m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Oczywiście widok z latarni morskiej W 1807 twierdza Kołobrzeg (Festung Kolberg) została oblężona przez wojska Napoleona. Polskie oddziały na Kołobrzeg prowadził płk Sułkowski (przyszły generał dywizji, odznaczony Krzyżami Virtuti Militari i Legii Honorowej). Komendantem twierdzy był hrabia pruski, major Gneisenau, późniejszy feldmarszałek, bohater bitwy pod Waterloo w 1815 roku. Miasto broniło się aż do podpisania traktatu pokojowego w Tylży, który zakończył wojnę. Wydarzenie to urosło w Prusach do rangi legendy, sam Gneisenau otrzymał awans na podpułkownika i zyskał znaczną sławę jako dowódca; o bohaterstwie obrońców, naziści nakręcili w 1943 roku film Kolberg w reż. Veita Harlana. Decyzją króla Prus twierdza została zlikwidowana w 1872 roku, rozpoczęła się rozbiórka fortyfikacji i stopniowo zaczął się zmieniać charakter miasta. W 1830 r. powstał pierwszy zakład kąpieli solankowych.
W 1859 r. Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem. Szybki rozwój uzdrowiska nastąpił po utraceniu przez miasto statusu twierdzy. W roku 1899 został otwarty - wzniesiony staraniem ówczesnego burmistrza Joachima Kummerta i rady miasta - wspaniały dom zdrojowy (Strandschloß). W czasie I wojny światowej Kołobrzeg wraz ze swoimi sanatoriami i domami wypoczynkowymi przekształcił się w wielki szpital wojskowy.
W 1933 roku wysoką liczbę głosów otrzymała tu NSDAP Adolfa Hitlera, który został honorowym obywatelem miasta i jest nim do dziś.
Molo w Kołobrzegu zostało oficjalnie otwarte 19.06.1971 roku. Zbudowane zostało przez gdańską Hydrobudowę z żelbetonu. Ma 220 metrów długości i 9 metrów szerokości. Jest najdłuższą żelbetonową konstrukcją tego typu w Polsce. Pomost spacerowy znajduje się około 4,5 metra nad poziomem morza, i zakończony jest kilkupoziomową głowicą. W listopadzie 1944 roku rozkaz Führera ogłosił ponownie Kołobrzeg twierdzą (Festung Kolberg), będącą częścią systemu Wału Pomorskiego. Już od zimy zaczęły się przygotowania do obrony. Pierwszy atak na twierdzę Armia Czerwona przypuściła 4 marca. 8 marca do walki weszła 6 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego, której natarcie zostało odparte. W następnych dniach weszła do walki 3 Dywizja Piechoty oraz pododdziały saperów. Żołnierze niemieccy, wspomagani często przez cywilów, bronili się fanatycznie. 12 marca gen. Popławski wprowadził do walki ciężkie czołgi, dodatkowe siły artylerii oraz polską 4 Dywizję Piechoty. 14 marca po południu Polacy przerwali walkę na skutek ogromnych strat w ludziach. Wystosowana do niemieckiego dowódcy twierdzy (Fritz Fullriede) propozycja zaprzestania walk została odrzucona. 5 marca Niemcy wprowadzili do walki przybyłe drogą morską ze Świnoujścia bataliony Kell, jednak nie zapobiegło to zdobyciu przez Polaków czerwonych koszarów, parowozowni i sforsowania brzegu Wyspy Solnej. Ostatecznie Niemcy skupili swoje wysiłki na obronie portu. 16 marca walki przeniosły się na dworzec kolejowy (tu działał m.in. niemiecki pociąg pancerny Eisenbahn-Panzerzug Nr.72A którego dowódcą był Hptm. Gerhard Roeming) oraz w rejon fabryki farmaceutycznej i toru wyścigów konnych. 17 marca nocą Niemcy po kryjomu opuścili główny pas obrony, pozostawiając tam nieliczne oddziały markujące silną obronę, i rozpoczęli ewakuację swoich wojsk drogą morską. 7 Pułk Piechoty zdobył dworzec kolejowy i nad ranem dotarł do morza. Większość żołnierzy niemieckich zdołano ewakuować do Świnoujścia
Podczas działań wojennych w 1945 (Bitwa o Kołobrzeg) Kołobrzeg został doszczętnie zniszczony, 95% zabudowy obrócono w ruinę. Zniszczeń dopełniły działania Armii Czerwonej. Po 14 dniowych walkach, 18 marca 1945 Kołobrzeg zdobyły przez I Armię Wojska Polskiego oraz wojska radzieckie (wojska I Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka ZSRR Gieorgija Żukowa). Punktem zwrotnym było ściągnięcie ze zdobytego wcześniej Koszalina baterii katiusz (zwanych też organami Stalina), po 60 seriach wystrzelonych w kolegiatę (60 razy 16 pocisków = 960 rakiet) została ona zniszczona, a oddziały polskie mogły wejść do śródmieścia. Ostatnim punktem oporu Niemców był Fort Ujście, na którym obecnie stoi wieża latarni morskiej. Ostatnim komendantem Twierdzy Kołobrzeskiej był generał major Afrika Korps Fritz Fullriede. W marcu 1945 roku po raz ostatni użyty został relikt nowożytnej Twierdzy Kołobrzeg - galeria strzelecka (Batardeau), potężna tama, która zamykając bieg rzeki Parsęty spowodowała zalanie okolicznych terenów półmetrową warstwą wody, co znacznie utrudniło podejście wojsk pod miasto. 300-letnie Batardeau zostało wysadzone w 1987 roku przez wojsko polskie w czasie oczyszczania koryta Parsęty z lodu; planowana odbudowa nigdy nie doszła do skutku, a zabytkowy materiał uległ rozproszeniu. Po wojnie Kołobrzeg przyłączono do województwa szczecińskiego, w roku 1950 został włączony do nowo powstałego województwa koszalińskiego. Od roku 1999 siedziba powiatu w granicach województwa zachodniopomorskiego. Dnia 30 września 2006 Kołobrzeg otrzymał honorową flagę Rady Europy. Kołobrzeg znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Akt zaślubin był symbolem dostępu do morza, a dokonał go żołnierz - kapral Franciszek Niewidziajło, pomnik na pamiątkę tego faktu stoi w nieco innym miejscu. Drugie w historii miasta zaślubiny Polski z morzem odbyły się w marcu 1945 r. m. Przed pomnikiem stał mim udający greckiposąg.
Przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem można kupić ciekawe i bardzo cenne obrazy ;-) Zakonnice na tle mola podziwiają zachód słońca.
Nikeórzy nawet filmowali zachód słońca profesjonalną kamerą. Na końcu mola jest przystań dla małych statków spacerowych. Na 40-sto minutowe rejsy zaprasza m/s Monika, ceny biletów normalny 15,-zł, ulgowy 10,-zł.Wejście na molo jest płatne: bilet normalny 2,- zł ; ulgowy 1,-zł, bezpłatnie w miesiącach październik - marzec.
Pierwsze molo spacerowe w Kołobrzegu  powstało w 1881 roku, zwane było początkowo passage. Zbudowane było z drewna w kształcie litery T, naprzeciw Pałacu Nadbrzeżnego miało niecałe 100 metrów długości. Na końcu mola była przystań dla małych statków spacerowych, najpierw żaglowych, później motorowych. Pałac Nadbrzeżny i molo nie przetrwało II wojny światowej. Statki wycieczkowe wypłynęły na ostatni rejs przed zapadnięciem zmroku. Ostatnie promienie zachodzącego słońca odbijają się w szybach restauracji przy latarni morskiej.

