m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Barcelona to stolica Katalonii. Katalończycy mają swój język, duże poczucie odrębności, tożsamości narodowej Na każdym kroku udawadniają, iż w Katalonii i Barcelonie nie ma nic hiszpańskiego „Spacerując” po Barcelonie warto opracować sobie plan tego, co, chcemy zobaczyć.  

Trzeba pamiętać, że żelazne punkty, tak zwana „jazda obowiązkowa” są rozsiane po całym mieście - a miasto zajmuje 100,4 km² i liczy 1 605 602 mieszkańców (dane z 2006r.) 

Nie ma raczej możliwości, aby zwiedzić miasto na własnych nogach, zwłaszcza, gdy ma się mało czasu. 
Na szczęście miasto jest wspaniale przygotowane i dostosowane do potrzeb każdego niemal turysty. 

Z Placu Katalońskiego odjeżdżają specjalne Bus Turistic, które robią pętlę po całej Barcelonie, dojeżdżają do najważniejszych zabytków i obiektów miasta, gdzie mają swoje przystanki.
Można Barcelonę zwiedzać na rowerze - są specjalne wypożyczalnie rowerów. Rozbudowana sieć dróżek rowerowych (nawet dwupasmowych) zachęca do takiego środka transportu. Ja natomiast polecam metro - w Barcelonie jest 6 linii metra - a zatem metrem możemy dostać się praktycznie wszędzie, trzeba tylko wiedzieć, którą linią metra. Podstawa takiej formy lokomocji po Barcelonie - to dobra mapa linii barcelońskiego metra z oznaczeniem stacji końcowych i kolorystyki - każda linia oznaczona jest bowiem innym kolorem. Zaczynam od Placu Katalońskiego - tutaj dowozi mnie pociąg RENFE. Jest to główny plac miasta. Plac jest ogromy! Majestatyczne pomniki, wokoło placu wysokie budynki, główne zajęte przez banki i hotele. Centralna cześć placu została zajęta natomiast przez ... gołębie.
Kierujemy swe kroki na ulicę La Rambla
To najsłynniejsza ulica w Barcelonie, a w zasadzie długa aleja, ocieniona drzewami. Niezwykle ruchliwa. Spacer po La Rambla nie był przyjemny, a to za sprawą tłumu ludzi, który jak woda w rzece płynął jej korytem. Chwila nieuwagi i zostanie się wciągnięty w ten nurt. Nic dziwnego, że ulica skojarzyła mi się z rzeką, bowiem słowo rambla pochodzi od arabskiego słowa raml, oznaczającego koryto rzeki. La Rambla upodobali sobie Transformersi - są to mimy ciekawie przebrani, ludzie-posągi. 
 

 
Im ciekawsze przebranie, strój - tym większe zainteresowanie turystów. Konkurencja jest naprawdę ogromna.
- liczy się super pomysł, super strój, oryginalność, odwaga.
W przeciwnym, bowiem razie grozi totalne niepowodzenie.  Będąc na La Rambla koniecznie trzeba wejść do Mercat de Sant Josep - jest to targ spożywczy zwany La Boqueria (rzeźnia) 
 Na straganach pietrzą się piramidy z owoców, serów, leżą ogromne szynki i owoce morza. Różnorodność ryb i owoców jest imponująca i na pewno niespotykana w Polsce. 
 Właściciele dbają o zewnętrzny wizerunek stoisk - są barwne i już sam ich widok cieszy oko. Spacerując La Rambla, a w zasadzie walcząc o przejście warto zwrócić uwagę na piękne miejsca i kamienice położone wzdłuż alei.
Fragment fasady kościoła przy La Rambla. Kamienne parasole na murze jednej z kamienic przypominają, co tu kiedyś sprzedawano. Dzisiaj jest tu bank. W średniowieczu w tym miejscu wieszano złoczyńców. Na końcu ulicy, na nadbrzeżu stoi kolumna Kolumba.  
Pomnik Krzysztofa Kolumba wzniesiony został w 1888r. 
(w tle wzgórze Montjuïc)
Kolumna ma 60 metrów wysokości.  Katalończycy chcieli przywłaszczyć sobie Kolumba. 8-metrowy Kolumb jednakże wyciągnietą ręką wskazuje Włochy, a do Nowego Świata odwraca sie tyłem. Kolumnę Kolumba strzegą lwy. Kierujemy dalej swoje kroki w stronę nadbrzeża. Wspaniały sposób, na powiększenie ulicy. Część drogi biegnie tunelem.
Budynek Port de Barcelona. Na moście prowadzącym w stronę Akwarium - tłumy ludzi, nic dziwnego bowiem akwarium w Barcelonie jest największym akwarium w Europie.

