m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W Wadowicach jest  Plac Solidarności na którym znajduje się taki piękny pomnik, a oto słowa Jana Pawła II najwiekszego Papieża z Rodu Polaków: 

Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej! nie ma przyszłości człowieka i narodu. 
(Sopot, 5 czerwca 1999) Miasto położone na Pogórzu Śląskim nad rzeką Skawą. Liczba ludności: 19 500 (2007). Stolica powiatu wadowickiego, leżąca wzdłuż trasy międzynarodowej biegnącej z Krakowa (oddalony o 50 km) przez Cieszyn do Brna .
Na zdj. herb Wadowic na froncie Bazyliki Mniejszej Ofiarowania NMP, teraz nieco zmieniony ponieważ dodano do wizerunku dwa klucze Piotrowe W roku 1919 na pierwszym piętrze w domu przy ul Kościelnej 7 zamieszkali przyszli rodzice Ojca Świętego Jana Pawła II, Karol Wojtyła i jego żona Emilia z Kaczorowskich oraz ich 13 letni syn Edmund .Rodzina zajęła dwa pokoje z kuchnią.
Na zdj. zegar słoneczny widziany z okna Wojtyłów ,który przypomina że ,,czas ucieka wieczność czeka 18 maja 1920 r. urodził się tam ich drugi syn ,Karol Józef ,Papież Jan Paweł II. Jego siostra zmarła wkrótce po urodzeniu, zaś brat Edmund wyjechał po maturze na studia do Krakowa i potem , jako lekarz w Bielsku B.umarł zarażony szkarlatyną 6 grudnia 1932r. Po śmierci matki 13 kwietnia 1929 r. Karol wraz z ojcem mieszkali w pokoju z kuchnia .Latem na początku 1938 roku Karol Wojtyła opuścił w raz z ojcem Wadowice,by studiować polonistykę w Krakowie. Ul.Kościelna Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
Wejście na dziedziniec Muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II mieszczące się w Jego domu rodzinnym Ekspozycja przedstawiająca szaty, droga  od Kapłaństwa do Papiestwa Od strony północnej znajduje się kaplica Świętej Rodziny Charakterystyczne jest, iż w miejsce Joachima jest figurka św. Jan Kantego - profesora Akademii Krakowskiej. 

 W kaplicy tej jest kamienna, barokowa chrzcielnica ze złotą pokrywą, zwieńczona krzyżem. To właśnie przy niej 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony Karol Wojtyła, przez ks. Franciszka Żaka - kapelana wojskowego.
 Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny 
 Najstarsza wzmianka o kościele w Wadowicach pochodzi z roku 1325. Wadowice były filią parafii w Mucharzu. Decyzją biskupa z 1335 roku włączono wadowicki kościół do parafii Woźniki. 
Początkowo był on mały i drewniany. W 1440 roku doszło do wielkiego pożaru miasta w którym spłonął również kościół. Budowę świątyni murowanej rozpoczęto w połowie XV wieku. Z tego okresu pochodzi obecne prezbiterium.
18 maja 1726 roku kościół zostaje zniszczony przez drugi pożar miasta. W latach 1792 - 1798 wybudowano nowy przez majstra murarskiego Franciszka Sosnę - w stylu późnobarokowym, z wieżową fasadą frontową. 29 września 1808 roku konsekracji odbudowanej świątyni dokonał ks. bp Andrzej Rawa-Gawroński. 

Wnętrze Bazyliki W prezbiterium uwagę przyciąga odnowiony i ozdobiony polichromią ołtarz główny 
z wizerunkiem patronki świątyni - Maryi Panny z Dzieciątkiem, której postać zdobi srebrna szata. Interesujące są malowidła polskich świętych, którzy przypominają Ewangelię ośmiu błogosławieństw. 