najbliższe galerie:

 
Kołobrzeg
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Nad polskim Bałtykiem
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Kołobrzeg 2009/2
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Bałtyk zimową porą - Kołobrzeg
1pix użytkownik violkad odległość 0 km 1pix
Kołobrzeg dzielnica nadmorska
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Kołobrzeg - plaża
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 27.11.2018 22:57

Zibi, myślałem, że to słońce, ale może to faktycznie wybuch jądrowy? ;-)

zibi1955 użytkownik zibi1955(wpisów:30) dodano 27.11.2018 13:48

Zdjęcie nr-16,17,18 ta jasna plama to wybuch jądrowy ?

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 26.08.2008 08:51

Pewnie, że się lubimy z Cameron. To znaczy ja lubię się i Cameron lubi się ;-)To tylko takie żarty, oceny są dla mnie sprawą drugorzędną, najważniejszy jest komentarz i na żadne noże nie pójdziemy (zwłaszcza, że lubię tę złośliwą Cameron). Rozumiem, że Cameron nie lubi morza, ja też nie przepadam, ale jak już byłem to trochę popstrykałem. To prawda, że „jeszcze się taka nie narodziła by każdemu dogodziła" czy jak to tam mówią. A może i by się znalazła taka (osoba), która by każdemu dogodziła, nie znam wszystkich :-) Jednak to byłby tylko wyjątek potwierdzający regułę. Pozdro.

