m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Rząd białych willi, cisza, szelest liści, delikatny odgłos kroków na równych jak stoły chodnikach. Kilometry wzorcowych ścieżek rowerowych. Sen? Żaden sen - to przygraniczne, niewielkie, bo niespełna 4 tysięczne miasteczko sąsiadujące ze Świnoujściem - Ahlbeck. Nieco historii:Miejscowość Ahlbeck (dawna mała wioska rybacka) powstała około 1700 r 150 lat później rozpoczął się tu pierwszy, sezon kąpielowy. kiedy to król Prus Fryderyk II w 1750 osiedlił na prawym brzegu „Aalbeeke” czterech kolonistów. Tak powstał „Królewski Ahlbeck”. Celem powstania osady było odwodnienie mokradeł Turbruch. W roku 1882 pobliska osada rybacka i „królewski Ahlbeck” połączyły się w jedną wieś. W ciągu kilku lat powstały całe rzędy białych willi, które dziś są uważane za wzorcowe w odniesieniu do typowej architektury zdrojowej. 
Stoją tutaj okazałe wille, domy i budowle w stylu „wilhelmińskiej architektury uzdrowiskowej”, Chociaż mówi się powszechnie o „architekturze zdrojowej”, nie jest to ani żaden konkretny styl, ani gatunek architektoniczny.
Kolumny, freski, sztukaterie, zdobienia, wieżyczki i blanki pozwoliły architektom przenieść nad Morze Bałtyckie śródziemnomorską atmosferę i wnieść do cesarskich uzdrowisk lekkość letnich dni. Nowe kąpielisko, z jego długą (4km) piaszczystą plażą było szczególne interesującym dla ludzi z klas średnich oraz wielodzietnych rodzin. W 1938 odnotowano już ponad milion noclegów.  Najpiękniejsza promenada ciągnąca się z Ahlbeck, przez Heringsdorf, do Bansin na wyspie Uznam (Usedom) ma około 8 km długości. Ponieważ widywano na niej jego wysokość Wilhelma II, dziś nazywa się ona „cesarską drogą” (Kaisermeile). Po zniesieniu granicznej kontroli na przejściu między Niemcami i Polską, cała promenada od Świnoujścia przez Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin stała się chyba najdłuższym ciągiem spacerowym na świecie.
Wszystko tutaj jest takie uporządkowane, odnowione, akuratne. Przed willami równo przystrzyżone trawniki, śnieżnobiałe kosze plażowe i ławeczki. Domy zabytkowe niczym domki dla lalek - świeżo odmalowane i czyściutkie. W oknach firaneczki. Na dachach kury i chorągiewki. Mnóstwo różanych krzewów. Widać, że ludzie tutaj wypoczywają, a nie zaliczają wczasy. Sklepy z wyrafinowanym towarem. Żadnej chińskiej tandety.
 Spokój i harmonia. Lokale tańsze i droższe, ale zdecydowana większość na kieszeń przeciętnego turysty.Kebaby z budki? Nie zauważyłam . Lody na patyku - i owszem... Każda z willi ma swoją nazwę. Znalazłam między innymi : Germanię, Orła, Szum Fal, Spokój, Perłę Bałtyku, Mgiełkę Morską, Czerwonego Kapturka czy Muszelkę.
 W latach 1894 -95 na znajdującej się w środku osady wydmie wzniesiony został neogotycki wiejski kościółek. Dzisiaj pełni on rolę zarówno świątyni ewangelickiej, jak i miejskiej sali koncertowej. W pobliżu kościoła odnalazłam kilka zabytkowych nagrobków. Jak przystało na dawną wieś rybacką Ahlbeck może pochwalić się nie tylko pięknymi willami, czy pensjonatami ale też świetnie odrestaurowanymi chałupami.
Niektóre ozdobiono dość oryginalnie. Jakoś nie przyuważyłam w wycackanych ogródeczkach przysłowiowych już krasnali...czyżby w tym czasie plażowały? W latach 1890 - 92 na plaży zbudowane zostało molo spacerowe. Kilkakrotnie w wyniku naporu mas lodowych było ono uszkodzone i niszczone, ale w latach 1984 - 86 odbudowane. Plażę zdobią piękne kosze. Sielanka niczym Sopot 1938...:) Miasto obsługiwane jest ruchem kursujących wahadłowo autobusów miejskich pomiędzy Świnoujściem i pobliskimi kąpieliskami niemieckimi (Seebad Ahlbeck - Seebad Heringsdorf - Seebad Bansin) (niemiecka linia miejska Europa-Linie, polska linia miejska Linia Europejska). Ale najprzyjemniej chyba wybrać się do Ahlbeck rowerem.
Zresztą samochodów nie widać tutaj zbyt wiele. Za to rowerzyści opanowali wszelkie ścieżki, dróżki i uliczki.
Ratusz miejski - ubogi krewny pięknych willi i rezydencji nie wygląda zbyt imponująco... Plaża w Ahlbeck - jak całe miasteczko - piękna, czysta, zadbana. Ku rozczarowaniu mojego dziecka- uboga w muszelki i inne morskie skarby ( może muszelki i kamyki zamiatane są skrupulatnie każdego poranka?), za to z balsamicznie delikatnym piaskiem i piękną roślinnością porastającą wydmy.
Do Polski wróciłam piechotą i boso...plażą. Już zaraz przy Świnoujskiej Promenadzie zauważyłam puste puszki po piwie i tacki po frytkach. Disco polo ryczące z głośników i plastikowe koszmarki na straganach przypomniały, że krajowe uzdrowiska mają swój koloryt i ...nieco różnią się od tych zza granicy...

