m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Rynek Staromiejski ze Świątynią Matki Boskiej przed Tynem w tle. Jest to najstarszy rynek w Pradze. Dominantą jest Ratusz Staromiejski oraz wywołujący największe wrażenie gotycki budynek sakralny z XIV-XVI stulecia. Rudolfinum (Dom Artystów). W tym neorenesansowym budynku pierwotnie znajdowała się galeri obrazowa, zbory muzealne i sala koncerowa. Następnie służył Zgromadzeniu Narodowemu, aby od 1946 r. stał się siedzibą Filfarmonii Czeskiej. Główna sala - Sala Dvoraka - jest słynna w świecie dzięki corocznym koncertom festiwalu muzycznego Praska Wiosna. Ratusz Staromiejski z orlojem założony w 1338 r. jako siedziba samorządu Starego Miasta Na orloju (początek XV w.) podczas odbijania każdej godziny pomiędzy 9.00-21.00 godz. pojawia się 12 apostołów, w dolnej części umiejscowona jest płyta kalendarzowa ze znakami zodiaku od Józefa Manesa. Wschodnie skrzydło neogotyckie ratusza zostało zniszczone w 1945 i już nie odrestaurowane. Idąc w stronę Mostu Karola mijamy Hotel przy Złotej Studni ....
.... oraz mnóstwo knajpek i sklepików z pamiątkami. Staromiejska Wieża Mostowa stanowi bramę wejściową na Most Karola od Starego Miasta. Najładniejsza brama gotyckiej Europy, jest dziełem huty dworskiej. Ma bogate deoracje rzeźbiarskie, tj. figury świętych oraz herby ziem czeskiej korony w czasach panowania Karola IV. Tuż po prawej stronie bramy stoi pomnik Karola VI. Malostranskie wieże mostowe wieńczą most. Mniejsza wieża jest romańska, pochodzi z XII wieku. Wyższa, późnogotycka jest o 200 lat młodsza (1464). Domy na Hradczanach są nie tylko pięknie przyozdabiane, ...  ... ale również okazal i dostojnie wyglądają.
Katedra św. Mikołaja - barokowa budowla kopułowa zdobiona obrazami freskowymi i rzeźbam. Jak większość zabytków tego pięknego miasta niedostępna w całości dla obiektywów. Jeden z wielu kościołów Pragi. Uliczki wiodące na Prazsky Hrad są dość strome, gdyż dzielnica Hradczany leży na zachodnim wysokim brzegu Wetławy. Zamek Praski. Jedna z budowli kompleksu pałacowych, urzędowych, sakralnych, fortyfikacyjnych oraz mieszkalnych zabudowań we wszystkich stylach architektonicznych. ... ... Jest to narodowy zabytek kultury, symbol długowieczności państwa czeskiego. Od założenia pod koniec IX stulecia rozwija się bez przerwy przez tysiąc i sto lat! Katedra św. Vita - gotycki kościół katedralny, symbol duchowy państwa czeskiego.
Został założony w 1344 r. przez Jana Lucemburskiego oraz jego synów Karola i Jana Henryka. Budowa katedry trwała blisko 600 lat a definitywnie została zakończona dopiero w 1929 r. .... .... a już trwają prace konserwatoryjne. Oprócz cennych dekoacji artystycznych, kaplicy św.Wacława i grobowca czeskich królów są w podziemiach ułożone klejnoty koronacyjne, których niestety nie miałam okazji zobaczyć :( Areał Praskiego Zamku zozciąga się wokół trzech dziedzińców a powierzchni 45 ha. Pierwotnie był siedzibą czeskich książąt i królów, od 1918 roku jest siedzibą prezydenta. Widok na Stare Miasto przy pięknym, nieco pochmurnym zachodzie Słońca robi wrażenie :)
Pomnik pamięci powojennej ... Most Karola jest najstarszym dochowanym praskim mostem, zbudowany w 1357 roku za panowania Karola IV, z trzema wieżami i galerią 30-tu, w przeważającej mierze barokowych posągów. Most Karola, a tuż za nim Starmiejskie Młyny. Widok na Prazsky Hrad ze strony Starego Miasta przy zachodzie Słońca... ... oraz Most Karola. Kolejny praski kościół - św. Salvatora, znajdujący się naprzeciwko Staromiejskiej Wieży Mostowej.

najbliższe galerie:

 
Złota Praga
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Praga - ze starego albumu
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Czeskie hlavní město-Praha
1pix użytkownik moneeq odległość 0 km 1pix
CZ: Praga - wieczorny spacer przed świętami
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Praga w dzień
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
Praga
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
adam73 użytkownik adam73(wpisów:6) dodano 23.03.2009 18:41

hejka!!! całkiem spoko wygląda Praga.pozdrawiam cię serdecznie:)

lapsica użytkownik lapsica(wpisów:6) dodano 28.08.2008 14:38

Już naprawiłam swój jakże niewybaczalny błą ;) Sama też uwielbiam galerie, do których są komentarze. Niemniej to zawsze zajmuje sporo czasu. Bo aby galeria była naprawdę baaardzo interesująca niezbędny jest skrupulatny i wyczerpujący opis. Tak więc mogłabym rzec, że specjalnie dla Ciebie knfred uczyniłam to. Mam nadzieję, że teraz jest ok.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 28.08.2008 14:19

Oj knfred - Ty tylko te komentarze i komentarze - czy nie przytrafiło Ci się kiedyś spacerowac ulicami jakiegoś miasta nie zastanawiajać się nad obiektem, któremu akurat robisz zdjęcie, bo Ci się ten obiekt podoba?
P.S.
Podoba mi się zdjęcie 24.

lapsica użytkownik lapsica(wpisów:6) dodano 28.08.2008 12:02

:) Zapewne nie, postaram sie w najblizszym czasie uzupelnic komentarze ...

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 28.08.2008 10:06

lapsica - czy myślisz ze wszyscy byli w Pradze i wiedzą co pokazałas na zdjęciach.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!