m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Z Góry Oliwnej można podziwiać wspaniałą panoramę Starego Miasta otoczonego murem z tradycyjnymi dzielnicami: chrześcijańską, ormiańską, muzułmańską i żydowską. W krajobrazie Starego Miasta najbardziej charakterystycznym elementem jest Kopuła na Skale, uważana za jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamskiej. Na drugim planie widoczna jest Bazylika Grobu Bożego. Kopuła na Skale - przykrywa skałę, na której - według Biblii - Abraham chciał złożyć w ofierze swego syna Izaaka. Z tej samej skały według wierzeń muzułmanów Mahomet miał dostąpić wniebowstąpienia w czasie swojego objawienia. Nie jest to typowy meczet, a raczej rodzaj pomnika. Budowę ukończono w 691 r n.e. Meczet Al - Aksa jest największą świątynią muzułmańską w Palestynie (mieści 30 tys. wiernych) i jest jedną z najważniejszych na świecie. Wzniesiona na pamiątkę nocnej podróży Mahometa do tronu Bożego zwanej Al - Isrā. Kaplica Dominus Flevit (Pan Zapłakał) - stoi w miejscu gdzie zgodnie z tradycją Chrystus opłakiwał los Jerozolimy. Ciekawa jest architektura tej budowli przedstawionej jako łza. Na Górze Oliwnej znajduje się najstarszy i największy na świecie cmentarz żydowski. Ciekawym zwyczajem jest kładzenie na grobie kamyków zamiast kwiatów (to zwyczaj z czasów gdy żałobnicy na pustyni usypywali kurhan z kamieni).
Cerkiew św. Marii Magdaleny - zbudowana w 1885 roku przez cara Aleksandra III dla uczczenia swojej matki. Kolejny charakterystyczny element krajobrazu Jerozolimy. Pielgrzym czy mieszkaniec Jerozolimy? Getsemani, Ogrójec - dosłownie „tłocznia oliwek”, tradycyjnie tłumaczone jako „ogród oliwny” Niektórzy twierdzą, że drzewa te mogą pamiętać czasy Chrystusa. Bazylika Agonii, zwana Kościołem Wszystkich Narodów. Położona jest w ogrodzie Getsemani nad skałą, na której modlił się Chrystus w noc pojmania. Budowę świątyni finansowało konsorcjum 12 narodów - stąd 12 kopuł ozdobionych godłami tych państw. Brama Złota - jedyna prowadząca bezpośrednio na teren wzgórza Świątynnego. To przez nią Chrystus wjeżdżał do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Pozostaje zamurowana od czasów średniowiecza w oczekiwaniu na koniec świata - kiedy do miasta wejdzie Mesjasz.
Góra Syjon - leżąca na południowy wschód od Starego Miasta ma szczególne znaczenie dla Żydów, Chrześcijan i Muzułmanów. Znajduje się tu Wieczernik i miejsce zaśnięcia  Marii Panny. Tutaj także umiejscowiony jest grób Dawida miejsce kultu zarówno Żydów jak i muzułmanów. Kościół Zaśnięcia NMP - zwieńczony wysoką dzwonnicą i kopułą dominuje na Górze Syjon. Minaret meczetu Nebi Daoud i dzwonnica Kościoła Zaśnięcia NMP. Zakamarki na Górze Syjon mają swój niepowtarzalny klimat. Prawosławni pielgrzymi. Nie można zapomnieć o łączności ze światem. Wieczernik (coenaculum - jadalnia) - uchodził za miejsce spożywania Ostatniej Wieczerzy. Znajduje się ponad grobem króla Dawida.
Ha-Kardo (Cardo) - główna ulica (a właściwie, to co po niej zostało), na osi północ-południe w rzymskim garnizonie wybudowanym po zburzeniu Jerozolimy w 70 r n.e.. W okresie wypraw krzyżowych była to główna ulica handlowa. Wzgórze Świątynne - to tutaj w starożytności na jego terenie znajdowała się żydowska Świątynia. Obecnie znajdują się tam święte miejsca muzułmanów: Kopuła na Skale i  meczet Al - Aksa. Poniżej widoczne Święte miejsce Żydów - Ściana Płaczu. Ściana Płaczu - zwana też Murem Zachodnim jest jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego pozostałością Świątyni Jerozolimskiej. Ortodoksyjni Żydzi? Menora wykuta ze szczerego złota - ponad 600 kg, kopia zaginionego oryginału, czeka na swoje miejsce. Dawniej znajdowała się w zburzonej Świątyni Jerozolimskiej Faceci w czerni.
W okolicach Bramy Damasceńskiej. W obecnym kształcie pochodzi z czasów Sulejmana Wspaniałego. Moim zdaniem najpiękniejsza. W arabskiej części Jerozolimy. Kościół św. Anny - wzniesiony w stylu romańskim przez krzyżowców w 1140 r. Kościół słynie nie tylko z pięknej architektury, lecz również ze wspaniałej akustyki. Via Dolorosa - droga cierpienia, biegnąca uliczkami Jerozolimy. Łuk Ecce Homo nawiązujący do słów Piłata „Oto Człowiek”. Stacja III drogi krzyżowej - z polskim akcentem, gdyż została odnowiona dzięki staraniom ks. Stefana Pietruszki - Jabłonowskiego i hojności polskich żołnierzy i emigrantów.
Stacja VIII w zaułku arabskiej uliczki. Izraelscy żołnierze są niestety nieodłączną częścią krajobrazu i raczej szybko się to nie zmieni. Bazylika Bożego Grobu znajduje się w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w miejscu, gdzie znaleziono domniemany grób Jezusa Chrystusa.
Jest to miejsce niezwykłe - nie ma chyba na świecie drugiego takiego sanktuarium, w którym osobne miejsca i nabożeństwa mieliby przedstawiciele tylu wyznań chrześcijańskich.
Pierwszą budowlę w tym miejscu zbudowano za zgodą cesarza Konstantyna I Wielkiego. Poświęcona w 336 r. Dziedziniec przed Bazyliką Grobu Bożego. Dzisiejszy kształt budowla przybrała w czasie przebudowy dokonanej przez krzyżowców po zdobyciu Jerozolimy. Prawa brama wejściowa została zamurowana po zdobyciu Jerozolimy przez Muzułmanów w 1187 r. IX stacja Drogi Krzyżowej - obnażenie z szat. Schody prowadzą na Kalwarię do Kaplicy Obnażenia Jezusa z Szat.
Kapitele kolumn portalu wejściowego. Po wejściu do Bazyliki po prawej stronie znajduje się kaplica Kalwarii, miejsce ukrzyżowania Chrystusa. Zbudowano ją na skale, dla tego wznosi się 5 m nad posadzką świątyni. Fragment srebrnego prawosławnego ołtarza znajdującego się nad miejscem śmierci Chrystusa. Ozdobne lampy na Kalwarii. Lampy nad Kamieniem Namaszczenia. Kamień namaszczenia, na którym według tradycji miano złożyć ciało Chrystusa po śmierci.
Komora Grobu Chrystusa. Wejście do rotundy Anastasis (zmartwychwstania), wewnątrz której znajduje się Kaplica Grobu Bożego. Kaplica Ormiańska - w miejscu, skąd  trzy Marie obserwowały ukrzyżowanie Chrystusa. Katholikon, czyli Chór Grecki, dawniej chór kanoników  Grobu Bożego. Kościół w kościele. Koptyjska Kaplica św. Michała Archanioła. Na dachu Bazyliki Grobu Bożego, znajduję się grobowiec Etiopskich mnichów.
Modlący się mnich. Cytadela Dawida - twierdza turecka z XVI w., wraz z murami miejskimi.

