m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Idąc z części zdrojowej do części miejskiej Lądka nasz wzrok napewno przykują trzy krzyże na wzgórzu.Może by tam wejść? Pewnie że wejść!Tym bardziej że szlak tam prowadzący ... ... nie sprawi kłopotów nikomu,bo jest krótki i ... ... jest to łagodne podejście nie wymagające wiele wysiłku. Mimo swej niewielkiej wysokości 541 mnpm /120 m ponad miastem/ widok jest naprawdę ciekawy. Widać co prawda tylko miejską część Lądka Zdroju,ale na okolice widok jest wspaniały na czele z górującą Czarną Górą 1205 mnpm.
Z widocznymi na niej trasami narciarskimi oraz pobliskimi ... ... trasami na Żmijowcu.Polecem te,chociaż krótsze ale wyciągi szybsze. Jest cholernie zimno i wietrznie,ale co tam - idę dalej. Krzyże na górze wymieniane są co kilkadziesiąt lat.Jest to tradycja kontynuowana przez mieszkańców mimo niewiedzy o jej początkach.  Trzy krzyże stały na szczycie od niepamiętnych czasów i prawdopodobnie przez to wieczne trwanie i wymienianie o tym ... ... kto i dlaczego je ustawił nie ma pewnych informacji.Być może jest to wotum dziękczynne za cudowne ocalenie lub ...
...  pokuta za szubienicę która tu stała wg. siedemnastowiecznej ryciny. No tak !!! Ględziłem,i ględziłem,i szlak gdzieś zgubiłem. Według mapy za tym brzozowym laskiem jest jakaś dróżka więc w drogę. A za brzozowym laskiem ... ... wzgórze porośnięte świerkowym lasem ... ... za którym płynie sobie jakiś potok.
Płynie sobie rwącym nurtem  ... ... chlapiąc lodowatą wodą na boki i ... ... obmywa zaglądających w jego nurt ciekawskich. Resztę pracy wykonuje już dziadek mróz ... ... tworząc zimne ale piękne dzieła sztuki. Za strumieniem nadziałem się na kilka ...
... ekologicznych płotów odgradzających poszczególne ... ... działki w osadzie Ułęże. No i w końcu jest droga doprowadzająca do ... ... asfaltowej drogi prowadzącej do wsi Lutynia. Lutynia jest małą wioseczką położoną wzdłuż drogi z Lądka Zdroju która właśnie tu się kończy. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1346 r. Wówczas Lutynia należała do dóbr karpieńskich.
Około roku 1524 oraz 1559 r. próbowano w okolicy wsi prowadzić wydobycie rudy żelaza, ołowiu i srebra jednak szybko wydobycie zarzucono. W 1908 r. zamieszkiwało Lutynie 248 osób, najwięcej w porównaniu z innymi latami /w 2004 roku mieszkało w niej 68 osób/ Przez wieś przepływa Luty Potok który wije się cały czs przy drodze. Mniej więcej w połowie wsi stoi skromny kościółek pochodzący z 1784 roku pierwotnie pw. św. Barbary, patronki górników - obecnie św. Jana Nepomucena. W kościółku znajdują się organy które w 2005 roku,po 30 latach ruiny odbubował i następnie nagrał na nich płytę Julian Gembalski. W czasie okupacji, w jednej z nieistniejących już chałup mieściła się głęboko zakonspirowana placówka wywiadu Armii Krajowej która zajmowała się ...
... zbieraniem wiadomości i przerzucaniem ludzi,głównie narodowości żydowskiej na teren Czech.Placówkę prowadziło małżeństwo Józefa i Elżbiety Matejczyków- powstańców śląskich Co prawda we wsi jest kilka odnowionych domów a nawet kwatery do wynajęcia jednak ogólnie wieś jest w opłakanym stanie. W Lutyni kręcono sceny do polsko-czechosłowackiego filmu o Werwolfie Zagłada Poziomkowego Dworu 
To już ostatnie zabudowania,za nimi droga się kończy ale można iść dalej do przejścia granicznego. Na tym wzgórzu znajdują się zabudowania niedokończonej kopalni i zakładu przeróbki rud ołowiu Nowy Filip.Niestety nie dotarłem tam. To pozostałości po dawnych czasach gdy na granicach były szlabany i drobiazgowe kontrole.
A tak wygląda to teraz,tablica informująca że wjeżdżamy na teren Republiki Czeskiej i wszystko ! Przełęcz Lądecka 665 mnpm. Do Czech zabiorę Was innym razem /tylko nie mówcie że do czech macie za darmo/.Jednak teraz wracamy do Lądka - Graniczną Drogą Królewską. Ostatnie spojrzenie na dolinę Lutego Potoku w której to znajduje się Lutynia. Czynny kamieniołom bazaltów koło Lutyni.Widok z jednej ze skał w Skalnym Wąwozie. A to ten sam kamieniołom ale widziany z Borówkowej Góry 900 mnpm. Lech i Czech kiedyś placówka straży granicznej a obecnie Ośrodek Obsługi Turystyki i Szkoleń.
Ooooo !To właśnie tam zgubiłem żółty szlak,ale widać tak musiało być.

najbliższe galerie:

 
Lech i Czech - galeria dedykowana;-)
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Polskie miasta - LĄDEK ZDRÓJ
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Lądek Zdrój i okolice,  luty 2019r - cz. I
1pix użytkownik satan odległość 3 km 1pix
Lądek Zdrój i okolice,   luty 2019r - cz.  II
1pix użytkownik satan odległość 3 km 1pix
SZzD* 2 - Lądek Zdrój
1pix użytkownik knfred odległość 3 km 1pix
Lądek,okolice - Dzielec
1pix użytkownik knfred odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
milena użytkownik milena(wpisów:48) dodano 23.08.2010 19:09

Należy Ci się uznanie za ten lądkowy cykl,który podjąłeś mimo niesprzyjających warunków pogodowych.Podoba mi się taka szczerość przekazu z odwiedzanych miejsc - mam na myśli te półruiny.Dlatego stawiam 10 pkt.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 04.01.2010 09:19

Ależ straszne zadupie - dotrwaliśmy do końca galerii dzięki Twoim komentarzom - nie rozumiemy dlaczego chciałeś pokazać taką Polskę - cieszymy się że mieszkamy w większej miejscowości - zdecydowanie bliżej ludzi.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 28.07.2008 15:09

wmp57 - nie bój nic !
Z tego WSPPZ to się uśmiałem !
Myślę że zadupiowi tę się trochę należy.
hejka!

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2305) dodano 28.07.2008 14:56

Kurcze, może trochę przeholowałem.
Przepraszam.
Chociaż, nie wydajesz mi się obrażalski.
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2305) dodano 28.07.2008 14:54

Zdecydowanie naj - wstęp.
Za dużo nijakich kadrów.
Czasem mam wrażenie, że uciekasz przede mną...
W statystykach... oczywiście, WSPPZ ( czytaj:
Wielce Szanowny Piewca Polskiego Zadupia inaczej KNFRED )

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 28.07.2008 14:34

jedrek masz 100% racji !
Było tak zimno i wietrznie że nie chciało mi się "ustawiać" odpowiednich ujęć.
hejka!

jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 28.07.2008 12:13

Moja technika idę i pstrykam.Zimowy strumień jest ok.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!