m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Park został utworzony 15 września 1928 roku. Jego obecna powierzchnia wynosi 145,02 km². Nazwa parku oraz kanionu pochodzi od nazwiska mormońskiego pioniera Ebenezera Bryce'a. Najstarsze ślady obecności Indian na Wyżynie Kolorado, na której leży Bryce Canyon pochodzą sprzed 12 tysięcy lat, choć nie znaleziono ich w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Od około 1200 roku na obszarze parku zamieszkiwali Indianie z plemienia Pajutów Według wierzeń Pajutów, przed Indianami na terenie Bryce Canyon zamieszkiwali legendarni ludzie, określani przez Indian jako to-when-an-ung-wa. Było ich wielu i przyjmowali rozmaite formy - ptaków, jaszczurek i innych zwierząt. Nie byli ludźmi, jednak posiadali specjalną moc, która pozwalała im wyglądać jak ludzie.
 Z niewiadomych powodów, być może dlatego, że walczyli między sobą lub że coś ukradli, legendarni ludzie byli źli. Z tego powodu bóg-kojot pozamieniał ich wszystkich w skały. Niektóre postacie stoją w rzędach, inne siedzą, jeszcze inne obejmują się nawzajem. Ich twarze pomalowane są na czerwono, skąd bierze się nazwa angka-ku-wass-a-wits, którą Pajutowie nazywają kanion, a która oznacza twarze pomalowane na czerwono. Pierwsi Europejczycy w okolice obecnego parku przybyli w drugiej połowie XIX wieku. W 1874 roku grupa rodzin założyła miasteczko Clifton, do którego rok później przybył osadnik Ebenezer Bryce wraz z rodziną. Wkrótce jednak przeprowadził się w górę rzeki, gdzie wybudował kilkukilometrowy kanał irygacyjny oraz drogę, która umożliwiała mu lepszy dostęp do drewna w okolicznych lasach i kończyła się na krawędzi kanionu. Lokalna ludność zaczęła nazywać ją kanionem Bryce'a (Bryce’s Canyon). Choć Ebenezer Bryce wraz z rodziną w 1880 roku przeprowadził się do Arizony, ta jednak nazwa przylgnęła do kanionu na dobre.
Turyści z Salt Lake City zaczęli masowo odwiedzać kanion w 1919 roku. Para lokalnych przedsiębiorców, Ruby and Minnie Syrett, wypożyczali im namioty i podawali posiłki w pobliżu Sunset Point. W 1920 roku para wybudowała tam schronisko oraz kilka niewielkich kabin. W 1923 roku Union Pacific Railroad odkupiło od nich budynki, a państwo Syrett wybudowali nową, istniejącą do dziś, popularną gospodę Ruby’s Inn na północ od granic parku. Dekretem prezydenta Warrena Hardinga z 8 czerwca 1923 roku na powierzchni 30,11 km² ustanowiono pomnik narodowy pod nazwą Bryce Canyon National Monument. Rok później, 7 czerwca 1924 roku, Kongres przegłosował ustawę, która podnosiła rangę pomnika do parku narodowego, w chwili gdy cały wchodzący w jego skład obszar należeć będzie do rządu federalnego. Na przestrzeni kolejnych lat trwał odkup ziem i ostatecznie park oficjalnie powstał 15 września 1928 roku. Wbrew swojej nazwie, Bryce Canyon nie jest prawdziwym kanionem, ponieważ nie płynie przez niego rzeka.
Niecka w kształcie amfiteatru powstała na skutek erozji termicznej i chemicznej. Przez ponad 200 dni w roku w ciągu doby na terenie parku występują zarówno temperatury dodatnie i ujemne. W ciągu dnia woda wpływa w drobne szczeliny skalne i zamarza w ciągu nocy powiększając swoją objętość i wytwarzając w ten sposób naprężenia. Ten cykl zamrożeń i rozmrożeń powoduje rozpadanie się skał. Ponadto woda deszczowa ma odczyn kwasowy, dzięki czemu rozpuszcza wapienne skały. Oba procesy odpowiedzialne są za powstawanie formacji skalnych powszechnych na terenie parku. Formacje skalne na terenie parku są różnorodne i wiele z nich posiada nazwy własne. Do najbardziej popularnych należą iglice skalne zwane hoodoo. Na terenie parku występują m.in.: świerk kłujący, jedlica, jodła kalifornijska, świerk Engelmanna, sosna giętka, sosna długowieczna, wierzba.
Na terenie Parku Narodowego Bryce Canyon występuje wiele dzikich gatunków, wśród których można wymienić: orła, kojota, pumę, świstaka, susła, sowę.
... ogromny naturalny amfiteatr wyrzeźbiony przez erozję w różowych, pomarańczowych i białych skałach Płaskowyżu .... Amfiteatry parku rozciągają się na długości 32 km, a wzdłuż ich krawędzi wiedzie mająca 29 droga widokowa, z 18 punktami obserwacyjnymi ...
Klimat parku Bryce Canyon jest umiarkowany i stosunkowo wilgotny - suma rocznych opadów wynosi średnio 38 do 46 cm Średnia minimalna temperatura w styczniu wynosi -13ºC, w lipcu średnia maksymalna temperatura wynosi  28ºC
Dziękuję za wspólny spacer, trasa długa, więc i zdjęć dużo ... ale czy ja tam jeszcze kiedyś będę?

najbliższe galerie:

 
USA - Park Narodowy Bryce Canyon
1pix użytkownik kryjan odległość 4 km 1pix
USA- Bryce Canyon
1pix użytkownik klavertjevier odległość 5 km 1pix
USA - Bryce Canyon National Park.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
Bryce Canyon.Po zmianie.
1pix użytkownik jotwu odległość 7 km 1pix
Bryce Canyon
1pix użytkownik pablo odległość 7 km 1pix
NP BRYCE CANYON
1pix użytkownik pipol odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 03.10.2008 22:20

Ależ to cud natury !!

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 03.10.2008 19:47

problemy z sercem to można miec dopiero po wizycie w kanionie ( z zachwytu:) )

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!