Tu wszystko się zaczęło....
na zdj. figura Jana Pawła II na tronie papieskim naturalnej wielkości wykonana w drewnie lipowym W lewej nawie bazyliki od strony plebanii znajduje się kaplica, w której umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowany przez Ojca Świętego - Wadowiczanina - w dniu 16 czerwca 1999 roku podczas trzeciej wizyty w rodzinnym mieście. Od świątyni kaplica oddzielona jest czarną kratą, na której umieszczony jest herb papieski i napis Totus Tuus oraz liczne wota składane przez wiernych w dowód wdzięczności za otrzymane łaski. Cudowny obraz znajduje się na środku neogotyckiego ołtarza zbudowanego w 1903 roku. W rogu obrazu umieszczony jest złoty, papieski różaniec. Pomnik Papieża Jana Pawła II przed Bazyliką z widokiem na Urząd Miasta Wadowic w początkowych latach jako Szkoła Podstawowa do której uczęszczał Karol Wojtyła
O Janie Pawle II napisano już tysiące o ile nie miliony słów, że był wspaniały, że wielki, że kochał ludzi. Wszystko to prawda, oczywista oczywistość, dlatego trudno jest dodać od siebie coś nowego i nie banalnego. Karol Wojtyła był człowiekiem, który miał wizję wynikającą z ewangelii, wizję świata uniwersalnego bez granic i podziałów na ludzi lepszych i gorszych. Traktował wszystkich jednakowo z taką samą uwagą i miłością. Dla mnie najważniejszą jego cechą była emanująca od niego dobroć i ciepło, które jak fala rozchodziło się pomiędzy ludzi obojętnie czy spotykał się z nimi w wąskim gronie czy też na wypełnionych po brzegi stadionach czy łąkach. Napisane jest jaką miarką zmierzysz taką będzie ci odmierzone i co posiejesz to zbierzesz i oto w dniach ostatnich jego życia, a także po śmierci świat oddał Karolowi całą miłość i dobroć, którą od niego otrzymał. Bo cóż innego jak nie miłość kazała tym nieprzebranym tłumom stać godzinami u progu bazyliki św. Piotra, aby pożegnać się z papieżem. Był ciągle z nami Przez całe ćwierc wieku, Karmił nas naukami, Nie zapomniał o żadnym człowieku. O chorym i kalekim, O biednym i zapomnianym, O bliskim i dalekim. Na zdj.  pomnik Papieża Jana Pawła II przed Bazyliką z widokiem na centralny plac poświęcony Jego godności.
 Karol Wojtyła, od młodości postawiony w obliczu konfrontacji tradycyjnego chrześcijańskiego światopoglądu najpierw z nazizmem, a potem z marksizmem, szedł od początku swej duchowej drogi śladami biblijnego Mędrca. Tak jak Koheleta, Karola Wojtyłę interesował przede wszystkim człowiek, a nie „obrona wiary ojców” czy też działanie „w interesie Szacownej Instytucji”. Centrum Wadowic Centrum Wadowic Pl.Jana Pawła II. Ul.Adama Mickiewicza którą dochodzimy około 300m od rynku do Państwowego Gimnazjum im. Marcina Wadowity gdzie uczęszczał Karol Wojtyła.
Wadowice można zwiedzać szlakiem związanym z życiem Karola Wojtyły. W roku 1938 Karol Wojtyła skończył Państwowe Gimnazjum im. Marcina Wadowity, po czym bez egzaminów wstępnych, do czego upoważniało go celujące świadectwo maturalne, rozpoczął studia polonistyczne na wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie przeniósł się wraz z ojcem. Tam też kontynuował swoją rozpoczętą jeszcze w szkole przygodę z teatrem i literaturą. Po raz pierwszy o wstąpieniu do seminarium duchownego Karol Wojtyła pomyślał w roku 1941, kiedy umarł jego ojciec. W październiku 1942 roku wstąpił do tajnego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej i na również tajny Wydział Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.Po zakończeniu wojny seminarium wyszło z ukrycia. Karol Wojtyła do roku 1946, jako asystent, prowadził seminaria z historii dogmatu. 1 listopada 1946 został wyświęcony przez Księcia Metropolitę kardynała Sapiehę na księdza. Swoją pierwszą mszę - tzw. mszę prymicyjną - odprawiał w Krypcie św. Leonarda w krakowskiej Katedrze na Wawelu. Jeszcze w tam samym miesiącu wyjechał na dalsze studia do Rzymu Reprezentacyjna ul Zatorska ,ostatnio odrestaurowana Rynek główny Stary Rynek
Karmelici bosi osiedlili się w Wadowicach w 1892 r. W latach 1897-1899 zbudowali z czerwonej cegły trzynawowy neoromański kościół i południowe skrzydło klasztoru, do którego w 1928 dobudowano fragment skrzydła zachodniego, a w latach 1934-1936 skrzydło północno-zachodnie.
