m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Park Guell zawdzięcza swój wdzięk i sławę, jak cała Barcelona, katalońskiemu architekcie Antoniemu Gaudi. On za pomocą niezliczonych fragmentów porcelany stworzył jedyne w swoim rodzaju budowle, do których zaliczają się m.in. domki przy bramie głównej oraz taras otoczony prawdopodobnie najpopularniejszą w Europie falowaną i ciągnącą się metrami ławką
Najniezwyklejszy kościół w świecie, zachwyca architekturą bogatą w symbolikę, oburza fantazyjnymi formami, wręcz świeckimi kształtami. Każda z ośmiu iglic - na dwanaście zaplanowanych - mierzy ponad 100 m. Każda z nich symbolizuje jednego z dwunastu apostołów. Sagrada Familia, katedra w Barcelonie, jest na ukończeniu. Oczywiście zależy, co uważa się za bliski koniec. Ale po ponad wieku budowy jest do niego bliżej niż dalej.

Co roku katedrę Sagrada Familia w Barcelonie odwiedzają dwa miliony osób. Dzięki nieustającym pielgrzymkom świątynia co roku wzbogaca się o 20 mln euro ze sprzedaży biletów wstępu. To jednak wciąż za mało, by doprowadzić do końca szalony sen, najwybitniejsze dzieło Antonia Gaudiego. Bazylika p.w. Świętej Rodziny miała stanowić symbol żywej wiary rzymskokatolickiej i centrum całego zespołu budynków, w tym szkół i warsztatów szkolnych.
Gaudi traktował budowanie jako proces organiczny - kamień nabiera życia, a ozdoby wyrastają zeń jak rośliny. Tworzył na placu budowy, obserwując rodzące się kształty i zmieniać je zgodnie ze swoją wolą, niż pozostawić innym realizację swojego projektu. Gaudi pracował nad budową kościoła aż do swojej śmierci, po jego śmierci nikt nie był w stanie poprowadzić budowy tak jak on, co jest przyczyną nieskończonej budowy.
W zamierzeniach kościół miał zawierać trzy monumentalne fasady, przedstawiające narodziny Chrystusa, Mękę Pańską oraz Zmartwychwstanie. Każdą z nich miały wieńczyć cztery olbrzymie wieże.
Są już podobno plany dokończenia budowy, zawierają one m. in. projekt 170 metrowej wieży centralnej.
Sagrada Familia
Położenie: Barcelona, Hiszpania
Czas powstania
1882 - rozpoczęcie budowy
Typ
Kościół
Styl architektoniczny
Ekspresjonizm
Materiały
KamieńWysokość
100 metrów
Architekci
Antonia Gaudi

najbliższe galerie:

 
--- Visca el Barca ---
1pix użytkownik oles odległość 0 km 1pix
Barcelona
1pix użytkownik seerene odległość 2 km 1pix
Barcelona
1pix użytkownik anula85 odległość 4 km 1pix
Katalonia
1pix użytkownik nata44 odległość 4 km 1pix
HISZPANIA.Barcelona
1pix użytkownik irolek odległość 4 km 1pix
Barcelona/ Katalonia
1pix użytkownik akbruni odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.09.2017 20:07

Barcelona to ciekawe miasto

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 07.09.2008 21:38

przypomniał mi się mój jednodniowy pobyt w Barcelonie kiedy to po przyjeździe pociągiem i wyjściu z tunelu przeraził mnie widok OGROMNEJ ulicy;) DUŻY + za galerię pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!