My natomiast kierujemy się w stronę dzielnicy Barri Gotic - Gotyckiej Dzielnicy. Do tej pory widzieliśmy Barcelonę nowoczesną, monumentalną.  Teraz naszym oczom ukazuje się miasto stare kipiące historią. Wąskie uliczki, stare mury. Spokój. Kontemplacja.
Barri Gotic - to najstarsza cześć miasta. Tutaj stare budynki romańskie, gotyckie, renesansowe kryją wspaniałe zbiory gromadzone od wieków, a także podziemne rzymskie ruiny. Katedra Bracelońska stanowi fizycznie i duchowo serce Barri Gotic.
Fasadę ukończono dopiero w XIX wieku.  Niestety nie dane było mi zobaczyć fasadę katedry w całej jej okazałości, z powodu jej remontu. Na tym kończymy dzisiejsze zwiedzanie Barcelony. To zaledwie fragment, tego co oferuje  miasto, zaledwie kilka ulic, kilka obrazków, to tylko poranna kawa. Zapraszam na dalszy poczęstunek.

najbliższe galerie:

 
Barcelona - miasto tłuczonego szkła 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - Barri Gotic
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - La Mercè  de Barcelona
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Hiszpania - Katalonia
1pix użytkownik ignac74 odległość 0 km 1pix
EU Czterdzieści lat minęło ...
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
HISZPANIA-BARCELONA- SAGRADA FAMILIA- PARK GUELLA
1pix użytkownik olaf43 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 30.09.2017 11:37

Barcelona to piękne miasto

hola-barcelona użytkownik hola-barcelona(wpisów:7) dodano 26.08.2014 12:11

LA BOQUERIA ... Można tam kupić dosłownie wszystko. Zawsze poświęcam kilka godzin na ten targ :)

tom użytkownik tom(wpisów:125) dodano 17.12.2009 10:01

miło ogląda się Twoje zdjęcia i przypomina sobie wspaniałe chwile w Barcelonie. na mnie wywarła ogromne wrażenie i zgadzam się z Tobą, że architektonicznie jest rewelacyjna. ja starałem się podjeżdżać do ciekawszych miejsc metrem a później na piechotkę. dałem radę nawet z 3 letnim dzieckiem. Pozdrawiam.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 15.09.2008 13:33

Już zarezerwowałem stolik i czekam na ........
hejka!

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 14.09.2008 22:55

dzięki... wróciły wspomnienia... Barcelona jest piękna i choć przeraziły mnie te ogromne ulice to najmilej wspominam cudowne fontanny na skrzyżowaniach. Sam zwiedzałem miasto korzystając z Bus Turistic ale podobno można też próbować wszystkie ważniejsze miejsca zobaczyć korzystając z metra bo stacje są rozmieszczone blisko tych wszystkich "perełek';) a w Barrio Gotico w Katedrze Św. Eulalii poza fantastycznym wystrojem jeszcze podobał mi się dziedziniec ze zwierzętami a głownie z ptactwem;)
podobno w owej barcelońskiej katedrze ochrzczono pierwszych Indian przywiezionych przez Kolumba.
Świetna galeria, czekam na kontynuacje... pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!