m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Przysiadła nad miastem niczym ogromny, drapieżny ptak na gnieździe - cytadela Besancone... Cytadela jest arcydziełem znanego architekta wojskowego Vaubana i stanowi jeden z ważniejszych ośrodków kultury w regionie Franche-Comté. Do powstałej w latach 1668-1711 budowli można wejść na własnych nogach, wjechać samochodem (spore płaszczyzny parkingów), albo wjechać taka oto ...kolejką:) Na zdjęciu twórca tego kolosa -->Domink Vauban - francuski inżynier wojskowy i architekt, marszałek Francji, ekonomista, twórca nowego systemu budowania i zdobywania twierdz, który obowiązywał w Europie ponad półtora wieku. Cytadela to nie tylko mury i historia. Obecnie jest skupiskiem kilku ciekawych obiektów i muzeów np. Muzeum Ruchu Oporu i Deportowanych ,  Muzeum Comtois.
Na jterenie cytadeli zorganizowano zoo, insektarium, akwaria. Wycieczka rodzinna do obiektu zainteresuje każdego członka rodziny. I maluszka i dorosłego.
Jest tutaj co oglądać i podziwiać. taka na przykład studnia ... ...potwornie głęboka... Aby uruchomić mechanizm człowiek musiał niczym chomik przespacerować się we wnętrzu tego walca...:)
Mury nadzwyczajnie grube i solidnie zbudowane... W miejscu dawnej kaplicy obecnie zorganizowane jest kino. Można w nim obejrzeć film (coś na wzór kreskówki Było sobie życie) opowiadający w prosty (ale wyczerpujący ) sposób jak powstawała cytadela i na jakich zasadach działała. Warto wdrapać się na mury obronne. Widać stamtąd całość - regularny kształt, dopracowany w każdym calu.
. A kto ma ochotę wleźć jeszcze wyżej ...nie pożałuje... ...nagrodą będzie fantastyczny widok na miasto...miasto prawie nie ucierpiało w czasie obu ostatnich wojen (zbombardowano jedynie dworzec) jest więc co oglądać - wszystkie zabytki autentyczne (!)....  pełne skarbów Stare Miasto...rozległe place,  fontanny, szerokie aleje,  białe kamienice i pałace z wyraźnymi elementami architektury hiszpańskiej...widok na  nowe osiedla i...
..na rzekę Doubs oplatającą jedno z 7 ufortyfikowanych miejskich wzgórz, na nim właśnie stoi cytadela... Ach...la citadelle Besancon...:) czas kończyć już to dreptanie. Pod murami czeka kolejna wycieczka.

najbliższe galerie:

 
Francja: Besancon
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Francja: BESANCON -trumny, szczury i deszcz w twierdzy
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
groty d`Oselle
1pix użytkownik dreptak odległość 16 km 1pix
Gy
1pix użytkownik dreptak odległość 24 km 1pix
Francja: Bussee le Gy
1pix użytkownik dreptak odległość 25 km 1pix
Vantoux i Bussee le Gy
1pix użytkownik dreptak odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 01.12.2009 01:08

w galerii mam tylko uwiecznioną twierdzę,samo miasto (szczególnie Starówka) nieporównywalnie piękniejsze-WARTO zajrzeć(!)

tom użytkownik tom(wpisów:124) dodano 30.11.2009 21:39

byłem tak blisko, nawet mijałem miasto bokiem i nie wjechałem. teraz żałuję ale dzięki Twojej galerii mogę zobaczyć co straciłem. dzięki.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 07.10.2008 19:28

nie ma za co - galeria specjalnie dla ciebie :))) a tak zupełnie poważnie - faktycznie znamy francuską stolicę, zwiedzamy zamki nad Loarą, ew. ciepłe południe, ten region często (zupełnie niesłusznie) jest pomijany przez turystów ...chociaż, może i dobrze-dzięki temu jest taki autentyczny nieco dziki ...:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!