m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Olsztyn kocham, moją małą Amerykę
Olsztyn kocham, moją Amerykę
Kocham Łynę, zamek, kocham park i Miasto Stare
Ratusz nocą oświetlony jaśnie zegarami
I Grunwaldzką kocham i Most Jana, Prostą, Kołłątaja, Żiżki, domy kocham
Drzewa, niebo i nad Krzywym przystań
I deszcz w Śródmieściu i szum po ulicach samochodów i kąpiel w Żbiku
Wędrówki po lesie, kocham słońce i muzykę kocham
Na dziedzińcu pod lipą z Kopernikiem muzykę
Olsztyn kocham, moją małą Amerykę
Olsztyn kocham, moją Amerykę.            Fragment piosenki zespołu Czerwony Tulipan Olsztyńskie Stare Miasto położone jest w zakolu rzeki Łyny i ulicy Pieniężnego ze wschodu i Nowowiejskiego z północy. KATEDRA ŚW. JAKUBA
Kościół zbudowany w drugiej połowie XIV wieku.
Wieżę kościoła, w części drewnianą, zastąpiono nową, budowaną przez lata. Ukończono ją w 1596 roku. Utrzymano ją, jak cały kościół w stylu gotyckim. Ma 63 m wysokości. Wykonanie późnogotyckich sklepień i ukończenie wieży przypadło na XVI wiek. Dzieje świątyni są miniaturową ilustracją dziejów miasta. W 1807 roku, podczas wojen napoleońskich, Francuzi zamknęli w nim półtora tysiąca jeńców rosyjskich, a ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili tu wszystko, co mógł strawić ogień. Mimo to zachowały się w kościele niektóre zabytki ruchome z okresu gotyku (m.in. tabernakulum ścienne z kratą gotycką, tryptyk późnogotycki), renesansu (m.in. dekoracja malarska tabernakulum ściennego, tryptyk św. Krzyża, świeczniki) oraz baroku (rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego, krucyfiks ponadnaturalnej wielkości, obraz Matki Boskiej Różańcowej, chrzcielnica i in.). Najważniejszym dziełem jest ołtarz w prawej nawie. Tryptyk po zamknięciu przedstawia scenę Zwiastowania.
Organy główne i boczne pochodzą z warsztatu organmistrzowskiego firmy Terlecki z Królewca.
W latach 1898-1900 organistą był tu Feliks Nowowiejski, kompozytor „Roty” i „Legendy Bałtyku”.
Od 1945 r. kościół parafialny św. Jakuba zaczął pełnić funkcję kościoła prokatedralnego. 1973 r. stał się współkatedrą, czyli katedrą biskupią na równi z bazyliką fromborską.
W roku 2003 został podniesiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II do miana Bazyliki Mniejszej.
Tradycyjnie od kilkunastu lat w lipcu i sierpniu odbywają się tu Olsztyńskie Koncerty Organowe. mury obronne rekonstrukcja obrzeża Starego Miasta obrzeża Starego Miasta
obrzeża Starego Miasta obrzeża Starego Miasta obrzeża Starego Miasta obrzeża Starego Miasta obrzeża Starego Miasta Ulica Prosta
Ulica Kołłątaja Most św. Jana Nepomucena na Łynie (znany również jako Most św. Jana oraz Most Jana, dawn. niem. Johannesbrücke - Most św. Jana) jest najstarszym i najsłynniejszym mostem w Olsztynie. Znajduje się on w południowej części Starego Miesta, w historycznej dzielnicy Dolnego Przedmieścia (niem. Unterstadt), nieopodal dawnej Bramy Dolnej, po której nie ma dziś już śladów. Tuż przy moście zlokalizowane jest skrzyżowanie części ślepej al. Warszawskiej, ul. Prostej, ul. Mochnackiego i ul. Grunwaldzkiej.
Od roku 1907 do roku 1965, przez most jeździły tramwaje olsztyńskie linii 1, która przez pewien okres przy moście swoją pętlę, a później przystanek.
W przeszłości, w pobliżu mostu stała kapliczka z czerwonej cegły. W 1869 roku w miejsce likwidowanej kapliczki, a na samym moście umieszczono kamienną figurę św. Jana Nepomucena autorstwa Wilhelma Jansena z Kolonii. W niewyjaśnionych do końca okolicznościach została ona skradziona w wyniku rubieży tuż po drugiej wojnie światowej. W 1996 wraz z remontem samego mostu ufundowano kopia historycznej kapliczki, tym razem spiżową i większych rozmiarów, oraz staraniem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niemieckiej - odtworzono kopię zaginionego pomnika.
Dawna nazwa mostu to Johannesbrücke (Most św. Jana Nepomucena - Święty Jan Nepomucen - patrona szczęśliwych przepraw przez rzeki)
Patronem mostu jest Św. Jan Nepomucen. Ulica Kołłątaja
Ulica Podwale Ulica Okopowa Ulica Okopowa Po lewej stronie zamku znajduje się amfiteatr, zbudowany w obecnym kształcie jako dar Warszawy dla Olsztyna (1978 r.). Odbywają się tu liczne imprezy Olsztyńskiego Lata Artystycznego, koncerty, festiwale zespołów ludowych, noce bluesowe i in.Niestety ten jest już nowy za nasze pieniądze.
Kościół Ewangelicko-Augsburski W roku jubileuszowym z okazji 650. rocznicy założenia miasta, przy ulicy Zamkowej na ławce usiadł Mikołaj Kopernik, spoglądając na zamek. Rzeźba „Ława z Kopernikiem” i przypomina o wielkim astronomie. Ulica Zamkowa Tar Rybny Targ Rybny Targ Rybny
Obok Targu Rybnego zabudowanego nowoczesnymi kamienicami stoi Dom Gazety Olsztyńskiej, w którym od 1920 roku znajdowała się redakcja i drukarnia tego polskiego pisma na Warmii. Gazetę wydawano od 1886 roku.
1 września 1939 roku do redkacji wkroczyło gestapo. Gestapowcy opieczętowali lokal, aresztowali pracowników pisma i zesłali ich do obozów koncentracyjnych. Seweryna Pieniężnego juniora, ostatniego redaktora i wydawcę gazety rozstrzelano kilka miesięcy później w obozie Hohenbruch koło Królewca. Dom Gazety Olsztyńskiej zburzono i zrekonstruowano go dopiero w 1992 roku jako siedzibę oddziału Muzeum Warmii i Mazur. Warto odwiedzić to miejsce, żeby obejrzeć wspaniałe fotografie przedwojennego Olsztyna, poznać historię miasta i wydrukować sobie gazetkę na starej maszynie drukarskiej. Wysoka Brama to potoczna nazwa zachowanej gotyckiej Wieży Bramy Górnej z XIV wieku, stojącej na Starym Mieście. Jest to popularna wizytówka miasta. Brama Górna jest jednym z niewielu zachowanych elementów fortyfikacji miejskich. Poza nią przetrwały jedynie niewielkie fragmenty ciągu murów.
W połowie XIX wieku zmieniono ją na więzienie, w którym przetrzymywany był m.in. Wojciech Kętrzyński - historyk, publicysta i etnograf walczący o polskość tych ziem. Obecnie mieści się tu schronisko turystyczne. Targ Rybny Targ Rybny Podziwiając architekturę Starego Miasta, idąc w kierunku ul. Zamkowej warto zatrzymać się przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Budowli, pod którą położono kamień węgielny w 1876 roku, nadano kształt neogotyckiego kościoła salowego z trzema emporami i wieżą o wysokości 40 m.
Stary Rynek Stary Ratusz wzniesiony został w stylu barokowym w latach 1623-1624 częściowo na fundamentach średniowiecznego ratusza który spłonął w 1620r. Przebudowany w latach 1766-1770 i odnawiany kilka razy w XIX wieku, kompletnie odnowiony w 2004 Stary Rynek Stary Rynek Stary Ratusz
Stary Ratusz Stary Rynek
Stary Rynek Ulica Kołłątaja

