m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Najstarsze wzmianki o Amboise pochodzą z 503 r. , kiedy to Chlodwig I, król Franków, i Alaryk II król Wizygotów, spotkali się na wyspie St-Jean, pośrodku Loary poniżej, obecnego zamku. Największą świetność zamek osiągnął w czasie kiedy został od 1431 r. własnością Korony. Wtedy też, zmienił się jego charakter z fortecy na rezydencję królewską.
Na zamku w Amboise urodził się i wychował Karol VIII. Tutaj też zginął w 1498 r. w tragiczny sposób. Towarzysząc królowej na galerii Haquelebac (szli grać w piłkę), tak nieszczęśliwie uderzył się czołem w ramę niskich drzwi, że zmarł w ciągu kilku godzin. XVI w. to okres świetności zamku. Przebywali tu władcy Franciszek I, Henryk II, Franciszek II. Częstym gościem była tu również Katarzyna Medycejska. Wchodząc do zamku nie sposób nie zauważyć kaplicy, poświęconej Świętemu Hubertowi, patronowi myśliwych. Kaplica św. Huberta - przeznaczona do prywatnego użytku władców. Wybudowana w stylu gotyckim.
Zewnętrzna fasada przedstawiająca modlących się Karola VIII i jego małżonkę Annę Bretońską. Kaplica jest niewielka, ale urzeka swoim gotyckim stylem. Witraż w Kaplicy zamkowej. Grób Leonarda da Vinci. Pierwotnie był on pochowany w Kościele św. Florentyna, który został zniszczony w czasie rewolucji francuskiej. W 1863 r. poeta i leonardysta Arsčne Houssaye przekopał teren dawnej kolegiaty i znalazł kawałki płyty z grobowca z literami: EO...DUS VINC i prawie cały szkielet z czaszką sporych rozmiarów. Uznał, iż są to szczątki Leonarda. Odkryte kości znajdują się obecnie w kaplicy św. Huberta .
Widok na apartamenty zamku królewskiego. Skrzydło ciągnące się wzdłuż murów zwane jest skrzydłem Karola VIII (w stylu późnogotyckim). Skrzydło prostopadłe zwane skrzydłem Ludwika XII zbudowano w stylu renesansowym. Elementy uzbrojenia w Sali strażników.
Fragment gotyckiego sklepienia. Ozdobna zbroja w sali wielkiej szlachty. Sala Rady Królewskiej. Moim zdaniem najpiękniejsze pomieszczenie na zamku. Kominek z Sali Rady Królewskiej zdobiony królewskimi godłami. Ozdobny kapitel kolumny.
Spiralne wejście do wieży Minimes. Widok na wieżę Minimes. Widok na skrzydło Karola VIII i wieżę Garconnets. Apartamenty królewskie z epoki renesansu. Fragment tapiserii zdobiący komnatę pochodzący z francuskiej manufaktury.
Pomieszczenia króla Ludwika-Filipa z pierwszej połowy XIX w. w stylu empire. Salon muzyczny. Portret po prawej przestawia słynnego emira Abd El Kader, więzionego na zamku. Ozdobny kominek w apartamencie. Widok na Loarę i taras neapolitański. Na tarasach zamku znajdują się ozdobne ogrody. Pomnik Leonarda da Vinci. Przybył on do Francji w 1516 roku na zaproszenie Franciszka I i przebywał aż do śmierci w 1519 roku. Pomnik stoi w miejscu kolegiaty św. Florentyna, gdzie Leonardo był pierwotnie pochowany.
Rekwizyt używany w czasie odbywających się na zamku pokazów światło i dźwięk. Z murów zamku można podziwiać zarówno Loarę jak i urocze miasteczko położone u jego stóp. Te domy mają swój urok. Zabytkowy kościół - St. Denis (XII-XVII w.)

najbliższe galerie:

 
Francja 2014 - Amboise
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Francja - Amboise Chateau
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Zamki nad Loara - Amboise
1pix użytkownik kustonnka odległość 0 km 1pix
Amboise
1pix użytkownik glockerka odległość 3 km 1pix
Francja - Chenonceaux Chateau
1pix użytkownik zibid odległość 11 km 1pix
Chenonceau
1pix użytkownik szarykot odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 30.08.2008 13:09

Zdjęcia zostały chyba zanadto zmniejszone i na niektórych widoczne są rozmycia. Najładniejsze ujęcie nr 33.Pozdrawiam

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:737) dodano 28.08.2008 10:06

Masz kilka fajnych ujęć (m.in. na panoramę zamku od strony Loary). Mi też się takie marzyły, ale byłam bardzo ograniczona czasowo.

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 28.08.2008 09:39

Miejsce popularne, ale galeria ciekawa.
Nieźle fotografowana i komentarz "w sam raz" (nie przegadany).
Dobrze (i z zainteresowaniem) się ogląda.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!