m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Surrealizm, znany inaczej nadrealizmem, to kierunek w sztuce, który powstał we Francji w 1924r. W założeniach miał to być bunt przeciwko klasycyzmowi, realizmowi, empiryzmowi, racjonalizmowi, utylitaryzmowi i konwencją w sztuce. W malarstwie  założeniem surrealizmu było wyrażenie wizualne percepcji wewnętrznej.
Artyści starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości. Częto były to wizje groteskowe, z pogranicza jawy, snu, fantazji, haluzynacji. Celem surrealizmu było osiągnięcie spontaniczności artystycznej. Czołowym przedstawicielem tego nurtu w malarstwie był Salvador Dali - urodzony w Katalonii w mieście Figueres w 1904r. W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharką. Gdy miałem siedem - Napoleonem. Odtąd moja ambicja nie przestawała rosnąc, podobnie jak moja mania wielkości. - tak o sobie powiedział Salwador Dali, na dowód zaś swoich słów sam stworzył w 1974r. w rodzinnym mieście własne muzeum. Teatro Museo Dali zostało urządzone z pozostałości teatru, który został zbombardowany podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej. Wybór miejsca był nie przypadkowy gdyż, jak twierdził Dali, całe jego życie było teatrem.
Symbolem początku i życia było dla Dalego jajko i chleb. Stąd też fasadę muzeum wieńczy zaprojektowana przez artystę attyka w kształcie olbrzymich jaj. Natomiast ceglasto-czerwone ściany pokryte sa żółtymi, ulepionymi z gliny katalońskimi chlebkami,  a figurki rycerzy spoglądający z dachu i balkonu na głowach mają bagietki. Muzeum zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz jest szokujące. Malarz sam je zaprojektował i dopilnował wszelkich szczegółów wystroju. W patio muzeum stoi Deszczowa taksówka.
Na masce cadillaca (autentyczny samochód - wyprodukowano tylko 10 takich egzemplarzy, mieli je m.in Clark Gable i prezydent Roosevelt) stoi rzeźba królowej Ester. W cadillacu wśród wijącego się bluszczu siedzą kukły pasażerów. Po naciśnięciu specjalnego guzika - oblewa ich woda. Ściany patio zdobią dziwne rzeźby oraz manekiny przypominające złote statuetki Oscara. A także czaszki słonia i krokodyla, skamienieliny z Pirenejów, latarnie z paryskiego metra, a także szuflady z biurek urzędu miejskiego. Na wysokiej kolumnie z opon samochodowych zainstalowana została autentyczna łódź rybacka.
Należała ona wcześniej do ukochanej żony Dalego - Gali.Do muzeum została przytransportowana po jej śmierci. Z patio wychodzi się na dawną scenę teatru. Przykryta została szklaną kopuła, wzorowaną na powiększonym oku muchy. Po lewej stronie sceny stoi obraz Gala spoglądająca na Morze Śródziemne. Obraz w odległości dwudziestu metrów przemienia się w twarz Abrahama Lincolna. Ściany sceny udekorowane zostały licznymi obrazami i rzeźbami. Na ścianie za sceną teatru wisi olbrzymi obraz...
przedstawiający żonę artysty... Galę. Po prawej stronie sceny mamy salę, w której są liczne instalacje - w tym Twarz Mea West - mogąca służyć jako surrealistyczne mieszkanie. Jestem siedliskiem geniuszu - zwykł tak o sobie mówić Dali. Aby być surrealistą trzeba spędzić całe swoje życie na malowaniu oczu i nosów. Zabronił interpretować swych dzieł, ale muzeum zatrudnia dzisiaj przewodników, którzy niezmordowani starają się interpretować dzieła mistrza,
wskazując ukrytą symbolikę obrazów, kompleksy i obsesje oraz powiązania z Freudem, np.: tak często występujące u Dalego kule inwalidzkie symbolizować mają impotencję. Na szczęście wiele dzieł mistrza pozostaje nieodgadniona i tajemnicza. Twórczość Dalego jednych zachwyca, dla innych jest zbyt kontrowersyjna. Jedni widzą w Dalim geniusza,
inni zręcznego kuglarza Nie ulega wątpliwości, że był swego rodzaju fenomenem. Przedstawiał wizje rodem z innego świata jako zjawisko rzeczywiste i namacalne. Nie sposób się nudzić w Teatro-Museu Dali. Nie trzeba być miłośnikiem twórczości Dalego, aby w muzeum tym dobrze się bawić. Każdy szczegół przyciąga uwagę, czy to nogi łóżka,  czy też lampa wykonana z łyżek. Szkoda tylko, że nie ma jego największych prac, jak choćby Uporczywość pamięci, który to obraz uchodzi za symbol surrealizmu.
W Teatro-Museu Dali znajduje się jednakże przeszło 360 prac , co stanowi jedną trzecią  dorobku artystycznego Dali. Żeby zobaczyć obrazy, które były dla Dalego najważniejsze, należy zejść do podziemia. Tam w obitej czerwonym pluszem , mrocznej sali, zwanej Skarbcem znajdziemy: portrety żony Gali, w tym słynną Ledę atomową Chleb w koszyku
Dali powiedział, że każdy jego obraz jest więcej wart niż wszystkie obrazy Picassa. Prochy malarza i jego żony spoczęły w krypcie pod sceną. Płyta nagrobna jest zadziwiająco skromna, jest jakby świadectwem tego, iż Dali, pomimo całego tego szaleństwa,  był również normalnym człowiekiem.

najbliższe galerie:

 
Figueres - Museum Dali
1pix użytkownik maja-maja odległość 0 km 1pix
Figueres,Hiszpania
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Figueres (Hiszpania)
1pix użytkownik romario odległość 0 km 1pix
Hiszpania-Figueres
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Figueres -muzeum szalonego ekscentryka
1pix użytkownik alexia944 odległość 1 km 1pix
Figueres
1pix użytkownik magdus odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 27.05.2012 20:58

Świetna galeria:) interesująca, do tego bardzo fajne zdjęcia:) dzięki za przypomnienie tego niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju miejsca:) dla mnie bez dwóch zdań Salvador Dali był geniuszem:)
pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 27.05.2012 20:07

Bardzo mi się podobało:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.11.2010 16:50

Byłam, widziałam, podziwiałam i dobrze wiem jak trudno zrobić zdjęcia w tym teatrze. Pokazałaś to co najważniejsze prezentując zdjęcia z bardzo dobrym komentarzem. Pozdrawiam :)

michol użytkownik michol(wpisów:114) - Użytkownik usunięty. dodano 14.09.2008 11:18

nie jestem specjalistą w fotografowaniu ale tu widzę duże braki w kadrowaniu ,chodzi mi o to ,ze nie są ciekawe

inka użytkownik inka(wpisów:55) dodano 25.08.2008 22:06

Dałam 10 z miłosci do Salvadora -ale nie tylko :)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 21.08.2008 20:36

Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy z "wszechstronnosci" Dalego./obrazy,rzeżby,lampy,instalacje/
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!