najbliższe galerie:

 
Niemcy  , moja impresja .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Międzyzdroje , rejs do Heringsdorf , Ahlbeck - Niemcy
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Ahlbeck
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix
Ahlbeck - 2011 r.
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Spacer po Alhbeck
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix
Ahlbeck - granica państwa
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
warusek użytkownik warusek(wpisów:223) dodano 03.11.2017 19:27

Trzeba zobaczyć Ahlbeck i inne z trzech kurortów żeby się nie dziwić dlaczego w Międzyzdrojach co drugi to jest Niemiec teraz .
Niemcy na molo sprzedają ubranie i buty a nie kawę i ciastka jak u nas .
W restauracjach mają kosze plażowe do siedzenia
a przegryzkę i desery z kawą serwują tylko w pensjonatach i Hotelach przy promenadzie .
Może to jest taki standard europejski .

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 07.02.2015 01:27

w tytule jest nazwa miejsca - mowa o Ahlbeck :)

warusek użytkownik warusek(wpisów:223) dodano 31.01.2015 21:43

Przeczytałem opis . O czym śpiewał maestro Rosiewicz swojego czasu ? Co to za miejsce , w opisie nie ma o tym ani słowa ...

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 27.02.2014 21:43

i ja pozdrawiam słonecznie:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 27.02.2014 21:33

i pozdrawiam bardzo serdecznie....

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 27.02.2014 21:31

i cóż polansować się na tym deptaku...też lubię....

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 26.10.2009 22:38

Ciocia Dreptasiowa baaardzo Ci za to wdzięczną jest:D

kolumberka użytkownik kolumberka(wpisów:15) dodano 26.10.2009 16:48

piękne miejsce i specyficzna atmosfera.
p.s specjalnie dla ciebie Dreptak`u zmieniłam opisy w galerii Berlin :)
Pozdrawiam !

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 12.03.2009 13:20

Chyba się tam wybiorę w tym roku.
Na poczatku lata pojedziemy do Świnoujścia,
tylko jeszcze muszę kupić bagażnik na dwa rowery.

atropacz użytkownik atropacz(wpisów:165) dodano 16.01.2009 23:05

Ja chyba też tam ;) Na kolonii w Świnoujściu.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 04.09.2008 21:10

"senkju" :)))

kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 04.09.2008 14:29

To właśnie tam pierwszy raz przekroczyłam granicę polsko-niemiecką :))) ciekawa galeria.pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!