m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (19):

 
BORSZCZÓW - Rejon Borszczowski położony jest w południowo - wschodniej części obwodu Tarnopolskiego na Ukrainie. Borszczów pełniąc funkcję miasta rejonowego ma swoją burzliwą historię. W XIII wieku opanowane zostało przez mongolskich tatarów. Nazwa Borszczów pochodzi prawdopodobnie od jednej z legend o trawie, która rosła w okolicach rejonu i była używana dla przygotowania barszczu. Pierwsza wzmianka o Borszczowie jako o mieście pojawia się w 1456 roku. Borszczów zalicza się do tej nielicznej grupy miast na terytorium Ukrainy, które zostało założone na prawie magdeburskim (1692). Miasto było własnością rodów magnackich - Dydyńskich, a potem Złotnickych. Konstanty Złotnicki wzniósł tutaj zamek, wielokrotnie później niszczony. Pod koniec wieku XVIII Borszczów został włączony do Austrii. Miasto szczyci się wielonarodową i kulturową tradycją, związaną z Polakami i Polską, z kulturą żydowską, i innymi. Od 1991 roku Borszczów jest miastem rejonowym obwodu tarnopolskiego Ukrainy. Borszczów - piękny ośrodek, dobre jedzenie, polecam. Borszczów Borszczów - Muzeum Borszczów - Kościół św. Trójcy, powstały około 1763 z przebudowy stojącego tu wcześniej zamku obronnego, Katolicka świątynia, nieprzerwanie czynna w czasach sowieckich, obecnie pozostaje pod opieką sióstr ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Borszczów
CZERNIOWCE - miasto w południowo - zachodniej Ukrainie, w bliskiej odległości od granicy z Rumunią. Miasto położone nad rzeką Prut zamieszkuje około 250 tysięcy osób. Miasto posiada bogatą historię, pierwsze wzmianki o Czerniowcach pochodzą z 1408 roku. Miasto było pod władaniem Mołdawii, Turcji, Austrii, Rumunii i Związku Radzieckiego. Od 1991 roku należy do niepodległej Ukrainy. Czerniowce to ważny ośrodek kulturalno-naukowy regionu, siedziba kilku szkół wyższych, w tym uniwersytetu. W Czerniowcach warto zwiedzić stare miasto z uroczymi starymi kamienicami. Czerniowce Czerniowce - ZESPÓŁ UNIWERSYTECKI (dawna Rezydencja Metropolity). Rezydencja zbudowana według projektu i pod kierunkiem czeskiego architekta J. Gławki. Wzniesiona w miejscu starej siedziby na wzgórzu nad rzeką Prut. Zespół zabytków wykonany jest w stylu neoromańskim z wykorzystaniem motywów i form architektury bizantyjskiej. Podłużna i poprzeczna oś zespołu podkreślona jest pionowymi akcentami budynków. Malowniczy wygląd nadają mu schodkowe wznoszące się szczyty frontów i wysokie strome dachy, upiększone wzorzystym dywanem kolorowej dachówki z motywami bukowińskiej ornamentyki ludowej. Zespół składa się z trzech korpusów, tworzących frontowy dziedziniec defiladowy. Czwarta strona oddzielona jest od ulicy ogrodzeniem. W jej centrum wzdłuż osi głównego skrzydła znajduje się monumentalna trójprzęsłowa brama. Po drugiej stronie głównego korpusu zachował się park krajobrazowy, w zachodniej części kompleksu rozmieszczono budynki gospodarcze. 
Rezydencja została silnie uszkodzona w czasie II wojny światowej. Kompleks odrestaurowano w latach 1957 - 1964 na siedzibę Państwowego Uniwersytetu Czerniowieckiego. 
Czerniowce - GŁÓWNY PAŁAC METROPOLITÓW (1864 - 1876), to ceglana, dwupiętrowa budowla, z wydzielonym ryzalitem wejścia centralnego i z wznoszącą się z prawej strony kopułą byłej cerkwi domowej. Ze wszystkich budynków kompleksu pałac jest najbardziej reprezentacyjny. Przyczynia się do tego skomplikowany rysunek i zdobione obramowania okien, liczne rzeźbione i ceramiczne detale dekoracyjne. Centralny ryzalit i frontowe elewacje wieńczą misterne schodkowe frontony. Wejście główne zaznaczone jest trójprzęsłowym łukowym portykiem, na który wychodzi balkon Sali Marmurowej. Na północnej fasadzie parkowej otwarte galerie łukowe na pierwszym piętrze. Czerniowce - GMACH SEMINARIUM, 1870 r., to dwupiętrowy budynek, zorientowany po osi wschód - zachód. Wewnątrz znajduje się korytarz z pomieszczeniami rozlokowanymi tylko po jednej jego stronie. Czołowe elewacje oraz ryzality ścian bocznych i zachodniej, zwieńczone są wysokimi schodkowymi frontonami. Dekoracji dopełnia barwny ornament stromych spadów dachu. Nakryte są one półkolistymi, krzyżowymi sklepieniami, ozdobione freskami, mozaiką z różnych rodzajów kamienia, rzeźbionymi detalami. Czerniowce - CERKIEW SEMINARYJNA, 1878 r. Połączona z gmachem seminaryjnym dwupiętrowym przejściem. Ceglana, na planie przedstawia rozciągnięty wzdłuż osi wschód zachód prostokąt z absydą i przylegającymi do niej po bokach półokrągłymi pomieszczeniami. Kopuła centralna na wysokim bębnie opiera się na czterech potężnych pylonach. Cztery przylegające do murów słupy podtrzymują narożne kopułki. Wewnątrz wiązkowate kolumny oddzielają wąskie nawy boczne od nawy głównej. Wnętrze zabytku wyróżnia się przepychem wykończenia, rzeźbą, pozłotą, malarstwem - wykonanym w stylu późno akademickim.
Czerniowce - Zespół Uniwersytecki Czerniowce - Zespół Uniwersytecki Czerniowce - Skansen Czerniowce - Skansen Ta dziura to wejście do jaskini. Jaskinia bez oświetlenia elektrycznego. Każdy dostał lampę akumulatorową
Jaskinia, wygladąją jak oczy

najbliższe galerie:

 
Czarnohora-II
1pix użytkownik mereks odległość 62 km 1pix
We  Lwowie  - 2
1pix użytkownik avkolyaskin odległość 62 km 1pix
Chumań /Umań/ Zofiówka
1pix użytkownik scipio55 odległość 73 km 1pix
Gorgany i okolice
1pix użytkownik mereks odległość 92 km 1pix
Ukraina. Nie zawsze zielona
1pix użytkownik dreptak odległość 141 km 1pix
Dawno temu na Majdanie
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 176 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 17.08.2008 22:04

To jak wrócisz do niej to stanowczo napisz koment przy ostatnich 3 zdjęciach /co to za "dziura"?/
hejka!

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 17.08.2008 14:46

Zgadzam się z Tobą. To była jedna z pierwszych moich galerii. Za kilka dni wrócę do niej i ...może będzie lepsza. Pozdrawiam.

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 17.08.2008 14:06

Spodziewałam się po tej galerii nieco więcej...kryjan niektóre komentarze zostały automatycznie poucinane bo były za długie. Zastanawiam się czy nie lepiej np. podzielić galerię na 2 miejsca, zwiększyć liczbę zdjęć i zaznaczyć dokładnie na mapie. Rozpieściłaś mnie tym Peterhofem...więc teraz czekam na coś równie udanego.Pozdrawiam;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!