Kościół pw. Św. Józefa - od 19 marca 2004 r. będący sanktuarium św. Józefa - jest także ośrodkiem kultu Matki Bożej Szkaplerznej. W marcu 2004 r. łaskami słynący obraz św. Józefa został ozdobiony Pierścieniem Papieskim Jana Pawła II. 
W sanktuarium znajdują się relikwie św. Rafała Kalinowskiego (1835-1907), założyciela i pierwszego przełożonego klasztoru, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1991 r. w Rzymie, a w klasztorze jest dostępna cela, w której żył i umarł św. Rafał. 
Karmelitańskie Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowe „Na Górce” im. Jana Pawła Wielkiego, poświęcone przez o. Alojzego Arostegui, przełożonego generalnego Zakonu, i otwarte w 2005 r., przejęło pomieszczenia Niższego Seminarium. Służy pielgrzymom i tym, którzy pragną pogłębić swoje życie religijne. Posiada ponad 100 miejsc noclegowych i sale konferencyjne. 
Podstawowe wyposażenie sanktuarium (ołtarze, ambona, stacje drogi krzyżowej) pochodzi z pracowni Ferdynanda Stuflessera w Tyrolu. W 2004 r. w niszach nawy głównej wymalowano podobizny świętych, błogosławionych i sług Bożych z zakonu Karmelitańskiego. 
Szkaplerz Karmelitański który otrzymał w młodych latach Karol Wojtyła i nosił go do końca swego życia jako Papież Jan Paweł II.
Tablica pamiątkowa z słowami Papieża na temat szkaplerza W ołtarzu Matki Bożej jest sarkofag z relikwiami bł. Alfonsa Marii Mazurka (1891-1944), wychowawcy Niższego Seminarium w latach 1920-1930, potem przeora w Czernej, beatyfikowanego w gronie 108 polskich Męczenników II wojny światowej w 1999 r. 
Parafia pw. św. Piotra Apostoła obejmuje południowo-wschodnią część Wadowic od ul. Poprzecznej i Lwowskiej, z osiedlami: Kopernika, Pod Skarpą, Parkowym.Dzieje parafii i kościoła św. Piotra Apostoła w Wadowicach są krótkie, ale ogromnie bogate, bo ściśle związane z osobą Jana Pawła II. Wkrótce po wyniesieniu na Stolicę Piotrową Wielkiego Wadowiczanina -Metropolity Krakowskiego Księdza Kardynała Karola Wojtyły -zrodziła się idea budowy w Wadowicach nowej świątyni upamiętniającej to wielkie wydarzenie. Jego uroczysta konsekracja odbyła się w dniu 14 sierpnia 1991 r., w czasie drugiej wizyty Jana Pawła II w Wadowicach. Na placu przed kościołem Ojciec Święty odprawił uroczystą koncelebrowaną Mszę św. i wygłosił homilię, której motywem były słowa wyznania Piotrowego z Ewangelii św. Mateusza: Tyś jest (Chrystus) Mesjasz, syn Boga żywego  Po bokach ołtarza figura Matki Bożej Fatimskiej, ofiarowana przez bpa Leirii z Fatimy i ks. kardynała Marię Andrzeja Deskura, poświęcona i ukoronowana przez Jana Pawła II w 1991 r., tron papieski z tegoż roku, dar Cechu Rzemiosł Różnych w Wadowicach oraz portret Ojca Świętego pędzla J. Hagnera (1992), dar prof. dra T. M. Janowskiego z Krakowa (1994). W przedsionku akt erekcyjny, kamień z Bazyliki św. Piotra, Kościół pw. św. Piotra Apostoła od strony Golgoty
Po zamachu na Placu św. Piotra w dniu 13 maja 1981 r. intencja wotywna została rozszerzona. Nowy kościół pod wezwaniem św. Piotra Apostoła miał być wotum wdzięczności za wybór i ocalenie Ojca Świętego. Idea budowy świątyni została zrealizowana w latach 1984-1991. W lutym 1984 roku Ks. Kardynał Franciszek Macharski - inspirator i architekt duchowy świątyni zwrócił się do prof. dr hab. inż. arch. T. Przemysława Szafera w Krakowie o opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu sakralnego przyszłej parafii. Nawet Urząd Piotrowy niczego w tej perspektywie nie zmienił: ten papież nie tyle bronił Kościoła przed wszelkimi rzeczywistymi czy też wyimaginowanymi wrogami, co sam wdzierał się brawurowo, niczym Boży husarz, na teren przeciwnika, aby wyrywać posępnym krainom mroku i śmierci kolejnych ludzi, grupy społeczne i narody, na podobieństwo Chrystusa zstępującego do otchłani.Na zdj.park modlitewny na zapleczu świątyni Panorama widziana z Golgoty Golgota Stacje Drogi Krzyżowej na Golgocie Ul. Lwowska która prowadzi z Krakowa i Kalwarii Zebrz. przez centrum Wadowic do Bielska i Cieszyna.
Zachęcamy wszystkich, którzy wypoczywają w różnych zakątkach naszego kraju, by zainteresowali się, czy w okolicy są miejsca upamiętniające Jana Pawła II. Wciąż twórzymy polską mapę pamięci o Ojcu Świętym!
Na zdj. tablica pamiątkowa na froncie Bazyliki NMP.w rodzinnych Wadowicach - Życie Papieża ważniejsze niż jego słowa.

