m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Szybenik rzadko jest przedstawiany jako kierunek turystyczny. Tymczasem ma wiele uroku. Z daleka z nad czerwonych dachów widać kopułę, napewno jest to kościół, ale ... Nabrzeże Klasztor Franciszkanów. Kompleks składa się z kościoła św. Franciszka i zabudowań klasztornych. Wybudowany został w drugiej połowie XIV w. w stylu gotyckim. W XV w. dobudowano kaplicę św. Krzyża kryjącą organy z 1762 r. W klasztornej bibliotece przechowywane są iluminowane kodeksy, z których najstarszy pochodzi z XI w., a także cenne dokumenty dotyczące przeszłości miasta. Katedra św. Jakuba Teraz kilka zdjęć uliczek, idziemy w labiryncie wąskich uliczek,
Kościół św. Jana. Gotycko-renesansowa świątynia wzniesiona w drugiej połowie XV w. Mieści się przy Trgu Ivana Pavla II.
Dzwonnica ukończona została w połowie XVIII w. Wielka kamienna tarcza zegara pochodzi z 1648 r. Był to pierwszy publiczny, mechaniczny zegar w Szybeniku. Na uwagę zasługują także schody przy południowej ścianie z balustradą. Co to jest? - miska dla kotka, a to dla pieska.
Cerkiew Muzem Tu mieszkał Gioacchino Rossini, kompozytor włoski, twórca 39 oper. Już widać katedrę św. Jakuba, a... ... naprzeciwko jest - Ratusz. 
Duży renesansowy budynek wzniesiony w latach 1533-1536. Na parterze, który ozdabia imponujący portyk kolumnowy, mieściły się niegdyś miejskie biura. Na piętrze, zajmowanym obecnie przez restaurację, znajdowała się sala posiedzeń. W 1943 r. budynek został zniszczony w czasie alianckich nalotów. Po wojnie odbudowany. Katedra św. Jakuba. Znajduje się w centrum miasta, przy placu Trg republike Hrvatske. Należy do nielicznych budynków, które nie zostały przebudowane na przestrzeni wieków. Każdy jej fragment odnowiono przy użyciu kamienia wydobytego z dawnych kamieniołomów. Stanowi doskonały przykład przenikania się stylów gotyckiego i renesansowego.
Wznoszenie katedry rozpoczęto w 1431 r. na miejscu dawnej świątyni romańskiej, pod nadzorem włoskich.
Prace zakończono w 1536 r. W 2001 r. katedra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kopuła katedry doznała poważnych uszkodzeń w czasie wojny w 1991. Skutki tych zniszczeń zostały już całkowicie usunięte. Portal główny Wnętrze Katedry św. Jakuba, inne niż do tej pory widziałam. Surowe, szare, ponure, ale robiące niesamowite wrażenie.
Po wojnie 1991 roku, zaczęto renowację od czyszczenia. Ile to lat potrwa? Obiekt jednak wart tego. Prezbiterium Ambona Katedra św. Jakuba. Zakończyliśmy zwiedzanie z przewodnikiem, mamy czas wolny - 1.30, chwila zastanowienia co robić, ...
...gdzie iść, wybieram górującą fortecę św. Anny Forteca św. Anny i kościółek św. Mikołaja Z grupy prawie 50-cio osobowej idziemy ... dwie, i jedna myśl, czy wystarczy nam czasu na wejście i powrót. Schody, wąskie uliczki, schody, schody i ... kuchenne zapachy, jest akurat pora obiadowa Jak zobaczyłam taką panoramę - przecież bez nas nie odjadą Widok z fortecy św. Anny wzniesionej przez Wenecjan w XV wieku Widok ze św. Anny na miasto i wybrzeże
Widok ze św. Anny Mury fortecy św. Anny a w oddali twierdza Subicevac Widok z fortecy św. Anny na katedrę św. Jakuba
W jakim tempie wracałyśmy? Zostało na tyle, żeby zrobić jeszcze zdjęcie. Dziękuję za spacer i pozdrawiam.

najbliższe galerie:

 
KRKA
1pix użytkownik jo_ta odległość 12 km 1pix
KRKA - raj wodospadów
1pix użytkownik gregy odległość 12 km 1pix
W górę rzeki Krka
1pix użytkownik dsk odległość 12 km 1pix
Wodospady rzeki Krk
1pix użytkownik jedrek odległość 12 km 1pix
Chorwacja 2007-Park Narodowy Rzeki Krka
1pix użytkownik metuzalech odległość 12 km 1pix
Chorwacja ,  Park  Narodowy  Krka .
1pix użytkownik warusek odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 25.10.2009 14:55

Kiedyś spędzałam tam urlop. Wiem, że to może trochę dziwny wybór gdyż w mieście nie ma plaży tylko betonowe nadbrzeże.
Było jednak świetna bazą wypadową /w pobliżu są np wodospady na rzece Krka/.
Poza tym miasto jest piękne, a nasze codzienne nocne wędrówki na twierdzę jeszcze długo będę pamiętać.
Polecam wszystkim wyjeżdżającym do Chorwacji.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 06.02.2009 23:13

zbik - trochę trwało, uzupełniłam moją galerię. Zapraszam i pozdrawiam.

zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 29.12.2008 20:43

Trochę mało zdjęć, chociażby tych dotyczących kościoła św. Jakuba. A już na pewno czekałem na charakterystyczny widok "frontowy" ze schodów, którymi się wchodzi i te .... głowy (rzeźby) wyrażające każda inny stan emocji.
Ogólnie OK. Oddaje atmosferę miasta.
Pozdrawiam.

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 14.08.2008 07:52

kryjan: zdarzały się takie przypadki i z tego co wiem trzeba interweniować u administracji portalu, gdyż tylko oni mogą to naprawić.Pozdrawiam.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 14.08.2008 02:11

Może ktoś mi pomoże. Dlaczego po utworzeniu tej galerii nie wyświetla się autor oraz nie mam tego w swojej galerii? Tworzyłam tak jak poprzednie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!