m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (16):

 
Zalążkiem dzisiejszego ogrodu był Szkolny Ogród Botaniczny, który powstał w latach 1922-1925 z inicjatywy profesora Uniwersytetu Poznańskiego Rudolfa Boettnera. Boettner został również pierwszym dyrektorem placówki (od 1923 ogrodem kierował prof. Adam Wodziczko). Zajmujący ok. 6 ha ogród powstał w wyniku umowy między poznańskim magistratem a Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego, które pozostawały właścicielami ogrodu aż do wybuchu II wojny światowej. Już wówczas pełnił on zarówno funkcję ogrodu publicznego, jak i placówki oświatowej. Odbywały się tam lekcje botaniki i inne zajęcia praktyczne. W najstarszej części znajdują się dzisiejsze działy biologii i systematyki roślin oraz masowej uprawy na potrzeby szkolne. Uniwersytet brał udział w zarządzaniu i korzystaniu z jego zbiorów od 1928 r., gdy Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego rozpoczęło współfinansowanie placówki. W latach 1930-1936 ogród powiększono o ok. 8 ha. Na tym obszarze znalazł się dział geografii roślin oraz dział roślin dekoracyjnych. Powstała również dzisiejsza główna brama od ul. Dąbrowskiego, projektu Stefana Cybichowskiego oraz dział gospodarczy. W latach 1939-1945 był to ogród publiczny dla ludności niemieckiej (Nur für Deutsche). Brak konserwacji podczas okupacji oraz walki w 1945 zniszczyły placówkę w 80 procentach. Po wojnie, do roku 1949, ogrodem opiekowała się Państwowa Szkoła Ogrodnictwa. Ponieważ władze miasta nie brały udziału w utrzymaniu placówki, szkoła zrzekła się ogrodu. W związku z tym 12 grudnia 1949 r. instytucja została przejęta przez Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego, otrzymując nową nazwę - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Poznańskiego, a od 24 grudnia 1955 – Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ogród stał się wówczas uniwersyteckim zakładem naukowo-dydaktycznym z własnym budżetem i kadrą naukowo-techniczną. 8 stycznia 1975 ogród został wpisany do rejestru zabytków. Od roku 1981 jest pozawydziałową jednostką organizacyjną UAM. W latach siedemdziesiątych władze miasta przekazały ogrodowi leżące na północy tereny aż po ul. Św. Wawrzyńca oraz obszary przylegające od południowego wschodu.
Na nowo przejętej ziemi powstały kolekcje flory Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu oraz drzew i krzewów ozdobnych, roślin rzadkich i ginących, a także nowoczesny dział zmienności roślin, który jest nadal w budowie. Ta część ogrodu została otwarta dla publiczności w 1985 r. Powstało wówczas również wejście od ul. Botanicznej i parking. W 1992 Ogród przejął kolejne 5 ha, przyznane mu jeszcze w 1968, leżące między ul. Dąbrowskiego i św. Wawrzyńca. Dla publiczności otwarto je 7 września 2000 r. Obecnie w ogrodzie odbywają się zajęcia dla studentów wydziałów: biologii oraz nauk geograficznych i geologicznych UAM, a także Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki. Dla zwiedzających ogród otwarty jest w dniach 1 maja - 30 października od godz. 9 do 19 (lub do zmroku, jeśli zapada wcześniej), w dniach wolnych od pracy odwiedza go nawet do kilkunastu tysięcy osób. Działy:
- dział roślin ozdobnych
- dział geografii roślin - na 10 ha zgromadzono ok. 1700 taksonów drzew i krzewów z całego świata. Najliczniej jednak reprezentowane są Ameryka Północna i Daleki Wschód.
- ekologiczne grupy roślin: a) alpinarium - ma 6000 m² zgromadzono ok. 1600 taksonów roślin z różnych pasm górskich stref od umiarkowanej po subarktyczną oraz ze strefy subantarktycznej. Okazy prezentowane są w układzie geograficznym oraz ekologicznym. Najbogatsza jest kolekcja roślin Karpat, a w szczególności Tatr. Zawiera ona ok. 350 taksonów ze stanowisk naturalnych, w tym wiele endemitów. Jest to jedne z najbogatszych alpinariów w Europie. b) wydma
c) rośliny leśne
d) rośliny łąkowe
e) rośliny wodne
- dział systematyki roślin - na 2 ha zgromadzono ok. 2000 taksonów roślin drzewiastych i zielnych, zarówno krajowych jak i obcego pochodzenia, zaprezentowanych w układzie systematycznym Englera. Bogato reprezentowane są kolekcje skalnicowatych, różowatych, bobowatych, jasnotowatych i astrowatych.
Zaś dużą wartość dydaktyczną posiadają kwatery ze zbiorami bukowaych i brzozowatych.
- dział roślin rzadkich i zagrożonych - na 0,25 ha znajdują się dwie kwatery: północna, z warunkami odpowiadającymi mezofilom rosnących w siedliskach umiarkowanie wilgotnych oraz wilgotnych zawierającymi 87 populacji reprezentujących 75 gatunków. Kwatera południowa stwarza dogodne środowisko do uprawy kserofitów reprezentowanych przez 82 populacje z 55 gatunków. - Szklarnie - kilka niewielkich obiektów o łącznej powierzchni 800 m², w których znajdują się kolekcje roślin występujących z obszarze międzyzwrotnikowym. Między 2 500 reprezntowanych taksonów przeważają przedstawiciele flory Ameryki Łacińskiej. ntowanych taksonów przeważają przedstawiciele flory Ameryki Łacińskiej. Wśród rodzin najliczniej reprezentowane są kaktusowate, gruboszowate, ananasowate, storczykowate, ukośnicowate i obrazkowate. Równie bogate są kolekcje paprociowych, obejmująca zarówno gatunki naziemne jak i epifity, oraz sukulentów, zawierająca 1150 gatunków, odmian i form z 228 rodzajów, z 34 rodzin. Wśród ciekawostek tej kolekcji należy wymienić endemity z Wysp Kanaryjskich, Madagaskaru oraz mrozoodporne gatunki kaktusów - dział wymiany roślin - od 1925 wydaje on Index Seminum (obecnie co dwa lata) który jest spisem nasion zaproponowanych przez Ogród do wymiany z innymi placówkami. Obecnie taka wymiana prowadzona jest z ok. 400 ogrodami botanicznymi i arboretami z 58 państw ze wszystkich kontynentów.

