m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Kaplica św. Kingi znajduje się na głębokości 101 m pod powierzchnią ziemi. Jej długość wynosi 54,5 m, wysokość 10-12 m, szerokość 15-18 m. Wystrój tego podziemnego kościoła przez blisko 70 lat tworzyli górnicy-rzeźbiarze bracia Józef i Tomasz Markowscy oraz Antoni Wyrodek. Zdobią ją liczne rzeźby, postaci z soli, ambona, świeczniki, wspaniałe kryształowe żyrandole oraz boczny ołtarz z rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa i dwóch klęczących zakonników. 
 Od wschodu wiodą do kaplicy dwa wejścia: dolne umieszczone w przyziemiu i górne, w części przystropowej, poprzedzone tarasem z imponującym widokiem na wnętrze świątyni. W dół wiodą stąd dwie nitki monumentalnych schodów oddzielone od siebie wykutym w soli chórem muzycznym. Przy jednej z nich stoi solna statua górnika. W latach 2002-2003 w prezbiterium kaplicy Stanisław Anioł wraz z zespołem górników - rzeźbiarzy zrealizował nowe projekty rzeźbiarskie. Zgodnie z tendencją, aby cały wystrój kaplicy wykonany był z soli, zastąpiono drewniany stół ołtarzowy solną mensą. Na froncie stołu liturgicznego znajduje się wnęka, w której umieszczono relikwie św. Kingi przywiezione do Wieliczki w 1994 roku ze starosądeckiego klasztoru sióstr klarysek (pierwotnie umieszczone były w ołtarzu głównym).


 Ponad 700-letnie dzieje Wieliczki wiążą się trwale z kopalnią soli oraz postacią św. Kingi. Kopalnia dziś to zespół wyrobisk w poziomach od I do IX. Tworzy ją ponad 300 km chodników i około 3000 komór o łącznej kubaturze ok. 7,5 mln km3. Za część zabytkową uznano wyrobiska w centralnej części kopalni. Od stuleci przyjeżdżają do kopalni przywódcy państw, naukowcy, artyści. Dzisiejsza trasa ma dł. 2 km, składa się z 20 komór połączonych chodnikami. Każdego roku zwiedza ją ponad 800 tys. turystów z całego świata.
 
W 1999 roku, prof. Czesław Dźwigaj przedstawił projekt i model pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II. Górnik-rzeźbiarz Stanisław Anioł, wraz z pomocnikami, wykuł w soli ten monument w podzięce za kanonizację patronki salin bł. Kingi. Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II.
 
Tablica na postumęcie  Ołtarz główny dłuta górnika Józefa Markowskiego składa się z rzeźby głównej - św. Kingi oraz dwóch bocznych - św. Józefa oraz św. Klemensa oraz Krzyż papieski,Krzyż ten poprzez różnorodne sole, z których został skonstruowany symbolizuje wszystkie polskie kopalnie soli: Wieliczkę, Bochnię, Kłodawę i Sieroszowice. Postać św. Kingi związana jest z kopalnią już od XIII w., kiedy to według legendy Kinga, córka króla Węgier Beli IV, wrzuciła do otrzymanej w wianie kopalni w Marmaroszu swój zaręczynowy pierścień, który w cudowny sposób wraz z pokładami soli wędrował pod ziemią szlakiem podróży księżniczki do ówczesnej stolicy - Krakowa. Na ostatnim postoju przed wjazdem do Krakowa w pierwszej wydobytej bryle soli odnaleziono pierścień Kingi. Ożywienie jej kultu przypada na XVII w   Ołtarz główny przy którym sprawowane są nabożeństwa
Ołtarz główny św. Kingi Ołtarz z rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa i dwóch klęczących zakonników Kaplica św. Kingi w kopalni soli podczas nabożeństwa Płaskorzeźba św. Kingi Kaplica św. Kingi od prezbiterium  Ambona ma kształt umocnień wawelskich z legendarnym smokiem u podnóża, a pod pulpitem herby: Polski, Litwy i Rusi Kijowskiej.
Elementami o dużym znaczeniu dekoracyjnym dla całości wnętrza świątyni są żyrandole, ozdobione kryształami soli
 zawieszone 12 metrów pod sufitem.  Solna statua górnika Płaskorzeźby ilustrujące wydarzenia z kart Nowego Testamentu (m.in. Ucieczka do Egiptu,
W latach 1927-1963 wykonał płaskorzeźbę Antoni Wyrodek. Ostatnia Wieczerza . W latach 1927-1963 wykonał płaskorzeźbę Antoni Wyrodek. Ponad stuletnia szopka betlejemska . Rzeź Niewiniątek i stajenka w Betlejem.
Zakrystia i tabernakulum gdzie jest przechowywany Najświętszy Sakrament Cud w Kanie Galilejskiej Tron papieski Wejście do zakrystii i tron papieski. Dwunastoletni Chrystus nauczający w świątyni Górnik
 Solna statua górnika zdobiąca stalle w prezbiterium Tablica pamiątkowa  Statua górnika zdobiąca stalle w prezbiterium Tablica pamiątkowa Ostatnią swą płaskorzeźbę - „Niewierny Tomasz”, wykonał Wyrodek w stylu formizmu. (1927-1963) Kaplica św. Kingi będąca swoistą galerią solnej sztuki i miejscem koncertów, oprócz dostarczania wrażeń estetycznych zwiedzającym, jest czynnym miejscem kultu religijnego. Odprawiane są tutaj uroczyste msze święte z okazji szczególnych wydarzeń oraz 24 lipca (św. Kingi), 4 grudnia (św. Barbary) i 24 grudnia (Pasterka), a także regularnie w każdą niedzielę rano.
 Solna statua górnika wita nas przy wejściu do kaplicy a zarazem tez i żegna  Chodnik w kierunku szybu

najbliższe galerie:

 
Wieliczka kopalnia-czyli galeria zza światów nam znanych
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Wieliczka , Kopalnia soli
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Kraków - Wawel
1pix użytkownik maryna odległość 1 km 1pix
Wieliczka
1pix użytkownik maryush odległość 2 km 1pix
Wieliczka
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Wieliczka - Kaplica św. Kingi
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 20.11.2012 14:58

byłam tam ostatnio... bardzo kiepsko tam z oświetleniem, zdjęcia nie wyszły mi za ładne. a nienawidzę robić zdjęć z lampą, więc ISO 1600... doceniam starania i satysfakcjonujący wynik w postaci zdjęć :-) swoich nie wrzucam, bo tylko z kilku jestem zadowolona.

dawiddrozd użytkownik dawiddrozd(wpisów:232) dodano 27.05.2008 17:43

Miejsce swietne! Przepraszam za oceną miała byc 9, nacisneło mi się niechcąco :(

ptaq użytkownik ptaq(wpisów:57) dodano 27.05.2008 10:47

Górnik świetny....te całe miejsce jest bardzo interesujące...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!