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 25.08.2008 22:05

Cameron to mnie uspokoiłaś bo już myślałem, że z Robsonem pójdzie "na noże". Jak pewne zauważyłaś jestem stosunkowo "świeżym" więc dopiero poznaje całą aktywną społeczność ale według mnie każdy powinien oceniać wedle własnego gustu i nie robić nic po złości a tym bardziej zapatrywać się na inne oceny i komentarze. Dla mnie ocena nie jest wykładnikiem. Osobiście staram się każda swoją galerię przedstawić tak jak ja to widzę a czy to się jednemu podoba a innemu nie to już sprawa indywidualna. W końcu jak to powiadają "...jeszcze się taki nie narodził, by każdemu dogodził..." pozdr.

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 25.08.2008 21:50

Wujryszard odniosłeś mylne wrażenie. ;-) Lubimy się z robsonem, no przynajmniej ja go lubię;-) Pozdrawiam

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 25.08.2008 21:41

HEJ HEJ...!!! czy to jest jakiś WYŚCIG SZCZURÓW ?! Robson,Cameron po Waszych komentarzach takie odniosłem wrażenie.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 25.08.2008 20:57

No tak, Kołobrzeg z pewnością nie jest tak atrakcyjny jak Rzym :-) Ale im więcej zrobię zdjęc, tym trudniej mi kasować te słabsze i umieścić np. tylko 10 fotek z 200 zrobionych.Taki już jestem. :-) Cameron, jak nie z tych, którzy mszczą się za słabą ocenę conajmniej tak samo słabą. Takie postępowanie uważam za dziecinadę, a po drugie nie mam jakiegoś za przeproszeniem "pierdolca" na punkcie średniej ocen za galerię. Nie obiecuję, że wejdę na Twoje Capri, ale jeśli to zrobię, ocenię galerię normalnie, tak jak zawsze (czyli na 4 możesz liczyć ;-)

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 25.08.2008 20:08

Galeria knfreda z palmiarni ma tą przewagę, że tam komentarz jest ciekawy i nie ma go w nadmiarze. Robson to nie moja złośliwość...tylko zastanawiam sie czy nie widzisz, że te galerie w porównaniu z poprzednimi są słabe. Zrobienie galerii tylko po to, żeby mieć kolejną w rankingu to kiepski pomysł. Uważam, że ciekawiej by było zrobić 1 galerię z Kołobrzegu. Byłam tam i uważam, że nie ma tam aż tak wiele atrakcji...to nie Rzym...tylko zatłoczone monstrum;-( Oceniam tak jakie mam odczucia. Będziesz mógł sobie za chwilę odbić na mojej Capri;-)Pozdrawiam

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 25.08.2008 19:58

Dzięki, wujryszard, Ty jeden potrafiłeś tak naprawdę mnie docenić ;-) Cameron, zdecydowanie nie lubisz morza i robisz się złośliwa ;-) Bez obaw, nie będzie Kołobrzegu nocą, przynajmniej na razie. To co, niby mój komentarz jest słaby? Z pewnością jest obszerniejszy niż ten do palmiarni. Takie kadry jakie krajobrazy, nad morzem nie są zbyt urozmaicone. Knfred, masz rację, trafiają się podobne ujęcia, nawet chciałem z 5 zdjęć wykasować, ale nie chciało już mi się przestawiać komenatzry do zdjęc. I to był błąd :-(

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 25.08.2008 19:37

Wiele podobnych zdjęć marnuje czas oglądających.
hejka!

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 25.08.2008 00:29

Będzie Kołobrzeg rankiem, nocą i w południe? Albo ja nie lubię morza albo jest już ten temat totalnie nudny. Kołobrzeska galeria przebija palmiarnię knfreda (tam przynajmniej komentarz jest niezły). Trudno zrobić dobrą galerię znad morza...tu moim zdaniem się nie udało. Sztuczne rozszczepienie tematu, te same ujęcia, kiepskie kadry...robson minusujesz...chyba się zakochałeś;-(Pozdrawiam

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 24.08.2008 22:45

straszyli tym globalnym ociepleniem no i widzę, że to prawda bo palmy już nad Bałtykiem rosną(zdjęcie24;)
Choć skupiłeś się tylko wokół latarni to i tak mi się podoba. Bardzo miłe i ciepłe zdjęcia. pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!