najbliższe galerie:

 
Poznań - Ogród Botaniczny
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Poznań - Ogród Botaniczny
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix
Arboretum UP Poznań
1pix użytkownik adame odległość 1 km 1pix
Spotkanie w Poznaniu. I.
1pix użytkownik jotwu odległość 1 km 1pix
jesienne po parku spacerowanie - Park Sołacki w Poznaniu
1pix użytkownik irena2005n odległość 1 km 1pix
Poznań - Jezioro Rusałka
1pix użytkownik marcin1980 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
ptaq użytkownik ptaq(wpisów:57) dodano 26.05.2008 12:37

takie miejsca są warte uwagi..pozdrawiam

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 25.05.2008 22:07

To znowu Ty? ;-) Dzięki, zmieniłem w mojej bazie danych przechowywanych w pamięci oceny wystawione przez Ciebie na wyższe o dwa stopnie :-) Poprawiłem też Berlin Tak, w Kórniku trochę kombinowałem z niebem - teraz zrobiłbym to lepiej, bo znam lepszy sposób :-) Ale nie mam na to ani czasu, ani chęci (domyślasz się pewnie, że największe problemy są z niebem przebijającym spod gałęzi drzew). Być może komentarze się dublują dlatego, że serwer jest za mocno obciążony i np. po wysłaniu komentarza skrypt dostaje komunikat, że wysłanie nie udane (bo przykładowo minął czas na odpowiedź i odpowiedź nie doszła), więc wysyła komentarz jeszcze raz. A tym czasem pierwszy komentarz doszedł, tylko że przekroczonym czasie, np. ustawionych 10 sekund. Taka jest moja teoria na ten temat.
Dzięki, Krushyna, za dobre słowo :) Pozdrawiam serdecznie.

krushyna użytkownik krushyna(wpisów:396) dodano 25.05.2008 00:35

Robson lubie takie Twoje galerie :)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 24.05.2008 15:47

Coraz częściej się zdaża że komentarze się dublują.
Ciekawe dlaczego ?
hejka!

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 24.05.2008 15:45

To znowu ja !
Zapomniałem dodać że przeglądałem zmienione galerie i teraz to by było o dwie oceny więcej.
A czy w galerii z Kórnika nie dodałeś czasami innego lepszego nieba przy kilku /chyba 2/ zdjęciach.
hejka!

