m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Blois od X w. było to siedzibą hrabiów de Blois, z których jeden - Stefan, w 1135 r. został królem Anglii. Pod koniec XIV w. włości nabył książę Ludwik d'Orleans. Tutaj urodził się Karol d'Orleans, jeden z najważniejszych francuskich poetów renesansowych. Z Blois związany jest również epizod dotyczący Joanny d'Arc. Stąd wyruszała ona na odsiecz Orleanu. Zabytkowy most na Loarze. W 1462 r. w Blois rodzi się książęcy syn, późniejszy król Ludwik XII.  Dla Blois oznacza to nową epokę, ponieważ ta stosunkowo niewielka miejscowość staje się rezydencją królewską. Na wejściem do zamku możemy zobaczyć króla Ludwika XII. na koniu. Zdobienia wykonane zostały w stylu gotyckim. Jeżozwierz w koronie był symbolem króla Ludwika XII.
Skrzydła Ludwika XII, jednopiętrowego budynku w stylu pogranicza epoki gotyku i renesansu. Prawdopodobnie budynek został wzniesiony pod okiem tego samego architekta co w Amboise, Colina Biarta. Kamienne detale dodają uroku temu miejscu. Galeria - krużganek, na którego kolumnach wyrzeźbione są królewskie lilie, gronostajowe centki Anny Bretońskiej oraz motywy włoskie. Skrzydło Franciszka I to północno-zachodnia część zamku. Jej budowę rozpoczęto już w pierwszym roku panowania króla (1515). Architektura skrzydła nawiązuje do włoskiego renesansu. Jej forma naśladuje włoskie pałace. Przykładem na to są loggie z rzeźbionymi pilastrami. Fasada od strony dziedzińca z kolei łączy cechy stylu starego - gotyku z nowym - wczesnym renesansem francuskim.W wielobocznej wieży mieści się spiralna klatka schodowa. Klatka schodowa ma piękną, ażurową strukturę, jej podpory połączone są pochyłymi balustradami. Dach także otoczony jest balustradą, dzięki czemu dwór mógł z wysokości obserwować uroczystości odbywające się na dziedzińcu.
Fragment zdobień klatki schodowej. Detale ozdobnej balustrady. Skrzydło Gastona Orleańskiego powstało w pierwszej połowie XVII w., jest dziełem Francois Mansarta, twórcy francuskiego klasycyzmu barokowego. Rzygacz w formie ludzkiej postaci. Apartamenty w skrzydle Franciszka I. Rzeźbiony kominek na którym widnieje salamandra Franciszka I oraz gronostaj jego pierwszej żony, Klaudii (od jej imienia pochodzi nazwa odmiany śliwy - renkloda)
Apartamenty często zdobione są XVI-wiecznymi, flamandzkimi arrasami. Salamandra, symbol Franciszka I, jest bardzo częstym motywem, który możemy zobaczyć w zamku. Sala z militariami. Ozdobna zbroja rycerska. Piękny klawesyn pochodzi już z zupełnie innej epoki. Zwiedzanie umilał grajek klimatycznymi melodiami wygrywanymi na lutni.
Niewiele osób wie, że królowa Marysieńka, żona króla polskiego Jana III Sobieskiego, na zamku w Blois spędziła ostatnie dwa lata swojego życia. Łoże z baldachimem w królewskiej sypialni. Fragmenty zrobień ścian. Element kominka zdobiony inicjałami Henryka III i Katarzyny Medycejskiej Kaplica przy apartamentach Katarzyny Medycejskiej Ozdobne witraże w kaplicy.
Obraz przedstawiający tragiczną historię, która miała miejsce w zamku. 23.12.1588 roku, w Blois został zgładzony, na rozkaz króla Henryka III, książę de Guise. Sala Stanów Generalnych. Komnata była miejscem obrad stanów generalnych zwołanych przez Henryka III de Valois. Ozdobnie malowany kominek w Sali Stanów Generalnych Galeria zdobiona arrasami. Wejście do kaplicy zamkowej St. Calais. Inicjały oznaczają Ludwika XII (L) i Anne Bretońską (A) Była to prywatna kaplica pary królewskiej. Wnętrze wykonane w stylu gotyckim.
Ozdobny witraż w kaplicy St.-Calais. Wędrując uliczkami Blois można dotrzeć do różnych ciekawych zakamarków miasta. XVI-wieczna katedra Saint Louis majestatycznie góruje ponad miastem. Katedra została zniszczona przez huragan w 1678 r., odbudowano ją w stylu gotyckim. Z tyłu katedry zbudowana została w XVIII w. siedziba biskupia, Spacer uliczkami Blois dostarcza wielu wrażeń. Wrażenia mogą być również kulinarne.
Kościół Saint Nicolas wchodził w skład opactwa benedyktyńskiego Saint Laumer. Jego zabudowania dochodzą aż do nadbrzeży rzeki. Ozdobny portal prowadzi do wnętrza kościoła. Prezbiterium, transept oraz ostatnie przęsło nawy pochodzą z XII wieku, reszta z początków XIII w. Ołtarz główny pochodzi z 1447 r. Wpadające poprzez witraże światło potrafi pomalować w barwne wzory stare kolumny.
Kościół Saint Vincent, część kolegium zakonu jezuitów.

najbliższe galerie:

 
Zamki nad Loara - Blois
1pix użytkownik kustonnka odległość 0 km 1pix
Zamki nad Loara z lotu ptaka
1pix użytkownik kustonnka odległość 0 km 1pix
Francja 2014 - Blois
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Blois
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix
Chambord
1pix użytkownik szarykot odległość 10 km 1pix
Zamek Cheverny
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5350) dodano 29.03.2015 10:25

Bardzo ładne miasto. Mieliśmy okazję je odwiedzić w czasie ubiegłorocznych wakacji. Pozdrawiam. :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 02.01.2012 18:06

Faktycznie piękne zabytki :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 17.04.2010 09:11

Żałuje, że ten zamek sobie odpuściłem - byłem tylko na moście
Dobra byłaby 7 - tylko ta obcięta góra.
generalnie warto zwrócić uwagę co wchodzi (bądź nie) w kadr
Pozdrawiam

jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 30.09.2008 18:06

Jak przewracanie kartek w ładnym folderze.Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 30.09.2008 16:42

Francja ostatnio króluję i bardzo dobrze. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!