m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
W kwietniu 2008 roku UAM oficjalnie zakończył rewaloryzację  wspaniałego pałacu Raczyńskich we wsi Zielonagóra. Uniwersytet, dzięki przeprowadzonym pracom rewaloryzacyjnym zyskał nowoczesny obiekt o wysokim standardzie. Pałac, przejęty przez UAM w 1989 roku w stanie daleko posuniętej dewastacji został dzięki wysiłkom władz uczelni przywrócony do dawnej świetności, stając się na powrót perłą architektoniczną Wielkopolski. Zakres prac był ogromny. Przywrócono pierwotny układ funkcjonalny pałacu, wyremontowano zabytkowy domek ogrodnika, ogrodzono część terenu. Wymienione zostały też wszystkie instalacje. Wcześniej odrestaurowano też obie oficyny oraz wzniesiono pawilon mieszczący salę konferencyjną na 100 osób oraz kuchnię i jadalnię. Warto wspomnieć, że wszystkie nasze starania spotkały się życzliwym wsparciem ze strony władz gminnych i powiatowych. Remont kosztował ponad 8 milionów złotych. Projekt w 75 procentach sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Proces pozyskiwania dofinansowania dla Projektu rozpoczął się w IV kwartale 2004 roku przygotowaniem wniosku aplikacyjnego i studium wykonalności oraz zebraniem dokumentacji technicznej i niezbędnych oświadczeń. Następnie przeszedł drogę weryfikacji formalnej oraz merytorycznej, zyskując najwyższe uznanie w ocenie panelu ekspertów. Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 4 sierpnia 2005 roku.
W pałacu znajduje się 10 apartamentów. Każdy ma swoją nazwę i kolor przewodni. Wnętrza razem z zewnętrznym krajobrazem, a więc wijącą się pod skarpą, na której stoi pałac, w tym rejonie szczególnie malowniczą, rzeką Warta, od frontu zaś pociętym, głębokimi jarami parkiem, stwarza wrażenie, że to niemal baśniowe miejsce. Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM mieszczący się w pałacu będzie miejscem organizacji konferencji, seminariów oraz imprez kulturalnych i oświatowych. Chętnie będziemy witać gości nie związanych z uczelnią, ale w tych samych celach.. Nie przewiduje się prowadzenia działalności typu hotelarskiego. Pałac co prawda nie może poszczycić się atrakcją na miarę „Białej Damy z Kórnika i nic w nim nie zakłóci snu odpoczywającym tam lub pracującym twórczo uczonym, jednak wiąże się z nim pewna legenda. Otóż „wieść gminna” niesie, że pałac połączony jest z pobliską parafią tajnym, poprowadzonym pod Wartą przejściem. Jak dotąd nie udało się jednak nikomu natrafić na jego ślad. To własnie w tym kierunku ma prowadzić ukryte podziemne przejście do kościoła. 
Podobną legendę można usłyszeć od starszych ludzi w pobliskich Wronkach, gdzie podziemne przejscie ma prowadzić z podziemi klasztoru frnaciszkanów na drugą stronę Warty. W ten sposób można było uciec przed wrogiem w razie oblężenie klasztoru. Widok na Wartę z wysokiej skarpy jest przepiękny.

najbliższe galerie:

 
Obrzycko
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Obrzycko - nad Samą
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Obrzycko - nad Wartą
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Kobylniki - pałac
1pix użytkownik robson odległość 5 km 1pix
Wilki w Stobnicy.
1pix użytkownik jotwu odległość 6 km 1pix
Gaj Mały :  pałac
1pix użytkownik papakredki odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 10.12.2008 18:12

Ładna, spokojna galeria. Szkoda, że na niektórych zdjęciach nie "wyprostowałeś" walących się budynków.
Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 23.10.2008 16:58

Lubię takie szczegółowe i dokładne galerie. Temat dogłębnie pokazany - technicznie także. Ocena Max - Pozdrawiam

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 23.07.2008 13:11

Dzięki, knfred i ptaq, staram sie jak mogę :-) Pozdro!

ptaq użytkownik ptaq(wpisów:57) dodano 23.07.2008 09:52

gratuluje robson...100 razy lepsza Zielonagóra od mojej.pozdrawiam

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 22.07.2008 18:21

To jest Twoja najlepsza galeria ! Gratuluję !
hejka!

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 22.07.2008 11:58

Dzięki, również pozdrawiam weterankę (chociaż nie wiem, czy można tam mówić o tak młodej dziewczynie :-) Tak, masz rację, te nowsze galerie z pewnością są lepsze. Pomijając kadrowanie, nowe są z pewnością lepsze technicznie - stare były robione na przedpotopowym kodaku-małpce, a potem skanowane na starym skanerze, co na pewno widać.

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 22.07.2008 10:41

witaj robson....przyznam ze ost, ogolnie NOWSZE galerie prezentuja znacznie lepszy poziom niz ten ktory pamietam sprzed niespelna dwoch lat.
takze wypada mi Cie pochwalic. widac duza starannosc.... podoba sie.
pozdrawiam weterana

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!