m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Kaplica Omdlenia Matki Bożej Kaplica Omdlenia Matki Bożej jeden z kolejnych starych mostków nad potoczkiem na terenie dróżek kamienista droga wydeptana przez niezliczone rzesze kalwaryjskich pątników 23 / Kościół - Ratusz Piłata, jedna z charakterystycznych budowli kalwaryjskich, wzniesiona według planów Pawła Baudartha (1605-1609) w kształcie krzyża greckiego.

24 / przed kościołem Ratusz Piłata wybudowano kaplicę (ok.1630) tzw.,,Gradusy - Święte Schody na wzór Scala Santa w Rzymie, schody liczą 28 stopni w których wbudowane są relikwie z Ziemi Św. po których przechodzi sie tylko na kolanach 25 / Kaplica Włożenia Krzyża- z czasów Mikołaja Zebrzydowskiego (1614)
Sobota, 27 maja 2006 r Benedykt XVI przybył do Kalwarii Zebrzydowskiej z Wadowic - tuż po godz. 12.00. Na wspólną z Ojcem Świętym południową modlitwę Regina Coeli czekało ok. 20 tys. wiernych. 26 / Kaplica Pierwszego Upadku , a wewnątrz kamienny posąg Chrystusa upadającego pod krzyżem (1632) Kamienny posąg Chrystusa upadającego pod krzyżem (1632-1641) Widok dróżek z kaplicamy Pragnę przeto w to nasze krótkie spotkanie włożyć całe serce, Usposabia mnie do tego i ten drogi mi wizerunek Matki Boże z Kalwarii Zebrzydowskiej, która wychowywała moje serce od najmłodszych lat. Dziękuję za to, że przybyła ze swojego sanktuarium i znajduje się na miejscu naszego spotkania. A dzieje się to na stulecie koronacji Jej wizerunku, którego dokonał kardynał Albin Dunajewski w roku 1887.

Jan Paweł II
Kraków-Błonia, 10 VI 1987

27 / Kaplica Serca Maryi, nazywana kaplica płaczu (1615) w rzucie pionowym ma kształt serca
28 / Kaplica Cyrenejczyk (1632- 1641) Po Częstochowie Kalwaria Zebrzy­dowska jest jednym z najbardziej zna­nych i uczęszczanych sanktuariów w całej Polsce, do którego zdążają rów­nież wierni z pobliskich krajów. Po przejściu Dróżek Via Crucis i Współ­cierpienia Matki Bożej pielgrzymi za­trzymują się przed starodawnym, cudownym obrazem Maryi Orędowniczki naszej, która przyjmuje ich, obejmując spojrzeniem pełnym miłości. Przy Niej można dostrzec i zgłębić tajemniczą więź między Odkupicielem, który «cierpiał» na Kalwarii, i Jego Matką, która «współcierpiała» u stóp krzyża. W tym zjednoczeniu miłości w cierpie­niu trudno nie dostrzec źródła wsta­wienniczej mocy, jaką ma modlitwa Dziewicy dla nas, Jej synów...
Jan Paweł II
Castel Gandolfo, 21 VIII 2002 r.

wnętrze kaplicy z figurą Chrystusa i Szymona z Cyreny widok na dróżki wnętrze kaplicy z figurą Chrystusa i Szymona z Cyreny aleja wśród dębów
29 / Kaplica Św.Weroniki wybudowana w 1926 r na miejscu zniszczonej z (1632). 30 / Kaplica Pałac Heroda (1609) projektant i budowniczy Paweł Baudarth 31 / Brama Zachodnia - Kaplica II Upadku (1615-1616) z polichromia Karola Polityńskiego (1925). Kiedy nawiedzałem to Sanktuarium w roku 1979, prosiłem, abyście się za mnie modlili, za życia mojego i po śmierci. Dziś dziękuję wam i wszystkim kalwaryjskim pielgrzymom za te modlitwy i za duchowe wsparcie, jakiego nieustannie doznaję. I nadal proszę: nie ustawajcie w tej modlitwie, raz jeszcze powtarzam, za życia mojego i po śmierci. Ja zaś, jak zawsze, będę odwzajemniał tę waszą życzliwość, polecając wszystkich Miłosiernemu Chrystusowi i jego Matce.

Jan Paweł II
II pielgrzymka do Kalwarii, 19 VIII 2002 r.

