m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Któż z nas nie zna piosenek :O Karolince, co poszła do Gogolina, czy O dzieweczce , co to do laseczka szła...? Jest takie miejsce, na przedmieściach Opola, w którym dość często można usłyszeć wspomniane melodie. Można tutaj też upiec chleb. Kupić garniec miodu. Dostać drewnianego albo glinianego kogutka, czy przysłowiowego konika na biegunach. Przejść kurs kroszonkarski. Albo po prostu zapomnieć o całym świecie i zanurzyć się w klimaty wsi opolskiej sprzed 50, 100, a nawet 200 lat .

SKANSEN WSI OPOLSKIEJ - Opole Bierkowice umiejscowił się przy głównej ulicy wylotowej z Opola do Wrocławia.Na zdjęciu wejscie do muzeum-dawne oryginalne ogrodzenie kościoła wiejskiego. W muzeum na wolnym powietrzu można zajrzeć do wypasionych chat gospodarzy (tzw. gburów, czyli niegdysiejszych wiejskich bogaczy) - na fotce chałupa młynarza-
Łatwo chałupę gbura rozpoznać, nie tylko po gabarytach, wyposażeniu czy większym spichlerzu, ale też po...nabijanych na drzwiach żelaznych gwoździach (im więcej-tym gospodarz zamożniejszy, hi hi...)
pięknie obrośnięta dzikim winem lauba (ganek) w młynarzowej chałupie.
zabudowania gospodarcze młynarza-bogacza Wiatraki, co prawda nie są obecnie uruchamiane, ale.... Młyn wodny ( z drewnianym mechanizmem!) działa jak nówka. jeszcze jedna fotka młyna wodnego Można tez oglądać tradycyjne chaty mniej bogatych-całkowicie wyposażone.... ...zajrzeć np. do komory, na wycug, do komina...
...posiedzieć przy ogniu w białej, albo w czarnej izbie. na tym zdjęciu (robionym późną jesienią-stąd kolorki...) chałupa, w której jeszcze w latach 70 tych XX wieku mieszkała rodzina (!), kiedyś kurna (potem dobudowano komin) chata:) A to najwyższa, ale tez najstarsza chałupa w Bierkowicach. Do zwiedzenia zapraszają spichlerze -dworskie i chłopskie... ... przydrożne kapliczki. ..ta na fotce z ( Janem Nepomucenem)... ...dzwonnice...
...drewniany (modrzewiowy) kościółek z początku XVII wieku...
(Szczególnie charakterystyczną grupę zachowanych do dzisiaj zabytków budownictwa drewnianego na Śląsku Opolskim stanowią kościoły drewniane. Większość z nich wybudowana została w XVII i XVIII wieku)

Wyposażenie tej świątyni klasyczne - ołtarz, balaski, konfesjonał, ambona chrzcielnica. Ale jest coś jeszcze... niespotykane epitafia drewniane poświęcone zmarłym wiejskim dzieciom.Najwięcej kościółków drewnianych (niemal w co drugiej wsi można jeszcze dzisiaj obejrzeć w północno-wschodnich rejonach województwa(warto! ). W całym (małym przecież)województwie jest ich ...prawie 70! Opolskie to region tradycyjnej kultury i folkloru, kultywowanych przez autochtoniczną ludność śląską. Gwara ( zlepek 3 języków - polskiego, czeskiego i niemieckiego). Kroszonki (jajka wielkanocne barwione i drapane metodą tradycyjną - warto przypomnieć, że najstarsze polskie pisanki odkryto w opolskim grodzie, na Wyspie Pasiece właśnie - w miejscu, gdzie dzisiaj stoi opolski amfiteatr). Opolska sztuka ludowa to też piękne stroje, malarstwo naiwne,wyroby z gliny, drewna, czy słomy (najpiękniejsze w kraju korony i wieńce żniwne-w skansenie do podziwiania co roku w czasie wojewódzkich dożynek w ilościach hurtowych) Opolszczyzna to kraina miodu imała Ojczyzna Jana Dzierżonia - zapalonego hodowcy pszczół i pierwszego na tych ziemiach badacza ich zwyczajów.
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie Opolskiem, a jedno z czterech tego rodzaju, położnych w historycznych granicach Śląska. Oprócz zabudowań i ich wyposażenia dysponuje sporą ilością maszyn rolniczych. Skansen opolski żyje przez cały rok.Oprócz zwiedzania zabudowań i pięknego zielonego terenu oferuje turystom liczne jarmarki (największy - w każdą Niedzielę Palmową) i inne ciekawe imprezy, jak np. Święto Miodu, Dożynki, dzień dziecka. Organizuje piękne spektakle teatralne na wolnym powietrzu - dekorację stanowią eksponaty muzealne np seria ChłopówReymonta - każda z 4 sztuk wystawiana jest o innej porze roku.

