m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Wycieczkę zacznijmy od Rynku ( niedawno pięknie odrestaurowanego). Bolesławiecki Rynek należy do największych ( i moim zdaniem także ciekawszych) w Polsce.Co prawda po działaniach wojennych spora częśc kamienic nie ocalała, ale odbudowano je z całą pieczołowitością, a w miejsce tych, których uratowac się nie dało nie wstawiono (Bogu dzięki!) -jak to w niektórych miastach praktykowano, bloków czy koszmarków kamienice udające. Opowiadałam już Wam, ze co roku miasto gliny i ceramiki obchodzi swoje święto - fotka powstała właśnie w czasie Jarmarku Ceramicznego. Tak a propos - jak będziecie w Bolesławcu musicie zajrzec do Muzeum Ceramiki ( w tym roku obchodzi ono 100lecie założenia, ale uwierzcie -posiada na stanie eksponaty o wiele starsze).W tle widzicie piękne kamieniczki. najwięcej jest tutaj renesansowych i barokowych. A to już widok na wejście główne do bolesławieckiego ratusza (pierwsze wzmianki o nim już w 1230 r). Od niedawna pomalowano go na ...różowo. Nie każdemu przypadły takie barwy do serca, ale podobno takie kolorki miał pierwotnie.Schody i balustrady pokazują, jakie cudeńka stawiano w renesansie:) A tutaj widzicie także fragment ratusza - tym razem widok na wejście do Urzędu Stanu Cywilnego.Jak zajrzycie do Bolesławca nie wolno Wam pominąc tego wejścia(cudny, renesansowy portal i zegar słoneczny oraz herb miasta nad nim). Tak prezentuje się boczna częśc budynku - tzw. wieżowa ( to ten fragment pomalowany w cegiełki) W tle stare kamienice-dawny hotel i restauracja(dzisiaj Starówka) oraz wieża pięknego kościoła, o którym opowiem nieco później. Wspomniane wyżej kamienice widziane z innej perspektywy.Obok stał pierwszy w mieście dom handlowy - niestety rozebrano go we wczesnych latach 70tych.Szkoda, że nikt nie pokusił się o odrestaurowanie tej pięknej kamienicy.
Najstarszą kamieniczką bolesławiecką jest ta Pod Złotym Aniołem. Zawsze (od początków jej powstania) był tutaj zajazd, czy jakaś knajpka. Dzisiaj także można tutaj smacznie zjeśc w klimatycznej restauracji. Lody - marzenie:) A to już wspomniany kościół parafialny pw Najświętszej Marii Panny i św Mikołaja- nieco szerzej opisany ( i dokładniej obfotografowany) w mojej poprzedniej galerii. Pierwsze wzmianki o świątyni datowane są jeszcze na początki XIIIw. Tak świątynia wygląda od strony parku i murów obronnych. A tak ujrzycie go stojąc na placu obok ratusza. Kościół jest budowlą kamienną, pseudo halową. Posiada przepiękne sklepienia żebrowo -krzyżowe. Nie można nie obejrzec wewnątrz starej chrzcielnicy, fresków czy epitafiów -niektóre jeszcze z XV w. Obok tego tzw. starego kościoła (często nazywanego też kościołem u Rączki - od nazwiska pierwszego powojennego i baaardzo długo prowadzącego parafię proboszcza) stoi budynek pierwszej w mieście szkoły podstawowej. Dzisiaj mieszczą sie w nim sale katechetyczne i mieszkania księży. Wejście główne w blasku sierpniowego zachodzącego słońca. Popatrzcie na te piękne rzeźby. W środku koniecznie musicie obejrzec marmurowo - drewniane ołtarze i niepowtarzalne obrazy oraz wspaniałe organy.
Stąd wychodzimy na prowadzącą do Rynku krótką uliczkę Dąbrowszczaków. Stoi przy niej niepozorny domek (obecnie miesci się w nim sklep tzw. Veritas) - w kamienicy tej mieszkał onegdaj pierwszy kronikarz Bolesławca. Jeszcze raz widok na kamieniczki przy Dąbrowszczaków. W jednej z nich mieszkał do niedawna -zmarły już fotograf - pan Alojzy Skorupa - nieoceniony dokumentalista, zapaleniec i kronikarz miasta - fotografował od 1945 roku do lat bodajże 90 tych ub. wieku. A tak prezentuje się bolesławiecka Starówka nocą.