najbliższe galerie:

 
Jerozolima w Szabat
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Jej Wysokość, Jerozolima
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Jerozolima - dzielnica muzułmańska
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
Jerozolima - na styku islamu i judaizmu
1pix użytkownik michal1988 odległość 0 km 1pix
Al-Haram asz-Szarif Wzgórze Świątynne
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Jerozolima mistyczna
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
wagabunda użytkownik wagabunda(wpisów:14) dodano 24.01.2014 01:27

Piękne. Ale ciekawa broda na zdjęciu nr 8!

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 29.01.2011 12:29

Hej!
Wspaniała wędrówka po Jerozolimie. Dziękuję za powrót wspomnień, emocji i tego wszystkiego co towarzyszyło mi kiedy i ja odwiedzałam to wyjątkowe miejsce.
Piękne zdjęcia zawsze ogląda się z dużą przyjemnością.

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 14.03.2010 12:40

Bardzo dobre zdjęcia. Pozdrawiam :)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 25.11.2009 16:44

Cudownie się mam to oglądało i jeszcze do tej galerii wrócimy ponownie

felix użytkownik felix(wpisów:87) dodano 16.11.2008 16:33

Świetne zdjęcia i bardzo dokładny opis - prawdziwy ilustrowany przewodnik po Jerozolimie. Gratulacje!

mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 07.10.2008 20:35

Dobre zdjęcie ze świetnym komentarzem.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2230) dodano 09.09.2008 20:05

Pięknie pokazane z precyzyjnym komentarzem- wszystko wydaje się bardziej ciekawe i zrozumiałe-pozdrawiam.

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 03.09.2008 21:29

...........................................na wielkie tak..........zachecajaco.pozdrawiam

taddd użytkownik taddd(wpisów:51) dodano 18.08.2008 20:53

Za miesiąc tam sie wybieram i Twoja galeria przybliża mi tamte klimaty i wprowadza w atmosferę.... dzieki. Już nie mogę się doczekać

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 18.08.2008 11:44

Dobre zdjęcia i komentarz. Taką Jerozolimę pamiętam. Gratuluję i pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1406) dodano 16.08.2008 21:08

To już kolejna galeria z Jerozolimy, ale dzięki opisom ogladam ją z dużym zainteresowaniem. Brawo.

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 16.08.2008 19:31

Dziękuję za sympatyczne komentarze. Cameron, w twojej uwadze jest odrobina racji. Przy zmianie rozdzielczości zdjęcia pogorszeniu ulega nieco jego ostrość. Użycie od czasu do czasu filtra wyostrzającego jest wskazane, o czym nie zawsze pamiętam. Pozdrawiam.

krushyna użytkownik krushyna(wpisów:396) dodano 16.08.2008 14:46

Z pełnym przekonaniem 10, poza tym ta menora taka niepozorna, a taka ciężka. Zdumiewające.

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 15.08.2008 23:53

Świetny opis...w 100% przewodnikowy. Zawsze galerie z tego miejsca mnie nudziły, a tu przystępnie zaprezentowany temat. Niektórym zdjęciom brakuje jednak trochę ostrości...może warto poprawić w jakimś edytorze??? Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 15.08.2008 22:31

Bardzo, bardzo podoba mi się "Twoja" Jerozolima....Należą się aż dwie dychy :) Pozdrawiam

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 15.08.2008 22:21

Menora rzeczywiście waży ponad pół tony. Tyle tylko, że do jej zrobienia użyto "tylko" 45 kilogramów 24 karatowego złota.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 15.08.2008 21:28

Ta menora ma naprawdę 600 kg ?
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!