m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Baszta Lontowa, obecnie nazywana Basztą prochową, jedyny obiekt średniowiecznego systemu obronnego, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości. W elewacji od strony parku znajdują się otwory strzelnicze.
Pierwszy rzut okiem na bazylikę. Skwer między bazyliką a ratuszem. Ratusz neogotycki z XIX w., który stanowi wizytówkę miasta, wyglądem przypomina średniowieczny zamek, o czym świadczą wieże i blanki strzelnicze. Wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, natomiast w podziemiach o gotyckich sklepieniach, mieści się kawiarnia muzyczna. Pomik 1000-lecia, powstały na 1000-lecia chrztu Polski.
Ratusz - powstał w XIV wieku, w centrum miasta. Ozdobiony jest 5 małymi wieżyczkami i jedną strzelistą główną wieżą. Podczas oblężenia w 1807 roku został całkowicie zniszczony , zachowały się tylko gotyckie piwnice i część narożnika z kamiennymi filarami. W latach 1829-32 wzniesiony został nowy gmach ratusza, w/g projektu Schinkela. Dzisiaj ratusz jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. W Kołobrzegu mamy tzw. Nową Starówkę. Jest to ciekawy zaspół budunków o zabytkowym układzie ulic, który rozciąga się na zachód od Ratusza. Architektura jedynie udaje starą zabudowę. Tak wygląda fasada bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jej budowę bazyliki rozpoczęto w 1280 r., w 1301 r. najważniejszą inwestycją w mieście była budowa kolegiaty, w 1718 r. na wieży kolegiaty zainstalowano dzwon, wybijający kwadranse. Na pamiątkę wielkich wojen: trzydziestoletniej, siedmioletniej i z roku 1807, które najbardziej zrujnowały miasto, w części wieżowej wmurowano kule armatnie z tych okresów. W 1958 r. przywieziono tryptyk Ostatnia Wieczerza, stanowi on ołtarz główny. W 1967 r. odbyły się tu uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski z udziałem prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. W październiku 1985 r. do portalu głównego zostały wstawione drzwi ze scenami ewangelicznymi.
10 czerwca 1986 r. papież Jan Paweł II podniósł kołobrzeską konkatedrę do godności bazyliki mniejszej. 23 kwietnia 1990 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp poświęcił pomnik arcybiskupa Marcina Dunina. Wnętzre bazyliki. Nad Parsetą.
Muzeum Oręża Polsakiego - pod chmurką. Odnowiona kołobrzeska starówka. Pierwotnie gotycki zbudowany ok. 1364 r., później przebudowywany, został zniszczony w czasie oblężenia w 1807 r.; w latach 1829-1832 na jego pozostałościach i z wykorzystaniem zachowanych fragmentów (jeden z narożników, piwnice) wzniesiono nowy, neogotycki według projektu K. F. Schinkla, przypominający wyglądem średniowieczny zamek o obronnym charakterze. Posiada 5 małych wieżyczek i jedną strzelistą główną wieżę. Ratusz jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. O godzinie 9:00, 15:00 i 18:00 można usłyszeć hejnał miejski.
Przed II wojną światową przed ratuszem znajdował się pomnik Fryderyka Wilhelma II - po wojnie rozebrany, ale przez kilkanaście lat jego postument wykorzystywany był jako trybuna honorowa; obecnie przed ratuszem znajduje się pomnik - kula ziemska obracająca się na poduszce wodnej.
W pobliżu latarni cumują statki wycieczowe, np. Pirat, którymi można odbyć krótki rejs po Bałtyku. Latarnia ma wysokość 26 metrów. Zasięg światła wynosi  29,6 km. Latarnia znajduje się przy wejściu do portu, zbudowana na prawym brzegu Parsęty, przy początku falochronu ochraniającego wejście do portu. Z centrum Kołobrzegu należy się kierować na północny zachód w stronę portu. Historia latarni w Kołobrzegu sięga XVII wieku. Wieże były wielokrotnie przebudowywane. Obecna budowla w 1981 roku przeszłą kapitalny remont, zmieniono soczewkę o średnicy 50 cm na nowy, obrotowy zestaw reflektorów halogenowych, zmieniono stare drewniane schody wewnątrz wieży na metalowe.
Turyści mogą zwiedzać latarnia, bilet kosztuje około 3 złotych Piękne panie mogą sobie zrobić fotkę z autentycznymi marynarzami. Początki latarni sięgają początków XVIII w. Obecna budowla, wzniesiona na forcie z 1770 r. przy wejściu do portu i jednocześnie przy ujściu Parsęty do Bałtyku, pochodzi z roku 1947, ma wysokość: 26 m, zasięg światła: 29,6 km.
Latarnia jest również e pomnikiem zwycięstwa nad Niemcami (tablica ze słowami: Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość... (do 1992 roku: ...o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej)) oraz zabytek architektury. Po kapitalnym remoncie w latach 1979-1981 została udostępniona dla zwiedzających.
Plaża w pobliżu latarni. Słońce chyli się ku zachodowi - widok z latarni morskiej.
Statki wycieczkowe przy wyjściu z portu. Widok na Kołobrzeg z latarni.

najbliższe galerie:

 
Kołobrzeg - wybrane obiekty
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Kołobrzeg
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Będąc w Kołobrzegu
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Kołobrzeg wrześniowy
1pix użytkownik maniana odległość 0 km 1pix
Kołobrzeg
1pix użytkownik wojtek odległość 1 km 1pix
Kołobrzeg 2009
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 07.08.2017 21:05

na starówce do 2013 r. zmiany są raczej nie zauważalne :)

zima-2009 użytkownik zima-2009(wpisów:347) dodano 10.03.2009 22:52

A ja, zupełnie inaczej pamiętam Kołobrzeg. Spędzałam w nim każdy wolny weekend w latach panieństwa....przyznam,że rozczarowała mnie trochę ta galeria.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 25.08.2008 19:45

Zdjęcia są dzienne, ale wieczorne, tak jak w tytule - robione między 18-tą a 20-tą godziną. Wieczór to pora dnia, a nie nocy :-) Nie miałem statywu, żeby robić zdjęcia w nocy o akceptowalnej jakości. Zgadzam się z Tobą, knfred, że nowa starówka nie ma za grosz klimatu i jest kiczowata. Starówka, jak sama nazwa mówi, powinna być stara! :-)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 25.08.2008 09:37

Nowa starówka to kicz !
A tak wogóle to tytuł galerii sugeruje że zobaczymy zdjęćia przy blasku nocnych świateł,
a tym czasem to dzienne zdjęcia.Szkoda.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!