m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Do XX wieku zachowały się tylko niewielkie grupki ludności kaszubskiej w kilkunastu wsiach nad jeziorami Gardno i Łebsko. Powoli zanikała też mowa słowińska. Obecnie o Słowińcach możemy mówić tylko w czasie przeszłym. Zachowało się jednak trochę dawnego sprzętu oraz zabudowa, która jest dowodem ich zamieszkiwania terenów pomorza. W 1963 roku otwarto w Klukach muzeum - zagrodę słowińską.
W latach 80 i 90 skansen powiększono o inne zachowane w pobliżu zabytkowe zagrody.
Najstarszym obiektem w muzeum jest chałupa Charlotty Klick, pochodzi ona z XVIII wieku. W budynku tym przygotowano wystawę Wokół kuchennego pieca która pokazuje wszystko to, co związane było z przygotowaniem pożywienia, czy tez robieniem zapasów.
Chałupa Alberta Klucka pokazuje wystrój międzywojenny. Zgromadzone rekwizyty świadczą o tym, że rozwój techniczny i postęp dał sie odczuć również na słowińskiej ziemi (radio, barometr, maszyna do szycia itp.).
Po wojnie do Kluk i okolic zaczęli napływać ludzie z innych regionów, przede wszystkim z Wileńszczyzny. Do zastanej kultury słowińskiej migracje te wniosły bardzo wiele. Nastąpiło wówczas zderzenie dwóch kultur co da się zauważyć zwiedzając muzeum. Na terenie muzeum można podziwiać magazyn rybacki... z łodziami, sieciami, siekierami do rąbania przerębli, kotwicami, i innymi rybackimi przyrządami. Niedaleko magazynu znajduje się szałas rybacki.
Sezon otwiarany jest imprezą Czarne Wesele, jest ona związana z tradycją pozyskiwania torfu. Latem ponadto często można obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.
Odbywa sie też impreza Dni Rzemiosł i Technik która pozwala poznać dawne techniki szycia i naprawy sieci, kopania torfów, wyplatania koszy itp. Skansen jest malowniczo położony nieopodal jeziora Łebsko, oczy same się śmieją na widok malowniczych scenerii. Niewątpliwie Kluki są miejscem wartym odwiedzenia, choćby po to by wzbogacić swoją wiedzę o dawnej ludności zamieszkującej tereny naszego kraju.

najbliższe galerie:

 
Polska - Kluki - Muzeum Wsi Słowińskiej
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Polska - Kluki
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Pomorze cz.  6 Kluki
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Kluki, skansen wsi Słowińskiej
1pix użytkownik vipepol odległość 1 km 1pix
Słowiński Park Narodowy
1pix użytkownik duszka odległość 3 km 1pix
Słowiński Park Narodowy - wydmy, jezioro Łebsko
1pix użytkownik sebekfireman odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
inka_malinka użytkownik inka_malinka(wpisów:23) dodano 30.04.2013 11:53

Od dawna chcę tam pojechać, uwielbiam folklor! Pozdrawiam

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 15.08.2012 20:34

Rozbawił mnie szałas rybacki i śnieżnobiała pościel na łózkach...No, niech będzie muzealnikom... :) A miejsce ciekawe, bo Słowińcy to już legenda, zniknęli, rozpłynęli się...Szkoda...A widać, że lud pracowity i starowny był...

oli1104 użytkownik oli1104(wpisów:87) dodano 19.10.2009 17:41

Bardzo ciekawe miejsce miałem okazję być w nim tym roku :)
Super ukazane, fajnie było sobie przypomnieć.
Pozdrawiam

krushyna użytkownik krushyna(wpisów:396) dodano 13.05.2008 15:17

Mam słabość do folkloru i takich miejsc.

jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 12.05.2008 05:21

Lekcja dobrej historii.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!