m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Wycieczkę zaczynamy nad samym jeziorem Galve, gdzie w nocy szcześliwie udało sie rozbić namiot. Z daleka było widać charakterystyczną wieże Cerkwi  Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy. Cerkiew została wybudowana w XIX wieku, głownie na użytek Rosjan. Ołtarz zdobi bogaty ikonostas. Całe miasteczko jest drewniane, na początku XX wieku Troki liczyły 178 domów, w tym tylko 3 murowane. Kościół farny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został ufundowany przez Witolda w 1409 roku. Ostatnia rozbudowa kościoła nastąpiła w 1718.
Najceniejszym elementem barokowego wyposażenia kościoła jest umieszczony w ołtarzu głównym z 1718 roku cudowny wizerunek Matki Boskiej Trockiej, dar od bizantyjskiego cesarza Emanuela II Paleologa dla Witolda. Zabudowania z okresu miedzywojennego. Od 250 lat w centrum Trok stoi wysoka mu­rowana kolumna z drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena. Według starej legendy Odyniec, właściciel Zatrocza, płynął łodzią przez jezioro Galwe, gdy zaskoczyła go gwałtowna burza. W obliczu śmierci wezwał na pomoc św. Jana Nepomucena, patrona tonących, i szczę­śliwie dotarł do brzegu. Wkrótce wy­stawił na rynku kolumnę z figurą, a świętego uznano za patrona Trok. Ruiny zamku lądowego Zamek został wzniesiony przez Kiejstuta w latach 1362-1382 z murami na wysokość9 metrów i 11 basztami.
Na dziedzińcu tego zamku w XV wieku zbierały sie tu sejmiki powiatowe Zamek został zniszczony w 1655 roku przez wojska moskiewskie.
Za niewielką opłata można pożeglować sobie po jeziorze. W razie kłopotów zgłoście się do Jana Nepomucena. Najsławniejszy z trockich zabytków, przepięknie położony zamek na wyspie został założony na wyspie jeziora Galwe w początku XIV wieku. W XVI wieku zamek pełnił rolę królewskiego więzienia politycznego, osadzono tu m.in. chana kipczackiego Szacha-Ahmeda, posłów wielkiego księcia moskiewskiego oraz wdowe po Aleksandrze Jagiellończyku, Helene, podejrzewwaną o zamiar ucieczki do Rosji. Nad zamkiem powiewa flaga z Pogonią symbolem Litwy. Wychodek na zamku, mimo że już z nich nikt nie korzysta radziłbym nie przechodzić pod nimi.
Stara fosa, która dzieliła zamek na dwie części. Z takimi zbrojeniami żadna armata nie straszna. System monitoringu zamku, Krzyżacy nie mieli szans na niespodziewany atak. Litwini widzieli wszystko. To właśnie w tym budynku odbywały się najhuczniejsze biesiady na zamku. Główny dziedziniec. Zamek na wyspie został zniszczony podobnie jak zamek lądowy przez wojska moskiewskie w 1655 roku, obecny jest w większości odbudowany. Ulica Karaimska
Architekture Karaimów reprezentują rozstawione po obu stronach schludne drewniane domki, zawsze o trzech oknach na szczycie. Kienesa (dom modlitewny Karaimów)została zbudowana w XVIII wieku, w centrum dzielnicy karaimskiej zwanej dawniej Karaimszczyzną. Kienesa kilka razy ulegała zniszczeniu, szczególnie podczas pożarów w 1794 i 1812 roku, lecz zaraz po nich zostawała gruntownie remontowana Od czasu zakończenia II wojny światowej przez kilkadziesiąt lat była jedyną czynną karaimską kienesą w Europie. Niedawno znów przeszła gruntowny remont.

 Najciekawszym i najpiękniejszym elementem wyposażenia kienesy jest klasycystyczny echał (ołtarz).
Ten pan sie zmęczył, ja też........koniec wycieczki.

najbliższe galerie:

 
Troki cz.  1
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Troki
1pix użytkownik muczacza odległość 0 km 1pix
Troki -Zamek - perełka w koronie Litwy
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
TROKI
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Litwa - Troki
1pix użytkownik valt69 odległość 0 km 1pix
Troki - Ulica Karaimska.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 04.07.2008 16:26

Ciekawie i bardzo przyjemnie.Pozdrawiam

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 02.07.2008 23:13

Troki znamy juz z poprzednich galerii...
miejsce ciekawe, bogate w historie. galeria przyjemna, zgrabna i powabna:
zwrocilabym uwage na:
2- ciekawy klimat. skromny i wymowny.
4- swiatlo! ah!!
10- znacznie korzystniej prezentowaloby sie w ujeciu pionowym <budynek w tle, okwiecony trawnik kontrastujacy z zimna tonacja nieba no i kolumna w centrum kadru, tak ja to widze>
16- ladnie wkomponowane
17-sielankowe
20- trzymamy tzw. pion patrzac na poziomy:)
24- rowniez kadrowalabym w pionie
30, 31-++, kojarzy mi sie nieco z Xix wiecznym san francisco ;-) w nieco innym stylu

ogolnie przepalenia nieba to wina tego, o czym czesto wspominal jotwu- pora fotografowania, polozenie slonca i zbyt silne swiatlo.
Nic czego moglbys uniknac.
dla mnie ciekawie. dla ciebie 8 z pozdrowieniem

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!