m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nazwa Myślenice pochodzi prawdopodobnie od znanego w średniowieczu imienia Myślimir, które w skrócie brzmiało: Myślim. Dawniejsze wywody, jakoby nazwa miasta miała pochodzić od myślistwa, należy włożyć między legendy.Pierwsza wzmianka o Myśleniach pojawiła się w latach 1253-1258 i mówiła o umocnieniach obronnych. Myślenice broniły, bowiem w owym czasie dostępu do stolicy Polski, Krakowa, od strony południowej. Z tego okresu pochodzi tak zwana brona myślenicka - warownia u podnóża góry Uklejny, zwana dziś Zamczyskiem. Kluczową datą w historii osady był rok 1342. To właśnie wtedy miała miejsce lokacja miasta. Przywilej lokacyjny nadał Myślenicom król Kazimierz Wielki. Sprzedał myślenickie sołectwo dwóm mieszczanom z Wieliczki (obaj nosili imię Hynko). Od 1342 roku Myślenice stały się zatem oficjalnie miastem. Od tego momentu miasteczko zaczęło się prężnie rozwijać i otwierało swoje podwoje wielu zacnym gościom. Myślenice odwiedził m.in. Mikołaj Rej, który właśnie tu kończył trzecią księgę „Żywotu człowieka poczciwego”. Oprócz niego w mieście przebywał król Władysław Jagiełło i królowa Jadwiga, a także cesarz Niemiecki Zygmunt Luksemburczyk a także królowie Węgier i Danii oraz liczni książęta. Okres świetności miasta skończył się w 1557 roku, kiedy to Spytek Wawrzyniec Jordan przekazał Myślenice kasztelani krakowskiej.
Krakowscy rządcy byli bardziej zajęci problemami wielkiego miasta, toteż Myślenice zaczęły podupadać. O miasteczku przypomniano sobie w latach trzydziestych i czterdziestych XVII wieku. Wtedy to, bowiem do Myślenic trafił cudowny obraz Matki Boskiej Jednak kolejną degradację miasto przeżyło po potopie szwedzkim, w wyniku, którego spłonęły dwa kościoły a maryjne wota zostały rozkradzione. Podczas pierwszego rozbioru Myślenice zostały włączone do terytorium państwa austriackiego. Zdjęcia prezentowane w tej galerii przedstawiają centrum miasta - rynek oraz uliczki prowadzące z niego Fasady artykułowane gzymsami, zwieńczone różnorodnie ukształtowanymi szczytami. W szczycie budynku 8 czteropolowa tarcza herbowa - herb skuty, a w szczycie budynku 9 zegar i tarcza z herbem Myślenic. Budynek nr 8 powstał na miejscu dwóch domów drewnianych, a nr 9 na niezabudowanym placu w 1898 roku. Budynki są murowane z cegły, nie tynkowane z detalami ceglanymi i kamiennymi. W budynku nr 9 częściowo zachowały się detale wnętrz. Natomiast w budynku 8 w toku adaptacji na Urząd Stanu Cywilnego -zostały one zniszczone. Zespół rynkowy z dobrze widocznym średniowiecznym układem urbanistycznym, w tym kilka kamienic mieszczańskich z przełomu XVIII / XIX w.
 Wśród nich ratusz miejski - budynki objęte ścisłą ochroną konserwatorską, uznane za najciekawsze na terenie Myślenic dzieło znanego architekta - Jana Sas-Zubrzyckiego Pamiątkowa płyta na frontonie Urzędu Miasta Cenne zabytki Myślenic to figura św. Floriana z 1776 na Rynku w tej chwili w remoncie , poza tym fontanna Tereska z 1893 r, na zdjęciu Fontanna Tereska z 1893 r umiejscowiona nieco z boku w rynku.  Po I wojnie światowej burmistrzem miasta został Jan Dunin-Brzeziński,który w czasie w czasie wojny był dowódcą 2 pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. O Myślenicach jeszcze raz było głośno w 1936 roku, kiedy Adam Doboszyński zorganizował słynny „Marsz na Myślenice” w trakcie, którego rozbrojono posterunek policji, zdemolowano kilka sklepów żydowskich na rynku oraz próbowano podpalić bożnicę.
Budynek Gimnazjum nr 1 w Myślenicach fundowany przez księżną Augustę de Montleart w 1869 r. Widok z rynku Ulice Myślenic Tablica poświęcona pamięci jednego z obywateli Myslenic
Fontana Tereska w centrum rynku Widok z rynku na strone zachodnią
Wyjście z pl. przed kościołem w stronę rynku Natomiast jest to uliczka prowadząca z rynku do Kościoła Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach znajduje się w archidiecezji krakowskiej, 30 km na południe od Krakowa, nad rzeką Rabą, przy popularnej trasie turystycznej do Zakopanego. W 1983 r. obchodziło jubileusz 350. lecia swego istnienia. Bogata historia wywołała szersze zainteresowanie jego przeszłością, wyrażające się m. in. wieloma prośbami o podanie przynajmniej krótkiego rysu jego dziejów.
