m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Na wschód od Byczyny jest  tzw. Wzgórze Krzyżowe, na  którym miały krzyżować się dawne drogi handlowe. Legenda mówi, że pewnego razu zatrzymali się tutaj wędrowcy .Czuli się tu bezpieczni, bowiem dzięki korzystnemu usytuowaniu wzgórza nie mogli być znienacka zaskoczeni przez wroga. Wówczas to byczek ze stada owych wędrowców, grzebiąc racicą w ziemi natrafił na naczynie wypełnione złotymi monetami. Wędrowcy, uznawszy to za dobry i szczęśliwy znak, postanowili się tutaj osiedlić, a założoną osadę nazwali Byczyną. Jan Długosz wymieniał Byczynę w swej kronice jako miasto. Dokument biskupa Jana z Pomezanii, z 1433 potwierdza jego lokalizację. Kronikarze potwierdzają wiadomość, że przed 1054 miasto było przejściowo siedzibą biskupa wrocławskiego.Data nadania praw miejskich nie jest znana. Według niepewnych danych miał je nadać Henryk I Brodaty w 1288 Miasto odgrywało również znaczącą rolę w handlu śląskim, bowiem do 1736 odbywały się tu trzy, a po tej dacie sześć jarmarków rocznie. W spisie z 1771 wymienia się w mieście 268 domów i 1191 mieszkańców. Rozwijało się też rzemiosło, zrzeszone było ono w siedmiu cechach: piekarskim, rzeźniczym, krawieckim, poszewniczym, szewskim, kuśnierskim i kowalsko-ślusarskim. Okolice Byczyny, mimo długotrwałego braku łączności administracyjnej z państwem polskim, charakteryzowały się wysokim odsetkiem ludności polskojęzycznej.      Dzisiejsza Byczyna ma niecałe 4000 tysiące mieszkańców i moim zdaniem, mogłoby startować ( z ogromnymi szansami na zwycięstwo) w castingu na najmniej urodziwe, najmniej zadbane i najsenniejsze miasteczko Opolszczyzny. Mimo ogromnego potencjału ( gro cennych zabytków) miasto sprawia wrażenie zapomnianego.
Największym z nich  i chyba najlepiej zachowanym, jest kościół ewangelicki. Inne zabytki, mimo młodszego wieku,  nie miały szczęścia dotrwać w tak dobrej kondycji do dzisiejszych czasów.
Proszą o gospodarza i dobrego konserwatora. Na zdjęciu spichlerz (XIX w., styl neogotycki)

Sam Rynek wygląda nieźle. Najokazalej prezentuje się ratusz.
Jest też kościół katolicki (1767 - barokowy) p w św.Trójcy. Kamieniczki są w różnym stanie i prezentują rozmaite style. Niestety, ktoś wybudował prawie pod samym ratuszem też pseudo mieszczańskie bloki. Na każdym kroku znać małą gospodarność (?). niedoinwestowanie (?), brak pomysłu na lepsze(?).
W Byczynie zachowały się w niezłym stanie mury obronne.... ..i kilka wież (baszt).
Kilka kroków od ratusza jest nieco mniej różowo.
Pocieszające jest to, ze istnieje tutaj Klub Pracy i Przedsiębiorczości (na fotce jego siedziba), może i w Byczynie coś się w końcu drgnie.

najbliższe galerie:

 
POLANOWICE-gród
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix
Gród warowny nad zalewem Brzózki koło Byczyny
1pix użytkownik irkas odległość 4 km 1pix
Piramida w Rożnowie
1pix użytkownik irkas odległość 7 km 1pix
Kluczbork
1pix użytkownik irkas odległość 15 km 1pix
galeria na pożegnanie zimy
1pix użytkownik dreptak odległość 18 km 1pix
Praszka –  poznajmy miejsca mało znane.
1pix użytkownik mgfoto odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 30.09.2008 20:20

Byczyna zdecydowanie lepiej prezentuje się z lotu ptaka- wtedy doskonale widać jej nieprawdopodobnie dobrze zachowany układ urbanistyczny, ale stąpając po jej ulicach rzeczywiście czegoś brakuje...

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 10.07.2008 00:15

Powiem Ci, że i mnie ta mieścina także zmogła-sennie, nuuudą wiało, zero "ludzia" w mieście -no i jaki obiekt-takie emocje, zdjęcia i galeria...:)

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 09.07.2008 19:53

Dreptak lubię Twoje galerie, ale ta mnie delikatnie zmogła. Jest senna i nudna, pewnie dlatego, że i mieścina taka sobie.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!