32 / Kaplica Płaczących Niewiast (1782) Aleja od Bramy Zachodniej do Kapl. Płaczących niewiast
33 / Kościół Trzeciego Upadku (1754) z bogatą polichromią i obrazami Męki Pańskiej na srebrzystej blasze malowane przez Władysława Lisowskiego ( 1935-1936 ). Dróżki kalwaryjskie to nie tylko modlitwa , historia lecz również bogata tradycja ludu naniesiona przez wieki, oto dowód kamieni pokutnych przynoszonych przez pielgrzymów pod Kościół III-go Upadku PJ. Kościół Trzeciego Upadku PJ. Dochodząc do końca dróżek i wzgórza Ukrzyżowania. 34 / Kaplica Obnażenia (1624)
35 / Kościół Ukrzyżowania pierwsza i najstarsza budowla w całym zespole sanktuarium kalwaryjskiego (1600 - 1601) konsekrowany przez nuncjusza papieskiego Klaudiusza Rangoni. W 1623 r. Jan Zebrzydowski powiększa świątynię do obecnych rozmiarów i wyglądu.Wewnątrz obrazy o.Franciszka Lekszyckiego (1658). 36 / Kaplica Namaszczenia zbudowana nakładem Asysty Cieszyńskiej (1936). Do Polaków uczestniczących w audiencji generalnej o pielgrzymce do Kalwarii powiedział Ojciec Święty:

...I wreszcie nawiedzimy sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w 400-lecie jego fundacji, gdzie mogłem ponowić akt całkowitego zawierzenia Maryi. Totus Tuus! Ojcom Bernardynom dzię­kuję za gościnne przyjęcie.

Castel Gandolfo, 21 VIII 2002 r.

37 / Kościół Grobu Pana Jezusa zbudowany w latach 1605-1609 przez Pawła Baudartha według modelu przywiezionego z Jerozolimy Fragment wydeptanych przez pokolenia dróżek kalwaryjskich Zespół budowli na szczycie Kalwarii / Góra Żarek /
Na zapleczu kościoła Ukrzyżowania strome kamienne schody prowadzą do czynnej pustelni Św.Heleny z kaplicą Znalezienia Krzyża Jeśli do czego kolwiek pragnę was zachęcić i zapalić to a by ście nie przestawali nawiedzać tego sanktuarium

Jan Paweł II

Kalwaria Zebrz. 7 VI 1979r To jest zupełnie przedziwna rzecz - te dróżki... 

Jan Paweł II
Kalwarii, 7 VI 1979 r Z pustelni schodzimy dosyć stromo do klasztoru i bazyliki Widok na sanktuarium od strony Ukrzyżowania Kalwaria Zebrzydowska jako zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy - Bazylika, Klasztor OO. Bernardynów i Dróżki - będący unikalną wartością kulturową, przyrodniczą i kultową, został jako jedyna na świecie kalwaria, a jest ich w całej Europie ponad tysiąc, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa 1 XII 1999 r. na posiedzeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Marrakeszu (Maroko) pod nazwą: „Krajobrazowy Zespół Manierystycznego Parku w Kalwarii Zebrzydowskiej”. Certyfikat wpisu na prestiżową listę Sanktuarium otrzymało 9 V 2000 r.
Widok na sanktuarium i klasztor strona południowa Panorama dróżek kalwaryjskich.

 Widok zachodzącego słońca nad Kalwarią z okna klasztoru Dziś tylko na krótko tu się zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze.

Jan Paweł II
Kalwaria Zebrzydowska - 14 VIII 1991 r.

 

Łączę się z wami duchowo, z nadzieją, że - jak Pan Bóg pozwoli - już wkrótce dołączę do kalwaryjskich pątników, aby dziękować Bogu za wszystkie łaski, jakich w ciągu tych czterech wieków udzielał pokoleniom wiernych w tym Sanktuarium. Niech to wasze pielgrzymowanie stanie się dla wszystkich źródłem obfitego błogosławieństwa. Do zobaczenia! Z Bogiem!

Jan Paweł II
Castel Gandolfo - Kalwaria, 15 VIII 2002 r.
Obraz olejny autorstwa Jerzego Kumali z Krakowa , namalowany na 100 - lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej (1987) Przedstawia wszystkie motywy kalwaryjskie z Ojcem Św. Janem Pawłem II. który nawiedził to Sanktuarium dwu krotnie jako Papież.

najbliższe galerie:

 
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA-Klasztor OO. Bernardynów
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Polskie miasteczka - Kalwaria Zebrzydowska
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA - BAZYLIKA
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Dróżki kalwaryjskie - zima 2018r
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
SANKTUARIUM KALWARYJSKIE - nieco z innej strony
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA w SDM 2016 R.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 24.06.2008 19:54

18 i 40 sa genialne!

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 13.05.2008 20:42

Nawet nie myślałem że tak szybko pojawi się część II.
Dzięki.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!