Jedna z piękniejszych jej kamieniczek - renesansowo - barokowa, z oryginalnymi detalami. Także mieszkanka bolesławieckiej Starówki - klasycystyczna i piękna. I wejście do wcześniej opisywanej najstarzej kamienicy w mieście. Wszystkie ulice w mieście prowadzą do Rynku. Np. taka ulica B. Prusa ( po prawej kolejny zabytek - stara hala gimnastyczna) ... ..a na niej - tutaj - akurat sławny bolesławiecki Targ Staroci.
W mieście zachowały się do dzisiaj spore fragmenty średniowiecznych jeszcze (założonych w 1316 roku) murów obronnych, fortyfikacji i baszt - dzisiaj pomysłowo wkomponowanych w budynki miejskie np w Starą Łaźnię i Krytą Pływalnię czy w Muzeum Ceramiki. Warto podpowiedziec zwiedzającym, że miasto posiadało kiedyś podwójny pierścień murów. Dzisiaj zauważyc to można np. przy ul Zacisze. Za murami obronnymi znajduje się, przedwojenny jeszcze park - warto porozglądac się dobrze - dendrolodzy mieliby tutaj co oglądac (rośnie tutaj bowiem sporo unikatowych drzew jak np. miłorząb japoński, różne odmiany klonu, grochodrzewu,dębu czy wierzb). We wspomnianym parku stoi (na fotce) legendarny już budynek (dawna sala koncertowa i sala balowa) wybudowany na planie rotundy. Przed wojną zwany Odeonem - zaraz po wojnie nazywany Meksykiem. Nazwa taka wzięła się od zdarzających się tutaj strzelanin i rozrób (ach, ten Dziki Zachód - wiadomo! Ziemie Odzyskane;) )
Nieopodal do dzisiaj stoi tzw. pogodynka - pierwsza taka na Dolnym Śląsku. Za murami obronnymi miasta stoi klasycystyczny pałacyk, w którym żywota dokonał sławny pogromca Armii Napoleońskiej - Michaił Kutuzow.Jeszcze w latach 80tych XX wieku istniało tutaj świetne muzeum Marszałka Kutuzowa, ale kiedy opiekujące sie nim wojska bratniej armii wyjeżdżały do siebie zabrały ze sobą oprowadzające po muzeum śliczne rosyjsko języczne przewodniczki, piękne eksponaty i jeszcze kilka innych cennych pamiątek. Zostawili na szczęście Pomnik Michaiła Kutuzowa(z 1819 r), który kiedyś stał na placu pod Ratuszem, a dzisiaj zdobi ulicę Bolesława Kubika (pierwszy powojenny bolesławiecki burmistrz). Pomnika pilnują cztery żeliwne ( może spiżowe) lwy i piękne kute ogrodzenie.
Kilka kroków dalej możecie zobaczy ciekawy budynek dawnego sierocińca, potem Państwowego Domu Dziecka, a dzisiaj prowadzonego przez bolesławiecki ss Elżbietanki Dom Dziecka. A to już plac Zamkowy.Ten budynek pomalowany na żółto to kiedyś także Dom Dziecka- dawniej znajdował się tutaj Sierociniec - dzisiaj stanowi własnośc kościoła. Przed nimi piękna rzeźba Jezus przyjaciel dzieci -z 1902 r( przez jakis czas zdobiąca - nie wiedziec czemu bolesławiecki cmentarz). Kościół ma fantastyczną akustykę - odbywają sie tutaj koncerty( m in w ramach festiwalu Wratislavia Cantans). Ciekawostka - kościół przy placu Zamkowym uchodził kiedyś za najlepiej zbudowany na Dolnym Śląsku - sam Napoleon przyjechał obejrzec to cudo. A to taka niepozorna (aczkolwiek wiekowa już) - jedna z wielu , kamienica stojąca przy Placu Zamkowym, ozdobiona sympatyczną postacią kobiety. Kilkadziesiąt metrów dalej stoi taki oto budynek - kiedyś kino-teatr, po wojnie kino Orzeł. Nie wiem, czy filmy są w nim jeszcze grane - mam nadzieję, że tak ( jeszcze 10 lat temu tak było). A to już szkoła podstawowa nr2- także zabytek. jak będziecie obok nie omińcie jej obojętnie, tylko obejrzyjcie rzeźby - postaci dzieci nad wejściem głównym i zobaczcie, jak piękną bryłę posiada ten budynek. 50 metrów dalej stoi jeszcze jedna podstawówka - także zabytkowa i pięknie zdobiona. To już inna szkoła - Liceum Ogólnokształcące nr 1. Po prawej stronie kiedyś był cmentarz - po II wojnie zamieniono go w... park. Niestety takie praktyki stosowano na Ziemiach tzw. Odzyskanych.
