m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (21):

 
Kościół stoi nieopodal pałacu Topkapi, naprzeciw wzorowanego na nim Błękitnego Meczetu, przy uroczym skwerze, w najstarszej części dawnego Konstantynopola. Obok zachowały się resztki pierwszego kościoła, który stał na tym miejscu od połowy IV w., spłonął w 404 roku. W 415 podczas panowania Teodozjusza II powstała w tym miejscu nowa świątynia, która znów została zniszczona podczas rewolty Nika 15 stycznia 532 roku, dając miejsce do popisu budowniczym Justyniana Wielkiego Wejście do kościoła od strony dawnego pałacu cesarskiego Narteks, po prawej potrójne wrota do nawy, przez środkowe miał prawo przechodzić jedynie cesarz... ...a to już wnętrze nawy, w rogu jedna z półkopuł, przy niej  dwa z ośmiu drewnianych medalionów zawieszonych u podstawy kolumny, na których umieszczono  osiem imion: Allaha, Mahometa, czterech pierwszych kalifów: Abu Bakra, Umara, Uthmana i Alego oraz dwóch wnuków Mahometa: Hasana i Husajna. Nad narteksem widnieje empora cesarzowej - tam zasiadała małżonka panującego, wnoszona po pochylni, wijącej się wewnątrz jednego z filarów.
Widok z empory cesarzowej na boczną ścianę nawy, dwa rzędy kolumn oddzielają nawę główną od bocznej i od bocznej empory. Kilka z kolumn na emporze, łącznie kolumn jest tu 107. Na łukach widać resztki mozaik. Pierwotnie kościół pokryty był niemal w całości mozaikami. Mozaiki figuralne zniszczono w okresie ikonoklazmu (726-843), Minbar - kazalnica, dodana przez muzułmanów po przekształceniu kościoła w meczet po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453r... ...i mihrab, czyli wnęka zwrócona w kierunku Mekki, umieszczona niesymetrycznie w apsydzie. W XVI w. przywieziono z Miletu i ustawiono w świątyni dwa olbrzymie marmurowe naczynia, w których przechowywano oliwę do lamp. Tylko w kilku miejscach przetrwały pod tynkiem, nałożonym przez Turków mozaiki. Tutaj Deesis z XIIIw...
... i detal - twarz Chrystusa. Najmniejsze kamyczki, z których układano mozaiki mają ledwo kilkumilimetrowe wymiary. Widok przez okno apsydy w kierunku minaretów Błękitnego Meczetu Jeszcze jedna mozaika - z XIIIw - Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu cesarza Jana II Komnena i jego żony Eirine. Kopuła nad główną nawą, 31,2 x 32,8 m. Do chwili wybudowania bazyliki sw. Piotra w Rzymie była to największa kopuła, jaką kiedykolwiek wzniesiono. Kapitele kolumn są pięknie rzeźbione. Jeden z minaretów, dobudowanych przez Turków w XVw.
Rzut oka na prawie 1500 lat historii z oddali... Hagia Sofia również pięknie wygląda o zmierzchu... ...i gdy w nocy przegląda się w zmarszczonej wiatrem wodzie... Zaczarowane miejsce!

najbliższe galerie:

 
Turcja , Istambuł cz. 2 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Stambuł baaaardzo spontanicznie. . .  Cz. II
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
STAMBUŁ - BŁĘKITNY MECZET.
1pix użytkownik agata odległość 0 km 1pix
Błekitny Meczet
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix
Stambuł - Sultanahmet - Topkapi
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
TURCJA - Wiosenny spacer po Stambule - cz.  I
1pix użytkownik madeleine odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
marafi użytkownik marafi(wpisów:61) dodano 24.01.2011 07:20

Świetny fotoblog, dokładne opisy fotek. Faktycznie najlepsze te nocne. Pozdro :-)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 10.02.2010 18:00

Pięknie przedstawiona okazała budowla.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 13.07.2008 14:56

Faktycznie magiczne 20 i 21 :) Co do zabytków to borek zgadzam się :) Wyczerpujące komentarze, choć w wykonanych zdjęciach (oprócz 20,21) czegoś mi brakowało...
Pozdrawiam cieplutko.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 13.07.2008 11:27

Te dwa nocne są naj.
hejka!

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 11.07.2008 23:16

Racja, w moim osobistym rankingu jest tak samo...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!