m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Zabytkowy ratusz i hotel Brunatny Jeleń Na Rynku znajduje się fontanna zwana Florianem.

Rynek  został założony w 1496 roku. Obecny kształt przybrał na przełomie XIX i XX wieku. Południową pierzeję stanowi Ratusz - pierwotny budynek był budowlą drewnianą z wieżą i zegarem. Obecny gmach został wybudowany w 1800 roku . Muzeum Śląska Cieszyńskiego to jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej założone przez ks. Leopolda Jana Szersznika w roku 1802 posiada bogate zbiory.
Kościół parafialny p.w. św. Marii Magdaleny
Ulica Mennicza z budynkiem dawnej mennicy, gdzie książęta cieszyńscy bili swe monety do poł. XVII w. Pierwsze znane cieszyńskie halerze powstały w 1 poł. XV w. potem wybijano w Cieszynie i w Skoczowie także większe monety, w tym złote dukaty. 
Tuż obok  Teatr im Adama Mickiewicza Secesyjny budynek teatru powstał w 1910 r. według projektu słynnych architektów wiedeńskich Ferdynanda Fellnera i Fryderyka Helmera. Cieszyńska  Madonna ze Starego Targu powstała około 1375 roku w praskim warsztacie Piotra Parlera i jego współpracowników, budowniczych i rzeźbiarzy słynnej katedry św. Wita w Pradze Najbardziej znaną ul. w mieście była i jest ulica Głęboka zwana też w najodleglejszych zapiskach ulicą Polską. Łączyła zamek z rynkiem, była główną ulicą transportową i handlową.  Władze różnego autoramentu wiele razy narzucały jej inną etykietę (arcyksiężniczki Stefanii, Legionów, Armii Czerwonej).
Studnia Trzech Braci - istniejąca prawdopodobnie od średniowiecza studnia miejska . Obecnie zabezpieczona żeliwną, neogotycką altaną z 1868 roku, mającą stanowić pamiątkę legendarnego spotkania przy studni trzech braci - założycieli Cieszyna. Jeden z symboli miasta .
Najstarszym miastem w Polsce byłby Cieszyn, gdyby zaufać legendzie, która głosi, że został założony w 810 r. przez trzech synów polskiego władcy Leszka trzeciego, Bolka, Leszka i Cieszka. Bracia ciesząc się ze swego szczęśliwego spotkania nad źródełkiem, utworzyli miasteczko nadając mu nazwę Cieszyn. 
ul. Głęboka widok na Wzgórze Zamkowe Góra Zamkowa (zwana też Wzgórzem Zamkowym) - niewielkie wzniesienie o stromych zboczach, położone w centrum miasta Na wzgórzu szereg zabytkowych budowlioraz romantyczny park z wieloma pomnikami przyrody.
Wieża Piastowska z XIV wieku za drobną opłatą można wejść i podziwiać panoramę miasta Romańska rotunda pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. Datowana na pierwszą połowę XI w. jest jednym z najważniejszych zabytków na Śląsku i w Polsce (jej podobizna zdobi m.in. rewers banknotu 20-złotowego oraz 2 -złotowej monety
Widok na Czeski Cieszyn w tle góra Jaworowy Panorama z Wieży Piastowskiej Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości Rezerwat przyrody Lasek Miejski nad Puńcówką
Rzeka Puńcówka płynie przez Cieszyn tworząc tzw  Cieszyńską Wenecję Olza i jej źródła zajmują poczesne miejsce w kulturze duchowej mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Pieśń Płyniesz Olzo po dolinie, do której słowa ułożył Jan Kubisz, pochodzący z położonej nad tą rzeką wsi Końska, uznawana jest za nieoficjalny hymn Śląska Cieszyńskiego.

Most Wolności, przejście graniczne Największym miastem naszego kontynentu można by nazwać Cieszyn. Pomimo, że aktualnie posiada razem z Czeskim Cieszynem jedynie ponad sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców, a oba miasteczka zajmują powierzchnię sześćdziesięciu dwóch kilometrów kwadratowych, to w obu cieszynach żartobliwie mówi się, że miasteczko było przedzielone granicą, ponieważ nie zmieściło się w tym samym państwie. 
Stary Cieszyn (także: Cieszynisko) - umowna nazwa grodu słowiańskiego , położonego na terenie dzisiejszej wsi Podobora w Rep. Czeskiej, kilka kilometrów na północ od Czeskiego Cieszyna; praosada miasta Cieszyn.
Gród powstał po przybyciu na teren dzisiejszego Śląska Cieszyńskiego słowiańskiego plemienia Gołęszyców, prawdopodobnie jeszcze w VII wieku. Ulokowano go na niewielkim wzgórzu o stromych zboczach, tuż nad lewym brzegiem rzeki Olzy

najbliższe galerie:

 
CMENTARZE  ;  żydowski w Cieszynie
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Polskie Miasta - CIESZYN
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Cieszyn - Klasztor Sióstr Elżbietanek
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Český Těšín
1pix użytkownik romana odległość 1 km 1pix
Ziemia Cieszyńska.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
Cieszyn
1pix użytkownik kazelot odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
grzechu użytkownik grzechu(wpisów:38) dodano 03.05.2012 12:17

Zgadza się w tym roku ma być zespół Perfect . ŚTB ma być około15 czerwca zapraszam jako że się tu urodziłem
Pozdrawiam

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 02.05.2012 18:39

Co roku w czerwcu organizowane jest w Cieszynie Święto Trzech Braci. Zapraszane są zespoły muzyczne i odbywają się koncerty po obu stronach Olzy. Jest gwarno i kolorowo. Kiedyś trzydniowa impreza kończyła się wielkim pokazem sztucznych ogni.

labcio użytkownik labcio(wpisów:222) dodano 08.09.2008 18:32

bardzo ladne zdjecia z tego grodu, te poczatkowe nalezaloby wyprostowac i bylaby wizytowka na szkolna 6

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 17.06.2008 16:49

Ciekawie pokazałeś i opisałeś.
Teraz kolej na Czeski Cieszyn.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!