m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Tą galerią rozpoczynam moją fotograficzną relację z wycieczki po zachodnich Stanach Ameryki i Hawajach. Wszystkie parki, które zwiedziłam są wspaniałe, każdy inny w swoim rodzaju.
Z góry przepraszam za ilość zdjęć, ujęć częściowo powtarzających się, ale proszę uwierzyć - wybrałam po dużej selekcji. Wbrew swojej nazwie, Bryce Canyon nie jest prawdziwym kanionem, ponieważ nie płynie przez niego rzeka. Niecka w kształcie amfiteatru powstała na skutek erozji termicznej i chemicznej. Przez ponad 200 dni w roku w ciągu doby na terenie parku występują zarówno temperatury dodatnie i ujemne. W ciągu dnia woda wpływa w drobne szczeliny skalne i zamarza w ciągu nocy powiększając swoją objętość Ten cykl zamrożeń i rozmrożeń powoduje rozpadanie się skał.
Ponadto woda deszczowa ma odczyn kwasowy, dzięki czemu rozpuszcza wapienne skały. Oba procesy odpowiedzialne są za powstawanie formacji skalnych powszechnych na terenie parku. Szacuje się, że erozja przebiega w tempie 60-130 cm na 100 lat. Formacje skalne na terenie parku są różnorodne i wiele z nich posiada nazwy własne. Do najbardziej popularnych należą iglice skalne zwane hoodoo. Zbudowane są one z wapienia i mają od 1,5 do 45 metrów wysokości. Do najbardziej znanych należą formacje nazwane Thor's Hammer (Młot Thora), The Hunter (Myśliwy) i Queen Victoria (Królowa Victoria)
Na terenie parku występują również setki naturalnych okien i łuków skalne. Ich średnice wynoszą od 1 do 19 metrów. Znajdują się też liczne tzw. slot canyons. Są to wąskie i stosunkowo głębokie szczeliny skalne. Mają zazwyczaj od 100 do 300 metrów długości, 30 do 60 metrów głębokości i do 5 metrów szerokości. Teraz trochę o rdzennej ludności. Najstarsze ślady obecności Indian na Wyżynie Kolorado, na której leży Bryce Canyon pochodzą sprzed 12 tysięcy lat, choć nie znaleziono ich w bezpośrednim sąsiedztwie parku. W okresie od 200 do 1200 roku niedaleko parku zamieszkiwali Indianie z kultur Fremont oraz Anasazi. Indianie Anasazi żyli na terenach położonych na południowy wschód od parku, zaś Indianie Fremont na północny zachód od parku. Od około 1200 roku na obszarze parku zamieszkiwali Indianie z plemienia Pajutów. Według wierzeń Pajutów, przed Indianami na terenie Bryce Canyon zamieszkiwali legendarni ludzie, określani przez Indian jako to-when-an-ung-wa. Było ich wielu i przyjmowali rozmaite formy - ptaków, jaszczurek i innych zwierząt. Nie byli ludźmi, jednak posiadali specjalną moc, która pozwalała im wyglądać jak ludzie.
Z niewiadomych powodów, być może dlatego, że walczyli między sobą lub że coś ukradli, legendarni ludzie byli źli. Z tego powodu bóg-kojot pozamieniał ich wszystkich w skały. Niektóre postacie stoją w rzędach, inne siedzą, jeszcze inne obejmują się nawzajem. Ich twarze pomalowane są na czerwono, skąd bierze się nazwa angka-ku-wass-a-wits, którą Pajutowie nazywają kanion, a która oznacza twarze pomalowane na czerwono Na terenie parku występują m.in.: świerk kłujacy, jedlica, jodła kalifornijska, świerk Engelmanna, sosna giętka, sosna długowieczna, wierzba. Teraz zapraszam tylko do pooglądania.

najbliższe galerie:

 
Bryce Canyon.Po zmianie.
1pix użytkownik jotwu odległość 4 km 1pix
USA- Bryce Canyon
1pix użytkownik klavertjevier odległość 4 km 1pix
USA - Bryce Canyon/Sunset Point
1pix użytkownik kryjan odległość 4 km 1pix
USA - Bryce Canyon National Park.
1pix użytkownik wmp57 odległość 7 km 1pix
Bryce Canyon, Utah, USA
1pix użytkownik voyager747 odległość 7 km 1pix
NP BRYCE CANYON
1pix użytkownik pipol odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.09.2017 22:57

Piękne miejsce, polecam każdemu.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 02.10.2008 19:46

Będą i z "dołu". Dopiero rozpoczęłam dodawanie galerii. Byłam tam 23 dni, zdjęć mam...tysiące, ale bez obawy - zrobię dużą selekcję. Trochę to jednak potrwa, za tydzień lecę na dwa tygodnie do Egiptu. Pozdrawiam.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 02.10.2008 18:01

Ani jednego zdjęcia z "dołu" - dlaczego ?
hejka!

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 01.10.2008 21:47

Już wszystko działa. Pozdrawiam

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 01.10.2008 15:54

Jest to galeria - kryjan. Co mam zrobić żeby pokazała się w moich galeriach?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!