najbliższe galerie:

 
Spacerkiem . rowerkiem po Olsztynie -VI. 2017 r
1pix użytkownik agra60 odległość 1 km 1pix
Olsztyńska przechadzka (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix
Olsztyn-Stare Miasto
1pix użytkownik mieczysaw odległość 2 km 1pix
Olsztyńska przechadzka (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix
Olsztyn
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Olsztyn zimową porą (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
zielonadesign użytkownik zielonadesign(wpisów:91) dodano 15.09.2008 12:33

bardzo ładny spacer, informacji w sam raz, pozdrawiam

kwiatuszek użytkownik kwiatuszek(wpisów:130) dodano 11.09.2008 10:16

Bardzo ładne miasto i piękna galeria :-)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1518) dodano 10.09.2008 22:37

Śliczne i ciekawe miasto, Poza tym pasjami mogę słuchać wszystkich płyt Cz. Tulipana. Pozdrawiam :)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 10.09.2008 19:49

jedrek - zaserwowałeś nam nawet ciekawy spacer po "swoim" Olsztynie.
Ja jednak przyczepię sie jak zwykle do komentarza.
Można przecież spacerowac i opowiadać,np. jaklieś ciekawostki czy fakty./nazwa ulicy czy "obrzeża Starego Miasta" to to trochę mało/
Kilka wkleiłeś,ale tak jakoś sie nie zmieściły /14,31/
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!