m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (20):

 
Najbardziej znany widok z Bergen. W tej części miasta usytuowane jest wiele sklepów z pamiątkami i małych restauracji. Bergen jest miastem o największej w skali światowej amplitudzie opadów. Bywają lata, że pada przez kilka tygodni bez przerwy :-). Stan pogody wynika z usytuowania Bergen pomiędzy górami, fiordami oraz Oceanem Arktycznym. Jak widać na zdjęciach my również nie trafiliśmy na ładną pogodę. Padało, padało... Targ rybny w Bergen. Odbywa się on w okresie letnim. Sprzedawcy na targu w Bergen są bardzo uprzejmi, ale nie nachalni!
Na targu można kupić rózne gatunki świeżych ryba, krabów i innych żyjących stworzeń wyłowionych przez tutejszych rybaków. Będąc w Bergen koniecznie trzeba wstąpić na targ rybny i skosztować kanapek ze świeżymi rybkami. Bryggen.
Między domami znajdują się wąskie przejścia. Większość sklepików z pamiątkami znajduje się właśnie tu.

Futra... Pamiątki... Troll - symbol Norwegii.
Bergen założone zostało około 1070 roku, przez Olafa III, pod nazwą Bjorgvin. Była to osada rybacko-kupiecka. W XII-XIII w. główny ośrodek polityczny Norwegii (siedziba biskupa, rezydencja królewska, miejsce koronacji). Od połowy XIII w. port o znaczeniu międzynarodowym. W latach 1343-1560 działała tu faktoria niemieckiej Hanzy. Ostatni dom kupiecki został zamknięty w roku 1764, ponad 200 lat po załamaniu potęgi Hanzy. Do połowy XIX w. największe miasto i główny port Norwegii. Od 2 połowy XVIII w. także ważny ośrodek życia naukowego i kulturalnego kraju. Miasto ucierpiało podczas II wojny światowej, spłonął wtedy zabytkowy budynek teatru na Sverresgate, pierwsza scena Norwegii założona w roku 1851 przez skrzypka Ole Bulla. Obecnie największy port rybacki kraju, duży port handlowy i pasażerski. Jest to drugie, po Oslo, miasto co do znaczenia gospodarczego i wielkości. (wikipedia) Widok na miasto z góry  Fløyen. Widok na port w Bergen z góry. Najczęściej odwiedzany szczyt spośród siedmiu szczytów otaczających miasto Bergen w Norwegii.
Na szczyt góry można dostać się za pomocą kolei linowo-terenowej , która transportuje pasażerów z centrum Beregn w 8 minut. My jednak wybraliśmy wędrówkę pieszo. Ostatni widok na port no i w trasę...

najbliższe galerie:

 
Norwegia-Bergen
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Bergen –  Flam –  Borgund
1pix użytkownik kropla_wody odległość 1 km 1pix
Bergen
1pix użytkownik annuus80 odległość 1 km 1pix
Norwegia - Bergen
1pix użytkownik omektron odległość 1 km 1pix
Norwegia - Bergen
1pix użytkownik maria37 odległość 1 km 1pix
Bergen - granią na Mt. Ulriken
1pix użytkownik arla odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 20.03.2011 10:03

Dawiddrozd ! - Zal mam wielki do siebie, że w mojej wyprawie nie "zahaczyłem" o Bergen, ale to z powodu wielkości terytorialnej Norwegii, potężnej ilości atrakcji i mało czasu. Dziękuję za galerie, przez którą poszerzyłem moja wiedzę o tym mieście. Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.08.2010 22:40

Ładne i ładnie miasto pokazałeś - także w Norwegii architektura może być godna uwagi. Widzę że Norwegia to nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy

Pozdrawiam

pielgrzymi użytkownik pielgrzymi(wpisów:5) dodano 17.01.2010 15:31

rewelacyjne zdjęcia !

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 13.11.2008 16:18

Doskonałe ,wyraziste panoramy.

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 06.10.2008 08:47

Piękne dzięki za wszystkie galerie dotyczące tego uroczego kawałka świata...
pozdrawiam

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 05.10.2008 23:53

ło matko, a co zrobili temu łosiu?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!