m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Hagia Sophia (532-537r) - Kościół Świętej Mądrości Bożej to najważniejszy i najwspanialszy bizantyjski zabytek Stambułu. Jest jednocześnie jednym z cudów architektonicznych świata. Dwa z czterech minaretów Hagii Spohii. Charakterystyczna dla Stambułu żółta taksówka. Błękitny Meczet (1609-1616) to koeljny symbol miasta. Zbudowany na przeciwko Hagia Sophia wełlug projektu Mahmeda Agy. Świątynia robi wrażenie choćby ze względu na swe rozmiary. Jest wspaniała, jednak według specjalistów nie udało się przyćmić (takie było założenie) świetności i majestatu Hagii Sophii.
Wewnętrzne ściany pokryte są przepięknymi płytkami z Izmiku. Lekkość budowli podkreśla 260 okien z pięknymi witrażami... ... i  dyskretne oświetlenie z dużych żyrandoli. Na placu między Hagia Spohia a Błękitnym Meczetem i   pomiędzy turystami toczy się codzienne życie mieszkańców Stambułu.
Widok na cieśninę Bosfor z ogrodów przy Meczecie Sulejmana. Mężczyźni przygotowujący się do modlitwy. Na dziedzińcu w Meczecie Sulejmana.
Na jego środku stoi swego rodzaju forntanna, przez jej zdobione kraty zrobiłem zdjęcia z ukrycia. Na tyłach Meczetu znajduje się zaciszny ogód z ozdobnymi nagrobkami. Widok na dzielnicę Karakoy z charakterystyczną wieżą Galata. Ma 62 m wyskości. Została wzniesiona przez Genueńczyków w celu obrony ich kolonii, którą założyli w tym miejscu. Most Galata ma dwa poziomy. Górny poziom opanowała niezliczona liczba mężczyzn z wędkami. Jeszcze nigdy nie widziałem tylu wędek w jednym miejscu... Tym bardziej na moście... 
Na dolnym poziomie znajdują się kawiarnie i restauracje, a ich gościom widoki przesłania firanka z żyłek.
Widok z mostu Galata na gwarne nabrzeże Eminou. W tle Meczet Sulejmana. To było jedno z moich marzeń, aby zobaczyć na żywo ten taniec,a raczej modlitwę w formie tańca. Udało się, w małym klasztorze tańczących derwiszów (Mevlevi Tekkesi), założonym w 1492 r. Zobaczyłem ten magiczny transowy taniec. Zobaczyłem to może złe słowo - raczej bardzo mocno go przeżyłem. Yerbatan Sarayi zwana zatopionym pałacem to niesamowita cysterna na wodę o pojemności 80 tys m sześć. Wewnątrz znajduje sie 366 kolumn. Zwiedzający chodzą po specjalnych kładkach ponad lustrem wody. Niesamowite oświetlenie i muzyka klasyczna w tle tworzą niepowtarzalny klimat.
Łódka na Bosforze. Widok z części azjatyckiej na dzielnicę Sulthanamed. W tle majaczą minarety Hagia Sophia i Błękitnego Meczetu. Kolejny symbol miasta. Wzniesiona 200 m od brzegu - na małej wysewpce - Wieża Leanarda. Dawniej latarnia morska, wciąż sygnalizuje marynarzom wejście do Bosforu. Po stronie azjatyckiej( dzielnica Salacak) na nabrzeżnych betonowych schodach... ...rozłożone są dywany, na których wygodnie można się rozsiąść i podziwiać panoramę europejskiej części miasta. A w małej budce można zamówic pyszną herbatę. Powoli zapada zmrok. Na tle ciemniejącego nieba wyraźnie rysują się kopuły i minarety meczetów. Mimo późnej pory życie w Stambule nie zamiera. Nawet o zmroku można porozmawiać o wrażeniach z kończącego się właśnie dnia.

najbliższe galerie:

 
Stambuł baaaardzo spontanicznie. . .  Cz. II
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
Hagia Sofia - Stambuł
1pix użytkownik kikulisko odległość 0 km 1pix
Stambuł - Sultanahmet - Topkapi
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Haga Sopia  i  Błękitny  Meczet
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix
Muzeum Haghia  Sophia
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix
Turcja - Istambuł  -  Pałac Topkapi
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
mathew75 użytkownik mathew75(wpisów:8) dodano 16.02.2009 15:43

taxi prawie jak z aleksandrii-tylko w lepszym stanie !

monisienka użytkownik monisienka(wpisów:26) dodano 02.12.2008 15:21

ta galeria jest bombowa, zdjęcia cudne, jak dla mnie jedna z najładniejszych.... oj chciałabym tam pojechać.....

krushyna użytkownik krushyna(wpisów:396) dodano 10.09.2008 19:52

Z widoku ogólnego Twoich galerii mam wrażenie, że zdjęcia są skanowane. Jednak powiększając je efekt znika. Ale chyba to nie skany?

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 07.07.2008 23:10

cudna galeria

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 07.07.2008 22:44

geniusz pelnego formatu,.
mistrz kadru............
MISTRZ

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!