzka z nad rz. Nysy W X wieku w miejscu górującej obecnie nad miastem potężnej pruskiej twierdzy istniał gród Kladsko (Cladzco, Glacensi itinere) należący do czeskiego władcy, pana na Libicach, Sławnika - ojca biskupa praskiego i pierwszego patrona Polski św. Wojciecha. Był to przypuszczalnie zespół budowli drewnianych otoczonych umocnieniami kamienno-ziemnymi oraz palisadą, który posiadał duże znaczenie militarne i gospodarcze w regionie Kotliny Kłodzkiej, kontrolował bowiem bardzo popularny trakt handlowy wiodący z Europy południowej na Pomorze, tzw. bursztynowy szlak. Z tego względu stanowił on wielokrotnie przedmiot przetargów i walk toczonych między czeskimi i polskimi książętami. W 1114 roku został zniszczony przez księcia Sobiesława podczas zbrojnych sporów o sukcesję do korony czeskiej, a w późniejszych latach na powrót odbudowany. Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy księciem polskim Bolesławem Krzywoustym, a Sobiesławem w 1137 roku ziemia kłodzka wraz z miastem, zwanym wówczas Glacz albo Gladeensis pozostała w granicach państwa czeskiego, na wzgórzu zaś w sąsiedztwie wzniesionego w latach 1179-1183 kościoła pod wezwaniem św. Wacława pod koniec XIII wieku zbudowano murowany zamek. W roku 1300 opisywany był on jako zamek mieszkalny wysokiej klasy komfortu i piękna w czasie rozkwitu hrabstwa kłodzkiego. Potężna średniowieczna twierdza stanowiła najwyżej położoną część zespołu miejskiego z licznymi budynkami świeckimi i sakralnymi, urządzeniami militarnymi i zabudowaniami gospodarczymi. Obiekt ten w kolejnych latach był wielokrotnie modernizowany, m.in. w 2. połowie XVI wieku pod kierunkiem architekta Lorenza Krischke powstał tzw zamek dolny z bastionowym systemem obronnym. Późniejszy rozwój założenia ograniczał się do rozbudowy otaczających go murów i postawienia dwóch nowych bastei: północnej oraz południowej.

Brama prowadząca do twierdzy
W obecnym stanie kłodzka twierdza jest najcenniejszym w Polsce zespołem fortyfikacji XVII-XVIII wiecznych, będących klasycznym i unikatowym wzorem architektury obronnej tego okresu. Stanowi ona bardzo skomplikowany układ militarny, który niezwykle trudno sobie wyobrazić, a cóż dopiero opisać. W skład całego kompleksu wchodzą: Twierdza Główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie (dziś już tylko fragmentaryczne) i umocnienia polowe - zespół ten zajmuje powierzchnię ok. 30 ha, ma 800 metrów długości w linii północ-południe i 400 metrów w linii wschód-zachód (tylko Twierdza Główna), przy czym o jego najniższych kondygnacjach, które praktycznie nie zostały jeszcze szczegółowo zbadane, mamy najmniej wiedzy i mało prawdopodobne, aby wkrótce udało się ją zgłębić. Pomimo upływającego czasu twierdza znajduje się w dobrej kondycji technicznej, niestety ze względu na brak funduszy oraz przeszkody natury prawnej, pomimo ambitnych planów władz miejskich utworzenia tutaj Fortecznego Parku Kulturowego jak na razie udostępniony jest w formie szlaku turystycznego zaledwie mały fragment w rejonie bastionu Wysokiego. Znajduje się tam ekspozycja związana z zamkiem i jego dziejami na przestrzeni wieków, izba pamięci więźniów z okresu II wojny światowej, mauzoleum martyrologii Finów, lapidarium rzeźby, wystawa szkła artystycznego i dawnego sprzętu pożarniczego. Największą atrakcją jest chyba jednak widok, jaki rozpościera się z Góry Zamkowej na miasto i ziemię kłodzką z rysującymi się w oddali masywami Gór Stołowych oraz Śnieżnika. Ponadto dla odważnych otwarto krótki odcinek labiryntu chodników minerskich o długości ok. 1 km (wejście tylko w grupach z przewodnikiem) - łączną długość wszystkich podziemnych korytarzy szacuje się na ok. 50-100 km. Położony na drugim brzegu Nysy Kłodzkiej fort Owcza Góra jest obecnie niedostępny dla turystów.
Dziękuje !

najbliższe galerie:

 
Polska - Kłodzko
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Kłodzko
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Kłodzko
1pix użytkownik marcin1980 odległość 1 km 1pix
Kłodzko - miasteczko z basni
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Kłodzko - kościół WNMP
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
Kotlina Kłodzka 2
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
alex użytkownik alex(wpisów:78) dodano 28.09.2014 23:34

Bardzo ciekawa wycieczka!

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 18.12.2008 17:15

Spodobało mi się to miasto.Zwłaszcza kamienice i różnego typu detale.Muszę się tam wybrać.

michol użytkownik michol(wpisów:114) - Użytkownik usunięty. dodano 02.09.2008 09:56

temat niezbyt wdzięczny i fotogieniczniczny ale TY pokazales to rewelacyjnie

pedro1912 użytkownik pedro1912(wpisów:476) dodano 19.08.2008 10:35

Bardzo mi sie podobaja twoje ujecia
wybieram sie tam wkrotce ale watpie zeby mi sie udalo zrobic rownie interesujace zdjecia
a ostatni raz bylem w Klodzku ze 30 lat temu, albo jeszcze dawniej.
pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!