.Fantastyczna sprawą są organizowane tutaj plenery malarskie . W największym ze spichlerzy można potem podziwiać prace plastyków (profesjonalistów, jak i dzieci). A jak opadniemy z sił? Warto w starej karczmie popróbować miejscowych przysmaków ( wiadomo - najlepsze są - żur śląski, kluski z modrą kapustą i roladą, czy obowiązkowo- kołocz na słodko).To zdjęcie zrobiłam akurat w czasie Jarmarku Wielkanocnego, ale...na co dzień, na jedzonko w karczmie skansenu ślinka leci tak samo:) Wieś opolska różnicuje się na dwa zasadnicze regiony przedzielone Odrą: Opolszczyzna prawobrzeżna (z zachowanym i kultywowanym budownictwem drewnianym) i Opolszczyzna lewobrzeżna (gdzie nastąpił szybki rozwój budownictwa ryglowego i murowanego). Na tej fotce tradycyjna - drewniana sławojka , czyli...wychodek :) Na terenie Muzeum utworzono 9 zagród z regionu oleskiego i opolskiego.Jedna z regionu nyskiego.
Ciekawostką jest, że główne cechy konstrukcyjne budynków XIX-wiecznych oraz domostw odkrytych we wczesnośredniowiecznym grodzie na Ostrówku w Opolu są prawie identyczne. Ponadto na terenie Muzeum posadowione są samodzielne budynki użyteczności publicznej takie jak: wspomniany już kościół, szkoła, wieża, karczma, sklep oraz wolno stojące domy, kuźnia, kapliczki oraz dwa wiatraki. Na tym zdjęciu - dawny szpital, czyli...przytułek dla starych i schorowanych. Chyba zaczynam rozumieć strach dawnych wieśniaków przed pójściem do...szpitala ( w dzisiejszym znaczeniu było to coś pomiędzy przytułkiem, a hospicjum). A to piękny chlewik (jeden z kilku w tym skansenie).Niestety - teraz nie zamieszkały... I coś większego od chlewika - kuźnia.Mimo, że drewniana i jeruńsko staro działa do dzisiaj. kowal (prawdziwy!) opowiada i kuje. A kto potrafi do niego rzęsami zatrzepotać, to oprócz informacji i ciekawych historii wyniesie ze skansenu np. małą, świeżo wykutą podkówkę. Na szczęście. A to już - szkoła. W muzeum szkoła ulokowała się w chałupie, która kiedyś co prawda szkołą nie była, ale za to wewnątrz wiernie odtworzono wygląd wiejskiej szkółki-jednoklasowej,... ....a także pomieszczenia mieszkalne rechtora pokój i kuchnię .
W szkole zgromadzono oprócz mebli wiele cennych eksponatów , jak podręczniki, materiały i przybory szkolne, stare fotografie, niektóre z nich już niemal zapomniane - np. różne przyrządy do dyscyplinowania mniej zdolnych czy mniej pilnych dzieciaków.Brrr.... A to gołębnik (Ślązacy słyną do dzisiaj z miłości do tych ptaków). Skansen opolski świetnie udaje naturalną wieś.W obrębie zagród odtworzone zostały ogródki warzywne, z ziołami i kwiatowe, ogrodzone plotami żerdziowymi i sztachetowymi. 
Na polu uprawia się dawne rośliny, takie jak len, pasternak, proso i gryka.Nieopodal znajduje się stadnina koni, więc mamy też w pobliżu spacerujące koniki. Wiele z eksponatów można uruchomić, dotknąć. Na płocie suszą się buncloki. Studnia kołowrót. Jest też na terenie muzeum żuraw i kilka pomp.
No i jeszcze parę fotek. Wnętrza chałup .... ...z różnych epok. Aby w miarę dokładnie zwiedzić cały skansen trzeba mieć co najmniej półtorej - do dwóch godzin. 
 Coś dla niezmotoryzowanych - z centrum miasta najłatwiej dojechać autobusem linii 9.
I coś dla oszczędnych - w poniedziałki wejście zupełnie za darmo:)

najbliższe galerie:

 
OPOLE BIERKOWICE / retro spacer
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
jesień - rozstania
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
jesiennoza lokalna
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Opole
1pix użytkownik irkas odległość 2 km 1pix
Franciszkanie w Opolu
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix
PASIEKA I BOLKO
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 13.03.2009 18:27

dzięki wam za tak pozytywne słowa, to miłe:)

zima-2009 użytkownik zima-2009(wpisów:347) dodano 13.03.2009 15:20

Takie miejsca zawsze chętnie odwiedzam i miło spędzam w nich czas.
Równie ciekawym skansenem jest Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie.Byłam tam wieki temu,do dziś miło wspominam tamte chwile.
Twoje galerie są interesujące.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!