m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (19):

 
Na zachodzie Portugalii ziemia urywa się nagle, sto czterdzieści metrów niżej ginąc w oceanie. Na Cabo da Roca dla współczesnych kończy się kontynent Europy - dla starożytnych w tym miejscu kończyła się Ziemia. Tak przynajmniej my, Europejczycy, myśleliśmy do czasu, gdy w 1492 r. pewien zubożały Genueńczyk zagrał nam na nosie. Do dziś nie do końca wiemy, w jakim stopniu Kolumb opierał się na domyśle i podróżował w ciemno, a na ile miał bardziej wiarygodne podstawy, by decydować się na wyprawę w nieznane (jedna z teorii głosi, że posiadał chińskie mapy, na których żeglarze Państwa Środka oznaczyli kontury kontynentu amerykańskiego). W każdym razie odwagę tego człowieka zrozumiałem właśnie na Cabo da Roca, patrząc na bezkresny Atlantyk. Na Cabo da Roca szaleje tak silny wiatr, że strach podejść na skraj urwiska. i. . Prócz latarni morskiej stoi tylko skromny kamienny krzyż z dumnym napisem: Tu się kończy ląd, a zaczyna morze. Tu tętni duch odwagi i przygody, który popychał portugalskie karawele, by odkrywały nowe światy dla starego świata. Certyfikat z tym napisem (wykaligrafowany gotykiem) poświadczający nasz pobyt dostaniemy przy latarni.
Obok punktu widokowego umieszczono krzyż na kilkumetrowym kamiennym podeście. Napis wygrawerowany na cokole podaje dokładną pozycję geograficzną i wysokość tego miejsca, a także słowa, w jakich w Luizjadach skomentował wizytę na Cabo poeta Lu~s de Camřes. Miejsce, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna - w słowach portugalskiego wieszcza nie ma ani krztyny przesady. . Wzgórze porastają skalniaki w jaskrawych barwach żółcieni, czerwieni i pomarańczy.
Ostatnie spojrzenia

najbliższe galerie:

 
CABO da ROCA
1pix użytkownik przemyslaw odległość 1 km 1pix
Cabo da Roca
1pix użytkownik zielas odległość 1 km 1pix
Portugalia-Cabo da Roca
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
O esplendor de Portugal - Cabo da Roca
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Cabo da Roca
1pix użytkownik zielaz odległość 1 km 1pix
Cabo da Roca
1pix użytkownik danielk odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 30.11.2010 18:24

Z przyjemnością oglądnęłam i zarazem wróciły wspomnienia. Certyfikat też mam, nie miałam natomiast jeszcze cyfrówki ... ale zdjęcia mam. Pozdrawiam

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 28.02.2009 17:04

Po przerwie oglądałam tą galerię i uważam że ma w sobie dużo z naturalności-nie wiem czy oglądałam ją wcześniej....jest ciekawa/nie podrabiana/.......

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 12.09.2008 21:53

być może to zamierzone jednak rozpraszają mnie te "skoszone" horyzonty. ALE nie powiem... miejsce ciekawe i najbardziej podoba mi się 6. pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!