m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Myślę że te kształty to większość z Was rozpozna bez trudu - to ruiny zamku Ogrodzieniec.Zamek był fundacją królewską wybudowaną za czasów Kazimierza Wielkiego,pierwszym dzierżawcą został rycerz Przedbórz z Brzezia.W roku 1386 król Władysław Jagiełło nadał prawem dziedzicznym ... ... warownię wraz z okolicznymi wsiami cześnikowi krakowskiemu Włodkowi z Charbinowic.Po nim było jeszcze czterech innych właścicieli do roku 1522 kiedy ponownie zamek wrócił w rece Włodków którzy ... ... po niespełna roku musieli się z niego wyprowadzić, ponieważ gmach za długi przejął bankier krakowski Jan Bonar (vel Boner). Bonarowie byli obcego pochodzenia i z tego powodu w ustach ludu uchodzili za chciwych, wyzyskujących dusigroszy. Jedną z ofiar ich krętactwa został Wit Stwosz, który w rezultacie podstępnych manipulacji w spółce Jakuba Bonara utopił całą kasę, jaką zarobił przy dłubaniu słynnego ołtarza. Usiłując ratować się przed nędzą ... ... Stwosz sfałszował podpis Bonara na wekslu. Przekręt szybko wykryto i mistrz został napiętnowany na obu policzkach jako oszust.To właśnie dzięki tym dusigroszom zamek podniusł się z ruiny i zyskał miano Małego Wawelu. Nastepnymi właścicielami była rodzina Firlejów a od roku 1664 kasztelan krakowski Stanisław Warszycki, słynący z okrucieństwa wobec swych żon.Podobno w ...
... księżycowe noce można spotkać wielkiego czarnego psa obwiązanego brzęczącym łańcuchem - to właśnie Warszycki pokutujący za swe okrutne czyny.
Przedostatnim właścicielem zamku był Ludwik Kozłowski który zupełnie nie liczył się z zabytkową wartością budowli, niszcząc jej mury w celu pozyskania budulca i sprzedając zamkowe wyposażenie Żydom. Z jednej strony malownicze ruiny a z drugiej ...
... zachodzące słońce malujace czerwienią wszystko wokół.
Ooooo!I zaszło. Ten obiekt to znają wszyscy - to Klasztor na Jasnej Górze.Nazwę Jasna Góra nadali wzgórzu Paulini, zakonnicy z Węgier, zapożyczając ten termin od macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie.
Pod tymi murami 18 listopada 1655 roku stanęła licząca trzy tysiące żołnierzy armia generała Millera,żądając natychmiastowego poddania twierdzy,jednak ... ... przeor Jasnej Góry, o. Augustyn Kordecki, postanowił bronić świętego miejsca, mając do dyspozycji zaledwie 170 żołnierzy, 20 szlachciców i 70 zakonników. Ta garstka ludzi zwycięsko odparła czterdziestodniowe oblężenie i właśnie to zwycięstwo okazało się przełomem w walce z wojskami Szwedzkimi. Na Jasnej Górze znajduje sie Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej który według tradycji został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu, przy którym Najświętsza Rodzina modliła się i spożywała posiłki. Jednak badania naukowe wykazały że obraz był pierwotnie ikoną bizantyjską, typu Hodegetria, pochodzącą z VI - IX wieku. Rosnąca sława Cudownego Wizerunku Bogurodzicy oraz ... ... mnogość drogocennych wotów ściągneła w Wielkanoc 14 kwietnia 1430 r. bandę rabusiów z Czech, Moraw i Śląska która ograbiła kaplicę,pocięli szablami twarz Madonny a Obraz rzucili na ziemię, powodując pęknięcie deski Ikony na trzy części.
Restauracji Obrazu dokonano na dworze króla polskiego Władysława Jagiełły w Krakowie.Według najnowszych badań w ASP,cudowna niemożność zamalowania rys na twarzy okazała się niewiedzą ... ... średniowiecznych artystów którzy nakładali farby temperowe na malowidło wykonane techniką woskową - enkaustyką co powodowało ich spływanie po krótkim czasie. Obecnie Sanktuarium na Jasnej Górze jest największym centrum pielgrzymkowym w Polsce.W 2007 r Jasną Górę nawiedziło 4,5 mln pielgrzymów. Do klasztoru przybyły 362 oficjalne pielgrzymki /1.244.197 osób/ w tym 226 pieszych oraz np. 1 konna i 1 na rolkach. Wśród pielgrzymów byli obywatele 81 krajów z całego świata.Najwięcej pielgrzymów przybyło ze Stanów Zjednoczonych oraz z Włoch po ponad 23.000 osób. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć. 
Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński

najbliższe galerie:

 
Jura Krakowsko Częstochowska inaczej
1pix użytkownik pomel odległość 1 km 1pix
Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
żarki cmentarz żydowski
1pix użytkownik ravkom odległość 2 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska
1pix użytkownik a-facet odległość 2 km 1pix
Wielkanocny szlak pośród  sanktuariów płn . Jury
1pix użytkownik agra60 odległość 2 km 1pix
Jura Krakowsko- Częstochowska inaczej
1pix użytkownik pomel odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
rob-iza użytkownik rob-iza(wpisów:3) dodano 25.01.2014 20:15

Częstochowa - moje miasto ,wokoło jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 30.03.2010 22:12

No nie widziałem ale to chyba dobrze bo bym czasem nie mógł dalej jechać ze strachu.
hejka!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.03.2010 13:43

Widziałeś tego psa? ;))

marcepan użytkownik marcepan(wpisów:36) dodano 30.06.2008 15:26

gratulacja wyboru miejsca....to moje strony:), polecam cała Jurę...

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 29.06.2008 12:13

Tak zgadza się ostrość słaba bo "z reki".
hejka!

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.06.2008 11:12

Fenomenalna 7! :)) Jednak z ostrością kłopociki.
Pozdrawiam cieplutko Doris

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!