Obraz Bogarodzicy z Dzieciątkiem Jezus czczony w myślenickim Sanktuarium jest dziełem nieznanego malarza włoskiego i został namalowany najprawdopodobniej w Rzymie w drugiej połowie XVI wieku, w dobie późnego Renesansu, przechodzącego w Barok, których cechy nosi. Obraz został wykonany farbami olejnymi na desce o wymiarach 51 cm x 68 cm. Główne wejście do Sanktuarium Matka Boska przedstawiona jest w pół-figurze z Dzieciątkiem na prawym ręku, tulącym się do Jej policzka. Oblicza Matki i Syna nacechowane są silną dozą uczuciowości, a całość ujęcia jest bardzo realistyczna, w stylu Madonn Rafaela. Stanowił on własność papieża Sykstusa V, wielkiego mecenasa sztuki, który umierając w 1590 roku przekazał go swej krewnej, będącej podówczas ksienią jednego z klasztorów w Wenecji. W kilka lat później otrzymał go od owej mniszki znany magnat polski, podróżnik i dyplomata, książę Jerzy Zbaraski, późniejszy kasztelan krakowski.  W roku 1596 przywiózł go do Polski i umieścił w swym pałacu w Krakowie (przy Rynku Głównym, róg ul. Brackiej).Później, dziwnym zbiegiem okoliczności obraz przeszedł z rąk tego magnata w ręce człowieka z ludu. Mianowicie w roku 1624 został własnością oficjalisty księcia Zbaraskiego, Marcina Grabyszy, pochodzącego z Myślenic. / Na zdj. Nawa główna światyni / Stało się to w czasie panującej w Krakowie zarazy, która ogarnęła także ludzi zatrudnionych w domu księcia. Władze miejskie nakazały, aby wszystkie przedmioty z domów objętych zarazą, jako zapowietrzone, zostały usunięte i spalone.
 Między rzeczami wyniesionymi przez sługi książęce, przeznaczonymi na spalenie, był także ów obraz Matki Boskiej przywieziony z Włoch, na który zwrócił specjalną uwagę wspomniany już Grabysza, przybyły w sam raz na miejsce. / Na zdj. Widok na Cudowną Kaplice MB./ Uprosił on dobrze znanych ludzi księcia (przeważnie kalwinistów), aby obrazu nie palili, ale podarowali jemu, po czym przewiózł wizerunek do swego domu oficjalisty w Łagiewnikach koło Krakowa, wsi należącej do uposażenia kasztelana krakowskiego. Po pięciu latach, w roku 1629, na skutek postępującej choroby oczu, przeniósł się Grabysza do swego domu rodzinnego w Myślenicach na Górnym Przedmieściu. Tu trzymał swój obraz, mając do niego szczególne nabożeństwo. / Na zdj. Wnętrze kaplicy z cudownym obrazem MB./ Dnia 2 maja 1633 roku zaistniały w obrazie zjawiska określane jako niezwykłe: na obliczu Matki Boskiej dostrzeżono łzy, a obraz jaśniał dziwnym światłem lub zachodził mgłą. Wtedy też miały miejsce uzdrowienia uznane za cudowne.  Wśród uzdrowionych, których dokładnie wylicza protokół kanonicznego badania, na pierwszym miejscu podany jest Grabysza, który słysząc o światłach w obrazie, wezwał głośno imienia Matki Bożej i nagle odzyskał wzrok.Wydarzenia te wielce poruszyły nie tylko miejscową ludność, ale także mieszkańców szerokiej okolicy, z Krakowem włącznie, rozsławiając obraz Matki Boskiej Myślenickiej (tak odtąd zwany),  który jako łaskami słynący, przeniesiono w dniu 8 maja 1633 roku w tłumnej procesji, prowadzonej przez myślenickiego proboszcza, ks. Wojciecha Ofiarowicza, do kościoła parafialnego w Myślenicach i umieszczono tymczasowo w zakrystii.
 Następnie, w dniu 24 maja tegoż roku zjechał do Myślenic archidiakon krakowski, ks. dr Erazm Kretkowski, oficjał i wikariusz generalny, zarządzający diecezją krakowską po nagle zmarłym we Włoszech jej biskupie, kardynale Janie Olbrachcie Waza, bracie panującego wówczas króla Władysława IV. Archidiakon przeprowadził szczegółowe dochodzenie, w wyniku którego po naradzie z teologami Akademii Krakowskiej. Opuszczjąc Myślenice drogą w kierunku Sułokowic mijamy piękną kapliczkę ufundowana przez Tomasza i Zofię Łojek w 1876 r.

najbliższe galerie:

 
JANOISK ODBIERA BOGATYM I DAJE BIEDNYM!
1pix użytkownik zbojnik odległość 5 km 1pix
2014..ta jedna noc. .
1pix użytkownik reni3 odległość 8 km 1pix
Okolice Krakowa w „  pigułce „
1pix użytkownik agra60 odległość 8 km 1pix
Zakopane 2013
1pix użytkownik andrek77 odległość 9 km 1pix
OJ-CZY-ZNA
1pix użytkownik marzenakn odległość 11 km 1pix
Glichów 2012 r
1pix użytkownik magdar odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 09.04.2009 10:35

tyle razy przejeżdżałam przez to miasto......

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 11.09.2008 22:04

Może to początek nowej mody ?
Mam na myśli to poprawianie.
Jednak mnie nudzi ogladanie tego samego lekko tylko zmodyfikowanego.
hejka!

krushyna użytkownik krushyna(wpisów:396) dodano 11.09.2008 21:32

Właściwie z korzyścią dla Mocara ;) Przeanalizowałam tę galerię jeszcze raz i zmieniłam ocenę ;]
P.S Agawaldi piękny avatar!

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 11.09.2008 20:53

?
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!