m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zwiedzanie rozpoczynamy przy Starej Bramie Lwowskiej która była od połowy XIXw. do niemal II wojny światowej zamurowana. Płaskorzeźby przedstawiają Jezusa ze św. Tomaszem Apostołem oraz dwa kartusze z herbem Zamojskich. Bastion VII - Nadszaniec stanowił potężną działobitnię wzniesioną w czasach Królestwa Kongresowego dla obrony północno-wschodniej części miasta. Renesansowo-barokowy kościół św.Mikołaja. Jest to dawna cerkiew grecko-ruska wzniesiona w XVII w. Podążamy w kierunku Rynku Wielkiego.Charakterystyczną cechą wielu kamiennic Zamościa są podcienie. Kamiennice przy Rynku Wodnym.
Główny akcent Rynku Wielkiego stanowi ratusz z 52-metrową wieżą zegarową. Obecna manierystyczno-barokowa budowla pochodzi z lat 1639-1651 kiedy to J.Jaroszewicz i J.Wolf rozbudowali projekt Bernardo Moranda ,głównego architekta Zamościa. Do wejścia wiodą wachlarzowe schody. Widok z tarasu przed wejściem. Pośrodku- hotel Orbis Zamojski. Rynek Wielki był jednym z największych XVI-sto wiecznych placów w Europie. Ma rozmiary 100x100 m. Z końca każdej pierzei wybiega równolegle ulica.
Jedna z nich Staszica, prowadzi w kierunku katedry.Tam się teraz udamy lecz na rynek jeszcze wrócimy aby posłuchać hejnału i bliżej przyjrzeć się kamiennicom. Późnobarokowa dzwonnica, wybudowana w XVII w. z której rozciąga się panorama miasta. Arsenał- Muzeum Barwy i Oręża. Pomnik Jana Zamoyskiego zaprojektowany przez krakowskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego, twórcy 
m.in. warszawskiej Nike. Pomnik ma łącznie 10 m wysokości. A to park miejski w stylu angielskim.
Znajdują się w nim elementy fortyfikacji oraz pozostałości fosy. Ten oryginalny, piętrowy dom ze spadzistym dachem zwie się Kropla Mleka. W okresie międzywojennym wydawano tu dziecim bezpłatnie mleko. Wracamy w kierunku rynku mijając ładnie odrestaurowane kamiennice. Także zaplecze kamiennic nawiązuje do historycznych wzorców.Często ulice połączone są małymi pasażami. Dama z kotkiem
A ten kot zdobi fronton gmachu Urzędu Miejskiego przy Rynku Solnym. Dawniej w gmachu tym znajdowało się więzienie, do czego nawiązuje płaskorzeźba przedstawiająca wagę, symbol Temidy. To kolejny przykład charakterystycznej zabudowy Zamościa - podcienie i drewniane nadbudówki.Ta kamiennica przy Rynku Solnym to hotel Senator. Dom Rabina. Synagoga zbudowana w latach 1610-1620, z inicjatywy Żydów aszkenazejskich. Pochodzili oni z terenów Polski i zajmowali się głównie rzemiosłem.
 Ulica Grodzka z widocznym w głębi nadszańcem. Ulica Bazyliańska. Jesteśmy znów na rynku. Na zdjęciu pierzeja ormiańska zwana tak od pierwszych właścicieli, wywodzących sie z tej grupy etnicznej. Kamiennica Pod Aniołem wzniesiona w latach 1632-34. Figura Archanioła Gabriela z lilią w ręku.
Kamiennica zwana Szafirową lub Pod Małżeństwem. Kamiennica Pod Madonną. Otrzymała swą nazwę od pięknej płaskorzeźby Madonny z Dzieciątkiem depczącej smoka. Zbudowana w pierwszej połowie XVIIw. urzeka bogatą barokową dekoracją fasady.
Kamiennica Pod Świętym Kazimierzem należała niegdyś do wójta Zamościa. Portal kamiennicy Turobińskiej. Budynek z ceglaną elewacją to kamiennica Linkowska. Opis na następnym zdjęciu. Takie eleganckie tablice są umieszczone przy wszystkich obiektach zabytkowych.To pomysł godny naśladowania. Rzymska bogini Minerwa w szyszaku. Podcienie ,czy jak ktoś woli arkady to cecha charakterystyczna rynku zamojskiego i jego otoczenia.
Tu przy hotelu Zamojski.
W południe z wieży ratuszowej rozlega sie hejnał, lecz tylko na trzy strony zgodnie z tradycją sięgajacą czasów J.Zamojskiego. Ordynat bowiem nie życzył sobie by pozdrawiano Kraków z którym Zamość konkurował. W 1992 roku Zamość uznano za zabytek rangi światowej i wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

najbliższe galerie:

 
Zamość- cmentarze
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
EUROFOLK – Zamość 2017
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Zamość w różnych odsłonach
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
EUROFOLK - Zamość 2012
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Zamość
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Zamojskie murale i graffiti (2)
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.10.2009 22:25

Obejrzałam twoją galerię z Lublina i pojechałam do Lublina. Teraz obejrzałam Zamość i co mam zrobić. Na dworze zimno, a do wiosny jeszcze kawał czasu.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 20.10.2008 15:40

Obszerne komentarze,przyjemnie się oglądało , swietne fotki * max

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 11.10.2008 09:22

Świetnie pokazane miasto. Na prawdę przyjemnie się oglądało tę galerię. Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2782) dodano 22.09.2008 23:54

Cała galeria da niezłym poziomie ale zdjecie nr 50 jest super - gratuluje !

labcio użytkownik labcio(wpisów:222) dodano 05.09.2008 10:29

Dobrze sobie dobrze zobaczyc co można zobaczyc podczas nastepnej mojej wycieczki
;]

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 13.07.2008 15:07

Bardzo ciekawie przedstawiona miejscowość- nawet nie wiem kiedy ukazało się 50-te zdjęcie :) Obszerne komentarze, fajny ten "pozujący" wróbelek.
Pozdrawiam cieplutko.

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 13.07.2008 10:25

Witam, dzięki za wizytę i komentarz.Jeśli chodzi o synagogę to Wikipedia mówi o inicjatywie Żydów aszkenazyjskich
zaś inne żródła nie podają.Pewnie trzeba sięgnąć po literaturę wyspecjalizowaną w tym kierunku.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!