Płyty nagrobne ze zniszczonych cmentarzy do dzisiaj można zauważyc np. w murkach, ogrodzeniach i schodach miejskich. W Bolesławcu zniknęły w ten sposób jeszcze 2 inne cmentarze . Ten budynek na fotografii to obecny Kościół Zielonoświątkowców. Kiedyś Kaplica wspomnianego cmentarza, potem przez wiele ...lat Hufiec ZHP. Wiele bolesławieckich ulic ostatnio rozkwita. Wokół sporo się remontuje,szczególnie-jeśli trafia w ręce prywatne tak jak ta Piwnica Paryska (restauracja, hotel, taki mini dom kultury i przedsięwzięc niebanalnych - np organizacja bolesławieckich Glinoludów) wygląda tak jak willa na zdjęciu. Niestety wiele ulic i ich zabytków wygląda jeszcze tak, jak te z fotki obok. Okno kamienicy przy ul Komuny Paryskiej - warto zajrzec na tę uliczkę , stoją przy niej same zabytkowe wille, pałacyki i kamienice. Do obejrzenia obowiązkowo budynek Szkoły Zawodowej (!) oraz sąsiadujące zabytki przy ul Wyspiańskiego i K. Miarki. Ten aniołek pilnuje jednego z bolesławieckich domów . A to jedno z okien obecnego przedszkola - dawnego budynku Loży Masońskiej.
Kilka z z urokliwych, wiekowych budynków mieszkalnych.  Tak mniej więcej w ogromnym skrócie odbyliśmy wycieczkę po ponad 750 letnim mieście - Bolesławiec. Jeśli ktoś z Was jeszcze tam nie był musi wstąpi koniecznie, chociażby na 1 dzień. Polecam do obejrzenia także Młodzieżowy Dom Kultury(z niedawno odkrytymi więziennymi celami UB, budynki dawnego szpitala psychiatrycznego, neoklasycystyczny budynek sądu, teatr, Pałac Pucklera (dzisiaj Szkoła Specjalna), dawny lazaret, dworzec kolejowy, wille miejskie np. przy ul Leśnej, Willowej, Westerplatte czy Wojska Polskiego no i koniecznie jeden z najdłuższych w Europie wiadukt kolejowy (nad rzeką Bóbr). I to tyle - jeśli Was zainteresowałam chociaż trochę miastem zajrzyjcie też do galerii: http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=4355 i http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=4996

najbliższe galerie:

 
GLINIADA 2009 (Bolesławiec)- WSZYSTKIE ODCIENIE BIELI
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Bolesławiec z bardzo bliska
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
GLINIADA 2012 i jej oblicza
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
GLINIADA 2008 - ostatnie dni sierpnia w Bolesławcu
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix
GALERIA NIEBIESKA, czyli...Bolesławieckie Święto Ceramiki
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix
GLINIADA 2012 - PARADA GLINOLUDÓW
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 13.09.2008 20:56

"senkju", dorisku - cieszę się, ze tak oceniasz ( przy twoich galeriach takie słowa to wielki komplement) - i ja pozdrawiam:)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 13.09.2008 13:39

W ogóle i w szczególe bardzo ciekawa prezentacja tego urokliwego miasta. Pozdrawiam :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 13.09.2008 12:50

:)

jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 13.09.2008 06:22

To jest najlepsza galeria Bolesławca,Pozdrawiam

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 13.09.2008 00:27

dzięki szczere:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2631) dodano 13.09.2008 00:25

Piękne miasteczko jak i galeria która przedstawiasz .

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!