m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
To jeszcze Słowacja, koniec Słowackiego Raju/zapraszam do moich galerii ze Słowackiego Raju/ i widok z przełęczy pod Dobśinskym Kopcem na ... ... miasto Dobśina.Najprędzej do jaskini Baradla można dojechać przez czynne tylko w dzień przejscie graniczne zaraz za ... ... jaskinią Domica.Jest to Słowackie odgałezienie systemu jaskiniowego Baradla.Bardzo polecam tą jaskinię do zwiedzania ponieważ w programie jest również pływanie łódką po podziemnej rzece Styks a nietoperze latają pod samym nosem. I już jesteśmy na Węgrzech u naszych bratanków przed  wejściem do jaskini Baradla w tym wypadku koło wsi Aggtelek. Na terenie Wegier znajduje sie siedem wejść do tego systemu jaskiniowego w tym tylko dwa  ... ... naturalne,własnie to którym weszliśmy i drugie tuż obok.
Pierwsze doniesienia o jej istnieniu pojawiły się już w 1549r jednak jak wykazały wykopaliska w latach 1876-77 z jaskinii korzystali już ludzie z epoki kamiennej. Podczas tych wykopalisk odkryto tysiące narzędzi z kości i kamienia oraz naczyń glinianych /jedno z największych tego typu znalezisk w Europie/ znaleziono równiez szkielety niedzwiedzi jaskiniowych. Najbardziej cennymi wykopaliskami jest 13 pełnych szkieletów ludzkich pochowanych w zagadkowy sposób: ... ... w pozycji siedzącej,z kolanami podciagniętymi do brzucha i twarzą w dół z płaskim kamieniem na tyle głowy. Pierwsze pomiary jaskini wykonano w 1794 roku.Systematyczne zwiedzanie jaskini odbywa sie od końca XVIII w,w 1806r z uwagi na wizytę palatyna Józefa wykonano wiele ułatwień na trasie.W 1935 r jaskinię zelektryfikowano. W jaskini żyje około 500 gatunków zwierząt/w tym 3 endemity/ i aby ułatwić ich obserwację w jednym z odgałęzień jaskini założono biologiczną stację badawczą.
Wiekszość trasy prowadzi wzdłuż potoku Acheron w którego nurcie żyje 2,5 cm ślepy rak. Jak widać w potoku wody jak na lekarstwo,ale to wina pory roku.Podobno na wiosnę woda płynie ... ... wartkim strumieniem i przelewa się przez estakady dla zwiedzających. Takie samo ujęcie ... ... ale jakby inne. Widownia sali koncertowej w której potok Acheon łączy się z potokiem Styks płynącym z jaskini Domica na Słowacji i płynie do oddalonego o 6,7 km Jósvafó.
Tak wyglądają kulisy sali koncertowej w której odbywaja się koncerty od 1962 roku oraz często zawierane są śluby. Nam zaoferowano krótki pokaz swiatło i dżwięk - w sumie fajny. Fajną ofertą włodarzy jaskini jest również to że oferują nam aż dziesięć/10/ wariantów zwiedzania jaskini. Począwsz od 1 godz. wycieczek dla wszystkich za 2100 forintów /cennik z '07/ ... ... przez 3 godz. dla osób powyżej 10 lat ...
... a kończąc na wyprawach trwających 7 godz. za 7000 forintów ala osób powyżej 14 lat posiadających zdolności wspinaczkowe.
Na takie ekstremalne wycieczki konieczna jest wcześniejsza rezerwacja/2 tyg./Za 1000 forintów wypożycza się wówczas kombinezon i lampy akumulatorowe. Warto więc zagościć w okolice jaskini na dłużej tym bardziej że ... ... kupując bilet na jedną trasę w przeciągu dwóch dni na ten bilet dostaniemy zniżkę na inną trasę. W 1995 roku obszar Krasu Aggtelek i Krasu Słowackiego wpisano na listę Przyrodniczego i Kulturalnego Dziedzictwa Światowego. Po prawie godzinnym pobycie pod ziemią miłą odmianą jest punkt widokowy na szczycie skały nad wejściem do jaskini. Wejście na szczty jest łatwym spacerkiem po betonowej scieżce ...
... biegnącej wsród karłowatych drzew porośniętych ... ... mchami i porostami. W górnym odcinku spotykamy takie oto skały/kamienie charakterystyczne dla tego rejonu ... ... a miedzy nimi piękne ... ... rosnące gęsto i często krzewy z żółtymi kwiatkami. Widoczek na wioskę Aggtelek i na ...
... parkingi przed jaskinią/bezpłatne/ oraz plac zabaw wykonany w całości ... ... z naturalnych/ekologicznych surowców. Ufff!Jak narazie łatwiej mnie obejść niż przeskoczyć więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby wejść do jaskini wejściem przy Czerwonym Jeziorze.

najbliższe galerie:

 
Aggtelek - jaskinia Baradla
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix
Jaskinia Baradla
1pix użytkownik dispar odległość 3 km 1pix
Węgry - jaskinia Baradla, wejście przy Voros-tó
1pix użytkownik knfred odległość 3 km 1pix
Podróż do wnętrza Ziemi
1pix użytkownik surykatka odległość 19 km 1pix
Słowacja_2007 - Jaskinia Aragonitowa, Rożniawa i Betliar
1pix użytkownik charlie odległość 22 km 1pix
Węgry - wino!  : )
1pix użytkownik focus206 odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 11.08.2010 11:50

Polecam tą drugą od czerwonego jeziora.
Myślę że gdy już tam będziesz to obie trasy warto zaliczyć.
hejka!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 11.08.2010 10:37

widzę ,że Baradla tez muszę odwiedzić...fajnie wygląda to wejście do jaskini - jak mysia dziurka :-) którą trasę bardziej polecasz?

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 04.07.2008 18:49

Właśnie zawsze staram się żeby moje galerie były lekkostrawne.
hejka!

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1406) dodano 03.07.2008 14:16

Przecież to jakiniowiec -;), chociaż na takiego nie wygląda -;)
A tak na poważnie to faktyczne mało jest galerii z Węgier.
hejka !!!!

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 03.07.2008 10:52

Tylko podziemia,niestety.
hejka!

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 02.07.2008 23:26

mam nadzieje ze masz cos w zapasie z moich ukochanych wegier, knfredzie?

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 02.07.2008 16:45

filmdil - a nie wyglądam jak jaskiniowiec ?
hejka!

ptaq użytkownik ptaq(wpisów:57) dodano 02.07.2008 16:40

bardzo interesująca galeria..fajne fotki.pozdrawiam

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1406) dodano 02.07.2008 15:17

knferd- powinieneś chyba zmienić avatar na jakiegoś jaskiniowca albo kreta
( chciaż w polskiej rzeczywistości z tym drugim można mieć nieciekawe skojarzenia, ale krtek -to taki sympatyczny zwirzaczek z czeskich filmów rysunkowych - to też symbol warszawskiego metra, ostatnio zapomniany)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!