- Papież napisał 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji oraz 43 listy apostolskie. - Pontyfikat Jana Pawła II obfituje w wiele uroczystości, podczas których papież beatyfikował lub kanonizował córki i synów wielu narodów katolickich. 
- Niestrudzony Pielgrzym, docierający w najodleglejsze dla Stolicy Apostolskiej rejony świata 
- Papież Jan Paweł II to największy podróżnik wśród papieży. 
- Pontyfikat Jana Pawła II jest drugim co do długości w dziejach Kościoła.

najbliższe galerie:

 
Wadowice
1pix użytkownik vipepol odległość 0 km 1pix
Wadowice w przeddzien 3 rocznicy
1pix użytkownik esperanca58 odległość 0 km 1pix
Wadowice
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Wadowice
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Kalwaria Zebrzydowska
1pix użytkownik esperanca58 odległość 3 km 1pix
Dworek Emila Zegadłowicza
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 02.08.2008 12:04

Ok.Przyjęte.Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 02.08.2008 11:25

masz rację jedrek : jak zatwierdziłam wpis zauważyłam ,że jest rodzaju męskiego - myślałam, że nikt nie zwróci uwagi i nie poprawiałam a tu patrz :)) Pozdrawiam

jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 02.08.2008 11:03

doris,jak mam to rozumieć:A ja jestem wegetarianinem i czułam się jak na wycieczce z przewodnikiem.Przy wędlinach jesteś mężczyzną,wycieczki kobietą.Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 02.08.2008 10:55

Oddałeś klimat tego miejsca , bardzo bogate komentarze, czułam się jak na wycieczce z przewodnikiem :) Oceniamy tutaj również jakość zdjęć i dlatego 9. Pozdrawiam

jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 02.08.2008 08:13

Wielkie Dzięki.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!