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 24.05.2008 15:43

Knfred, pisałem Ci o tym we innym komentarzu :-) Ale powtórzę. Sposób Krushyny okazał się najlepszy. Porównałem moją fotkę zmniejszoną do szerokości 700 pikseli ze zdjęciem z galerii i wyraźnie było widać, że obrazek z galerii jest gorszy – miał brzydkie białe kropki w gałęziach drzew i na trawie, no i w ogóle wyglądał jak wyostrzony. Wyszło na to, że gdy wrzucałem zdjęcie już zmniejszone tak, by nie przekraczało 700 pikseli, program czy też skrypt do dodawania zdjęć je wyostrzał i po prostu psuł. Gdy wrzucam duże zdjęcie w oryginalnym rozmiarze program do uplaoadu sam je zmniejsza, ale nie wyostrza i wygląda tak jak powinno, czyli jak oryginał. Trochę to dziwne, ale okazało się, że to skrypt do dodawania zdjęć z obieżyświata miał winę. Sam sprawdź jak jest teraz i oceń.
Wymieniłem już fotki w kilku galeriach: Wronki – nad stawami, Wronki – most, Kobylniki, Malta, Zoo, Katedra. Sprawdź i przekonaj się sam,że jest lepiej. Przeklęty skrypt do wrzucania zdjęć... :)
Wracając do Ogrodu Botanicznego – to co, mam się mniej rozpisywać? ;-) Wrzuciłem tylko te zdjęcia, które dobrze wyszły, alpinarium niestety wyszło tak sobie (część zdjęcia w słońcu, część w ostrym cieniu). A o tych wszystkich działach przeczytałem dopiero po fakcie, jak już byłem w domu, więc była musztarda po obiedzie. Pozdrawiam!

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 24.05.2008 15:35

No fakt pisałeś ale dopiero dziś to przeczytałem.
Ja ustawiam przy zmniejszaniu wymiary 800X600 z zachowaniem proporcji i takie dodaję.
I jak do tej pory nie było kłopotów zeby były przeostrzone i dzieki temu ładują się o wiele szybciej.
No ale "my amerykanie mamy swoje sposoby"
hejka!

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 24.05.2008 15:08

Knfred, pisałem Ci o tym we innym komentarzu :-) Ale powtórzę. Sposób Krushyny okazał się najlepszy. Porównałem moją fotkę zmniejszoną do szerokości 700 pikseli ze zdjęciem z galerii i wyraźnie było widać, że obrazek z galerii jest gorszy – miał brzydkie białe kropki w gałęziach drzew i na trawie, no i w ogóle wyglądał jak wyostrzony. Wyszło na to, że gdy wrzucałem zdjęcie już zmniejszone tak, by nie przekraczało 700 pikseli, program czy też skrypt do dodawania zdjęć je wyostrzał i po prostu psuł. Gdy wrzucam duże zdjęcie w oryginalnym rozmiarze program do uplaoadu sam je zmniejsza, ale nie wyostrza i wygląda tak jak powinno, czyli jak oryginał. Trochę to dziwne, ale okazało się, że to skrypt do dodawania zdjęć z obieżyświata miał winę. Sam sprawdź jak jest teraz i oceń.
Wymieniłem już fotki w kilku galeriach: Wronki – nad stawami, Wronki – most, Kobylniki, Malta, Zoo, Katedra. Sprawdź i przekonaj się sam,że jest lepiej. Przeklęty skrypt do wrzucania zdjęć... :)
Wracając do Ogrodu Botanicznego – to co, mam się mniej rozpisywać? ;-) Wrzuciłem tylko te zdjęcia, które dobrze wyszły, alpinarium niestety wyszło tak sobie (część zdjęcia w słońcu, część w ostrym cieniu). A o tych wszystkich działach przeczytałem dopiero po fakcie, jak już byłem w domu, więc była musztarda po obiedzie. Pozdrawiam!

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 24.05.2008 13:41

No robson teraz to jest o wiele lepiej!A co zmieniłeś ?
A co do tematu galerii to znowu rozpisujesz się o wielu działach,
a pokazujesz tylko otoczenie koło fontann.
A słynne alpinarium to jest tylko na jednym zdjęciu i to na dodatek najmniej ciekawy fragment.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!